Drogowcy przebudowali zakręt śmierci

Ulica Prosta, która łączy gminy Celestynów i Kołbiel, to jeden z ulubionych skrótów kierowców. – Na łuku drogi na wysokości miejscowości Gózd w ostatnich latach doszło do wielu kolizji i wypadków, w tym śmiertelnych. Czy coś się zmieniło po tym, jak w tragicznym wypadku samochodowym zginęły w tym miejscu trzy kobiety? – dopytują Czytelnicy „Linii Otwockiej”

AGNIESZKA JASKULSKA

O tragicznym wypadku „Linia” pisała pod koniec czerwca 2017 roku. Na łuku ul. Prostej zderzyły się dwa samochody osobowe, na miejscu zginęły trzy kobiety: 40-letnia Agnieszka C., 60-letnia Czesława W. i 28-letnia Justyna W., natomiast cztery kolejne osoby trafiły do szpitala. – To nie był jedyny śmiertelny wypadek na tym zakręcie. W ostatnich latach w tym miejscu doszło do wielu poważnych zdarzeń drogowych, wiele samochodów dachowało i wiele osób otarło się o śmierć – tłumaczą okoliczni mieszkańcy.

Pan Rafał, który stracił narzeczoną w wypadku samochodowym na tym zakręcie śmierci, podkreślał tuż po tym tragicznym wydarzeniu w rozmowie z „Linią”: – Ten łuk drogi jest bardzo zdradliwy i kierowcy powinni zachować tu szczególną czujność. Na zakręcie, nawet przy prawidłowej prędkości, znosi pojazd w bok – mówił pan Rafał. 

Pani Katarzyna, mieszkanka Dyzina, dodaje: – Po tym strasznym wypadku, w którym zginęły trzy kobiety, drogowcy postawili znak z ograniczeniem prędkości, ale to nie powstrzymało kierowców przed zdjęciem nogi z gazu – zaznacza pani Katarzyna.

Okoliczni mieszkańcy przypominają, że drogowcy obiecali poprawić bezpieczeństwo na ul. Prostej, zwłaszcza na zakręcie śmieci, ale według nich przez dwa lata nic się nie zmieniło. Jako przykład podają zdarzenie, do którego doszło w maju tego roku. – Pomagałem młodemu małżeństwu wydostać się z samochodu, który dachował na łuku drogi. Kobieta była w ciąży, na szczęście poza rozbitym autem nic się nie stało – relacjonuje jeden z naszych Czytelników.

Władze powiatu i drogowcy dotrzymali słowa i przebudowali nie tylko ok. 150-metrowy odcinek niebezpiecznego łuku drogi. – Zgodnie z pierwotnymi założeniami w ramach Funduszu Dróg Samorządowych w 2019 roku udało się przebudować drogę powiatową na odcinku od ronda w miejscowości Dąbrówka aż do granicy z gminą Kołbiel – wyjaśnia starosta Krzysztof Szczegielniak.

Jak podkreślają drogowcy, przebudowa ul. Prostej obejmowała także modernizację niebezpiecznego łuku drogi na wysokości miejscowości Gózd. – Zakręt śmierci został lepiej wyprofilowany, a zewnętrzną krawędź trochę podniesiono, tak by samochód jadący z prędkością nawet 100 km/h nie wypadł z drogi. Nie oznacza to, że kierowca ma tamtędy pędzić jak pirat drogowy – tłumaczą drogowcy. Starosta Krzysztof Szczegielniak przypomina, że poza terenem zabudowanym obowiązuje ograniczenie do 90 km/h, a po przebudowie drogowcy ustawili przed tym zakrętem znak informujący o ograniczeniu prędkości do 70 km/h.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.