Miasto zamknęło plac zabaw do odwołania

O poważnym zdarzeniu na jednym z osiedlowych placów zabaw, gdzie dwoje dzieci zostało porażonych prądem, „Linia” pisała w poprzednim numerze. Co robi w tej sprawie Urząd Miasta Otwocka, który wcześniej zlecił montaż oświetlenia na tym placu zabaw?

AGNIESZKA JASKULSKA

Plac zabaw na osiedlu Tysiąclecia od strony ul. Kościuszki na rogu ul. Czaplickiego (na wysokości osiedla Złoty Trójkąt) to popularne miejsce zabaw dzieci. Pod koniec maja doszło tam do poważnego zdarzenia – prąd z latarni, która oświetla plac, poraził dwoje dzieci. Jak podkreślali w rozmowie z „Linią” rodzice i same dzieci, napięcie elektryczne było także odczuwalne na jednym z urządzeń do zabawy. – Na szczęście mojej córce ani jej kuzynowi nic poważnego się nie stało, ale to nie do pomyślenia, żeby instytucje nie kontrolowały stanu technicznego placów zabaw, zwłaszcza tych, na których znajduje się infrastruktura elektryczna – tłumaczy w rozmowie z „Linią” Piotr Wołkowicki, tata dziewczynki, którą poraził prąd.

Awaria została usunięta, ale to nie rozwiązuje problemu. Ten plac w całości jest inwestycją urzędu miasta, która była realizowana etapami w ostatnich latach. Dariusz Łokietek, wiceprezes Otwockiego Zakładu Energetyki Cieplnej, tłumaczył w rozmowie z „Linią”, że awaria została usunięta, ale prawdopodobną przyczyną było uszkodzenie przewodu zasilającego latarnię, co mogło nastąpić np. przy budowie ogrodzenia.

Zapytaliśmy Urząd Miasta Otwocka, czy doszło do zaniedbania ze strony wykonawcy, czy urząd przeprowadził kontrole i czy sprawdza inne miejsca, gdzie ten sam wykonawca prowadził prace na zlecenie miasta. Zapytaliśmy również, czy miasto sprawdza, w jakim stanie jest oświetlenie w niedawno zmodernizowanym parku miejskim i nowym Leśnym Parku „Wiejska”? Urząd ma jednak niewiele do powiedzenia w tej sprawie. Choć „Linia” zapytała, jaka firma wykonywała montaż oświetlenia na osiedlu Tysiąclecia, biuro prasowe urzędu nie odpowiedziało na to pytanie i udzieliło wymijającej odpowiedzi. – Zgodnie z decyzją wiceprezydenta Otwocka Pawła Walo plac zabaw przy ul. Kościuszki został zamknięty do odwołania – informuje Aleksandra Czajkowska z biura prasowego. – Prowadzone są działania w celu wyjaśnienia zaistniałej sytuacji i ustalenia przyczyny tego zdarzenia. Jest podpisana umowa na konserwację oświetlenia z Otwockim Zakładem Energetyki Cieplnej, który regularnie sprawdza oświetlenie, m.in. w parku miejskim i w Parku Leśnym „Wiejska”. Z dokumentacji wynika, że nie stwierdzono tam nieprawidłowości. Montaż oświetlenia na placu zabaw przy ul. Kościuszki wykonywała firma zewnętrzna, która wygrała postępowanie na realizację tego zadania – informuje biuro prasowe.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.