Śmigali w górę Świdra

M Liga nie zwalnia tempa. W ubiegłą niedzielę odbył się kolejny etap cyklu maratonów. Równie malownicza, co wymagająca trasa wiodła przez dzielnice Otwocka: Mlądz, Wólkę Mlądzką, Świerk, Jabłonnę i Teklin

MARCIN SULIGA

Pandemia koronawirusa i liczne obostrzenia spowodowały, że tegoroczny kalendarz M Ligi jest bardzo skondensowany i praktycznie co tydzień odbywa się kolejny wyścig, jeśli nie w cyklu XC, to w Maratonie. W ubiegły weekend kolarze gościli nad brzegiem Świdra w Mlądzu, gdzie usytuowane było miasteczko trzeciego etapu tegorocznego maratonu.

Na zawodników czekała ciekawa i urozmaicona trasa wiodąca po leśnych zakątkach dzielnic Otwocka. Szlak maratonu został nieco zmodyfikowany. Ze względu na utrzymujące się wysokie poziomy wód gruntowych nie było możliwości wyznaczenia trasy w poprzednim kształcie, ponieważ w niektórych miejscach błoto sięgało połowy uda.

Sąsiedzkie ściganie

Najważniejszym punktem pętli okazała się góra Meran. To tam zazwyczaj odbywała się kluczowa dla losów końcowej rywalizacji selekcja. – Pierwszy dość poważny podjazd okazał się dla mnie za trudny i trzeba było zeskoczyć z roweru i podejść. Tam też straciłem na moment prowadzenie, ale później ambicja kazała mi odrobić dystans. Na singiel nad Świdrem dojechałem jako pierwszy, a później to już była tylko zabawa, bo uwielbiam te tereny – mówi triumfator liczącego blisko 24 kilometry wyścigu Adventure Przemysław Bronikowski. Zawodnik SportStation Team wjechał na metę z ponadminutową przewagą nad drugim Michałem Klepsem (Bike Salon) i pięć minut przed trzecim Michałem Lamowskim (Adcleaning.pl). – Bardzo się cieszę z tej wygranej, ponieważ w ubiegłym roku ze względu na wakacje ominąłem ten etap, a bardzo chciałem w nim wystąpić. Poza tym świetnie spisał się mój sąsiad Michał Lamowski, który na pierwszych kilometrach mocno pociągnął całą grupę i ostatecznie ukończył wyścig na trzeciej pozycji – dodaje zawodnik z Wiązowny.

Kolarze znad Mieni mieli w drugim wyścigu więcej powodów do radości, bo wśród kobiet najszybsza okazała się również mieszkanka Wiązowny Justyna Tarnowska, która do samego końca musiała odpierać ataki Katarzyny Radziszewskiej (MCP Team). – Tempo dobre, choć czas mógł być nieco lepszy. Na pewnym fragmencie lekko pobłądziliśmy większą grupą i to kosztowało nas jakieś dwie minuty straty – mówi zawodniczka Bike Salon Team. – Wiedziałam, że do samego końca muszę walczyć, ponieważ rywalka była tuż za mną. Ten ostatni singiel nad Świdrem był świetny, a jedyne, czego się obawiałam, to jacyś spacerowicze, którzy nagle mogliby pojawić się na szlaku i wytrącić mnie z rytmu. Na szczęście wszystko przebiegło bez większych kłopotów – mówi Tarnowska, która zajęła 10. miejsce w klasyfikacji open Adventure.

Dominacja Geodetic

Tradycyjnie zawodnicy ścigający się na dystansie Challenge musieli przejechać dwukrotnie pętlę, po której wcześniej jechali kolarze rywalizujący na dystansie Adventure. Z trudami niezwykle interwałowej trasy najlepiej radzili sobie reprezentanci grupy Geodetic Howden Team. Aż trzech z nich zameldowało się w najlepszej szóstce wyścigu. Pierwsze miejsce, po ostrej walce do ostatnich metrów z Jackiem Rządcą (Trezado), zajął Marcin Chruślak, a trzeci był Rafał Rychlicki. Szósty wynik w open, ale pierwszy w kategorii masters II, osiągnął trzeci z warszawiaków Tomasz Wasowski. W dość skromnym gronie kobiet najlepsza okazała się Urszula Luboińska (Trezado), która wyprzedziła Ewę Kołodziej (DziewczynyMinistry) i Martę Krzymowską (Cyklon W-wa).

Młodzież zadowolona

Zanim doszło do rywalizacji najbardziej doświadczonych kolarzy, część trasy przebyli najmłodsi zawodnicy. Pierwsi linię mety przekroczyli dwaj młodzicy z Warszawskiego Klubu Kolarskiego. Jan Ombach okazał się o kilkanaście sekund lepszy od klubowego kolegi Rafała Kierzkowskiego. Trzecim wynikiem mógł pochwalić się Tymoteusz Dudkowski (Kamyk Radzymin), który startował w niższej kategorii wiekowej.

– Trasa była dość spokojna. Nie było jakichś trudniejszych wzniesień i podjazdów. Dopisała też pogoda, choć wcześniej zapowiadano deszcz. Myślę, że wtedy trasa i cała rywalizacja byłyby trudniejsze – stwierdził na mecie Ombach. – Dość szybko udało się objąć prowadzenie, do tego jeden z kolegów zaliczył małą pomyłkę i źle skręcił, a to dało mi jeszcze dodatkową przewagę kilkuset metrów i kontrolę nad jazdą – dodaje zawodnik WKK.

Wśród dziewcząt również prym wiodły zawodniczki z Warszawy. Pierwsza w miasteczku zawodów zameldowała się Adrianna Bader-Strzała, a druga była Hanna Krysik.W trakcie zawodów przeprowadzono również wyścig pod czujnym okiem maskotki zawodów Ligusia. Dla najmłodszych była to jedna z wielu atrakcji, jakie przygotowali dla nich organizatorzy M Ligi.

 

Wyniki

Dystans junior

Młodzik

 1. Jan Ombach (WKK)
 2. Rafał Kierzkowski (WKK)
 3. Aleksander Wołoszczuk (Ibox)

Kids C1

 1. Leo Dudkowski (Kamyk)
 2. Tymon Nowicki (WKK)
 3. Paweł Walerzak (WKK)

Kids C2

 1. Tymoteusz Dudkowski (Kamyk)
 2. Ksawery Wolański (WKK)
 3. Rafał Idzikowski (WKK)

Kids D1

 1. Nina Mazurkiewicz (W-wa)

Kids D2

 1. Adrianna Bader-Strzała (WKK)
 2. Hanna Krysik (WKK)

Dystans Adventure

Masters II

 1. Przemysław Bronikowski (SportStation)
 2. Michał Jabłonowski (MCP Team)
 3. Karol Skrzypczyk (MCP Team)

Elita mężczyzn

 1. Michał Kleps (Bike Salon)
 2. Paweł Mikołajczyk (Bike Salon)
 3. Marcin Woliński (W-wa)

Masters I

 1. Marcin Lamowski (Adcleaning.pl)
 2. Kamil Suproń (Beat Bike)
 3. Krzysztof Olszewski (Bike Salon)

Masters III

 1. Paweł Augustynowicz (WKK)
 2. Wojciech Kurosad-Kurasiewicz (W-wa)

Masters IV

 1. Dariusz Somow (Contable)
 2. Tomasz Starachowski (Bike Concept)
 3. Tomasz Kasprzak (TS Meran)

Elita kobiet

 1. Kasia Majer (Bike Salon)

Ladies I

 1. Katarzyna Radziszewska (MCP Bike)
 2. Izabela Kurmanowska (PK MTB)
 3. Martyna Bednarczyk (Otwock)

Ladies II

 1. Justyna Tarnowska (Bike Salon)
 2. Agnieszka Czerska-Krysik (Bike Salon)
 3. Danuta Idzikowska (Otwock)

Ladies III

 1. Bożena Wachnik (SportStation)

Junior młodszy

 1. Adam Wyszomierski (WKK)

Dystans Challenge

Masters I

 1. Marcin Chruślak (Geodetic)
 2. Jacek Rządca (Trezado)
 3. Rafał Rychlicki (Geodetic)

Masters II

 1. Tomasz Wasowski (Geodetic)
 2. Szymon Cygan (Cyklon)
 3. Andrzej Jędrej (Ifon)

Elita mężczyzn

 1. Michał Cieślak (Ibox)

Elita kobiet

 1. Urszula Luboińska (Trezado)
 2. Marta Krzymowska (Cyklon)

Ladies I

 1. Ewa Kołodziej (DziewczynyMinistry)

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.