Przygotowują grunt pod basen

Jest już projekt uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru w rejonie ulic Kraszewskiego, Batorego i Tysiąclecia. To teren, na którym obecnie rośnie las, ale miasto chce zbudować tam basen i halę sportową. –  Ta lokalizacja jest poważnie brana pod uwagę ze względów ekonomicznych – podkreśla prezydent Jarosław Margielski

SYLWIA WYSOCKA

Podczas posiedzenia komisji planowania przestrzennego w poniedziałek, 31 maja radni po raz pierwszy debatowali nad koniecznością sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów w rejonie ulic Kraszewskiego, Batorego i Tysiąclecia.  Ten teren władze miasta poważnie biorą pod uwagę na lokalizację basenu i hali sportowej.

– Ta lokalizacja została wskazana, ponieważ przede wszystkim brane są tu pod uwagę koszty eksploatacji obiektów sportowo-rekreacyjnych – tłumaczył prezydent Jarosław Margielski. – Nie sztuką jest wybudować piękny basen i piękną halę, a później utrzymywać je z budżetu miasta. Tak często się dzieje, bo są to obiekty użyteczności publicznej, które nie są dochodowe. Oczywiście można tak przygotować inwestycje, żeby zbliżyć się do korzystnego bilansu. Duży koszt utrzymania basenu i hali sportowej będzie związany ze zużyciem energii elektrycznej i ciepła. Dlatego analizując różne warianty –  teren dawnej zieleni miejskiej, tereny przy ul. Karczewskiej oraz działkę u zbiegu ulicy Batorego i Kraszewskiego – ta ostatnia lokalizacja jest brana pod uwagę ze względu zarówno na bliskość osiedli i usług, jak i potencjał, jaki daje bliskość oczyszczalni ścieków – wyjaśnia Margielski.

Według informacji przekazanych przez prezydenta, wykorzystując biogaz i metan z sieci oczyszczalnia wytwarza ciepło i prąd. Ciepło jest wytwarzane z nadwyżką, która będzie jeszcze wzrastać, ponieważ oczyszczalnia ma produkować więcej energii. To właśnie tę nadwyżkę ciepła można by wykorzystać w nowych obiektach sportowo-rekreacyjnych. – To znacząco obniżyłoby koszty eksploatacji tych obiektów w przyszłości, a to jest jeden z decydujących czynników – podkreślił prezydent.

Dorota Gadomska z wydziału planowania przestrzennego poinformowała, że obecnie teren, na którym miasto planuje budowę obiektów sportowych, należy do Otwockiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji i rośnie na nim las. – Ten teren ma wiele zalet, które powodują, że można na nim zlokalizować  bardzo oczekiwaną w Otwocku inwestycję, jaką jest wielofunkcyjna hala sportowa z pływalnią. Biorąc pod uwagę takie elementy, jak: lokalizacja, dostępność, koszty pozyskania terenu, zdecydowano, aby przebudować urządzenia wodociągowe, które znajdują się na tym terenie, m.in. przenieść je na znacznie większą sąsiednią działkę. Obecnie jest tam las, więc konieczna jest zmiana przeznaczenia terenu, a przede wszystkim zmiana przeznaczenia użytku leśnego, co może odbyć się tylko w drodze uchwalenia planu miejscowego. Aby zrealizować inwestycję, niezbędne jest przystąpienie do sporządzenia tego planu – zaznaczyła urbanistka.

Niektórzy radni zgłaszali wątpliwość, czy uzasadniona jest budowa obiektów sportowo-rekreacyjnych w sąsiedztwie oczyszczalni ścieków. Przypominano, że mieszkańcy wiele razy skarżyli się na uciążliwe odory w pobliżu instalacji. Prezydent Margielski zapewnił jednak, że po zrealizowania inwestycji problem nie będzie już istniał. – Odory pochodzą z lagun, na których znajduje się obecnie wywożony osad. Zostanie on całkowicie wywieziony, a więc to źródło odorów bezpowrotnie zniknie. Na lagunach nie będzie już składowany nowy osad – zapewnił prezydent.

Radni komisji planowania przestrzennego pozytywnie zaopiniowali projekt zalesienia terenów pod basen. Sprawa trafi teraz na sesję rady miasta, na której w tej sprawie wypowie się cała rada.         l

9 thoughts on “Przygotowują grunt pod basen

 • 9 czerwca 2021 o 09:29
  Permalink

  No nie róbcie jaj , ten basen to już był budowany w latach 70-tych ubiegłego wieku.

  Odpowiedz
 • 9 czerwca 2021 o 11:10
  Permalink

  a nie lepiej pomyśleć o komunikacji miejskiej niż pakować się w basen?
  Hala sportowa jest na stadionie, nie prościej ją wyremontować? druga jest w Karczewie a trzecia w Józefowie.

  Odpowiedz
  • 10 czerwca 2021 o 10:01
   Permalink

   Analogiczne rozumowanie, jak w przypadku przekopu Mierzei Wiślanej. Po co przekopywać u nas skoro u Rusków można przeplynąć. Po co budować lotnisko, skoro w Berlinie jest nowe. Jakby Józefów, Góra Kalwaria i Warwer w ten sposób myślały, to tam też nie byloby basenów. A dlaczego pompować jeszcze wiecej w komunikację miejsk? W jaką komunikację? Minibus chce się zamykać, bo nie ma kogo wozić, a Ty chcesz jeszcze bardzej dotować komunikację?

   Odpowiedz
   • 10 czerwca 2021 o 18:27
    Permalink

    Budowa basenu to tez potem utrzymanie basenu…..

    Innych Twoich „madrosci” nawet nie skomentuje. Szkoda czasu. Sam sie osmieszasz.

    Odpowiedz
 • 10 czerwca 2021 o 14:57
  Permalink

  Dobra, dobra. Ale w innych gminach baseny powstały w okolicach szkół. Skrzyżowanie Kraszewskiego i Batorego to zadupie, nikt tam z buta nie przyjdzie, tylko podjedzie samochodem. A otwoccy uczniowie dalej będą grali w unihokeja na korytarzach.

  Odpowiedz
  • 12 czerwca 2021 o 10:59
   Permalink

   Też myślę że lokalizacją jest bardzo słaba przynajmniej dla młodzieży. Ale to pieniądz rządzi i pewnie możemy tylko sobie ponarzekać.

   Odpowiedz
   • 22 czerwca 2021 o 19:27
    Permalink

    Lokalizaja wskazana spowoduje wycinke drzew , ktore posadzono w latach 50 tych !!! Co na to ohcrona srodowiska ! Wycinka lasow jest ogromna . Z Otwocka zielonego stajemy sie betonowym miastem. Co z terenami wokol stadionu ? Kto tak nisko wycenil dzialki OPWIK ? Treba bylo 40 lat ,zeby to wymyslec !!!

    Odpowiedz
  • 13 czerwca 2021 o 10:26
   Permalink

   To powinien być priorytet. Basen powinien służyć mieszkańcom, a w szczególności poprawiać kondycje fizyczną dzieci i młodzieży. Powinien być jak najbliżej szkól i gęsto zaludnionych osiedli. Z tego powodu najlepszą lokalizację jest stadion OKS lub zieleń miejska, gdzie większość mogłaby „z buta” dotrzeć w 10-15 minut.
   Ten basen to nie ma być obiekt sportowy, ale rekreacyjny „dla ludzi”.

   Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.