Karczew marzy o plaży

Władze Karczewa chcą zagospodarować plażę nad jeziorem Rokola, niedaleko pałacu w Otwocku Wielkim. Gmina mogłaby wydzierżawić teren od Muzeum Narodowego, ale jednym z warunków jest uzgodnienie planu zagospodarowania plaży

SYLWIA WYSOCKA

Oprócz coraz lepiej zagospodarowanego terenu wokół jeziora Moczydło władze gminy mają pomysł na przygotowanie jeszcze jednego atrakcyjnego miejsca dla amatorów plażowania. Chodzi o plażę obok Pałacu Bielińskich w Otwocku Wielkim, która znajduje się w północnej części jeziora Rokola.

– Rozmawiamy z władzami Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim, które jest oddziałem Muzeum Narodowego w Warszawie, na temat zagospodarowania plaży nad Rokolą – mówi w rozmowie z „Linią” burmistrz Karczewa Michał Rudzki. – Chodzi o miejsce po prawej stronie od pałacu w kierunku miejscowości Nadbrzeż. W tym miejscu znajduje się „dzika”, ustronna plaża, z której korzystają zazwyczaj okoliczni mieszkańcy. Razem z sołtys Otwocka Wielkiego Katarzyną Kunatkowską doszliśmy do wniosku, że chcielibyśmy w tym miejscu urządzić plażę w taki sposób, by ludzie mieli z niej jakiś pożytek. Chcemy wydzierżawić teren od muzeum i przygotować plan zagospodarowania terenu, żeby można tam odpocząć, korzystając z plażowej infrastruktury.

Jak zapowiada burmistrz Karczewa, nie chodzi o dużą ingerencję w teren, ale takie elementy, jak: położenie nakładki asfaltowej na drodze dojazdowej do plaży, uporządkowanie miejsca do parkowania, przygotowanie stołów i drewnianych siedzisk, zapewnienie strefy rekreacji, aby można zrobić np. piknik.

– Mamy oczywiście Moczydło, ale ponieważ wiemy, że ludzi korzystają z plaży także nad Rokolą, chcielibyśmy to miejsce uatrakcyjnić – podkreśla burmistrz Rudzki. – Władze muzeum nie są przeciwne, ale chcą od nas planu zagospodarowania terenu, dlatego postaramy się zabezpieczyć w budżecie pieniądze na ten plan, a później na jego realizację. Sama procedura pozyskania gruntu od muzeum może trochę potrwać. Myślę, że plaża nad Rokolą mogłaby być gotowa na przyszłoroczny sezon – zapowiada burmistrz.

6 komentarzy do “Karczew marzy o plaży

 • 12 czerwca 2021 o 03:13
  Permalink

  Ale rada się nie zgodzi, panie Burmistrzu

  Odpowiedz
  • 13 czerwca 2021 o 11:46
   Permalink

   Bo to głupi pomysł jest aby wytwarzać coś sztucznie w zbiorniku który nie widział łachy piachu tylko muł.

   Odpowiedz
   • 15 czerwca 2021 o 22:03
    Permalink

    A co trzeba zrobić aby komentarz został opublikowany?

    Odpowiedz
 • 15 czerwca 2021 o 14:56
  Permalink

  Dzień dobry!
  Tak się składa że jestem mieszkańcem Otwocka Wielkiego. Mam pytanie – komu miałaby służyć ta plaża? Na pewno nie mieszkańcom Otwocka Wielkiego. Miejscowa ludność jeśli chce się zrelaksować nad jeziorem, nie potrzebuje parkingu aby tam dojechać. Niestety od paru lat miejscowi nie mają możliwości na spokojny relaks nad jeziorem Rokola. W upalne dni przyjeżdżają tłumy ludzi z okolicznych miejscowości. Jedyną „atrakcją” dla miejscowych jest możliwość posprzątania bałaganu jaki po sezonie pozostawiają po sobie przyjezdni – a jest tego naprawdę sporo. Jakby tego było mało, jeszcze parę tygodni temu grupa ludzi „szalała” na skuterach wodnych – przepisów to raczej nie znali. Osobiście wolałbym aby pieniądze które miałyby zostać wydane na to kąpielisko oraz jego utrzymanie (ratownik, sprzątanie itp.) były przeznaczone na inne inwestycje. Jakoś do tej pory Otwock Wielki był traktowany po „macoszemu” jeśli chodzi o budżet.
  Kiedyś było to naprawdę spokojne jezioro gdzie można było odpocząć.

  Pozdrawiam

  Odpowiedz
 • 17 czerwca 2021 o 20:28
  Permalink

  Zgadzam się z poprzednim wpisem sąsiada z Otwocka Wielkiego.
  „Karczew marzy o plaży”, a ktoś zainteresował się marzeniami, a raczej potrzebami mieszkańców Otwocka Wielkiego?!
  Lista jest spora i wątpię, że na tej liście jest plaża.
  Kąpielisko, które pamiętamy sprzed kilku lat stanowczo nam wystarczało.
  Obecna plaża , ” z której korzystają zazwyczaj okoliczni mieszkańcy” – , rzeczywistość jest taka, że mieszkańcy naszej wsi latem raczej unikają tego miejsca.
  Kolejna kwestia to bezpieczeństwo. Wjazd na drogę dojazdową do plaży w okresie letnim jest praktycznie niemożliwy. Współczuję osobą tam mieszkającym.
  Ponownie zacytuję „położenie nakładki asfaltowej na drodze dojazdowej do plaży” – dopiero teraz? Do tej pory jakoś mieszkańcy musieli dawać radę.
  Dodam jeszcze, że jesień jest aktywnym miesiącem dla mieszkańców Otwocka Wielkiego , w tym czasie mamy ponowne” żniwa” tylko w formie śmieci.
  Może, ktoś pofatyguje się i zainteresuje się opinią mieszkańców Otwocka Wielkiego…

  Odpowiedz
 • 17 lipca 2021 o 16:50
  Permalink

  A ja trzymam kciuki ze powstanie ładne zadbane miejsce dla wszystkich. Pozdrawiam

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.