Rowerem z Glinianki do Duchnowa za rok

Trwa warta ponad 12 mln zł budowa ścieżki rowerowej z Glinianki przez Wiązownę do Duchnowa. Inwestycja rozpoczęła się w ubiegłym roku, w tym miała się zakończyć. Władze gminy już teraz zapowiadają jednak, że całą trasą będziemy mogli pojechać dopiero w przyszłym roku

BARBARA MICHAŁOWSKA

Ścieżka rowerowa będzie prowadziła od szkoły w Gliniance przez Lipowo, Malcanów, Pęclin, Wiązownę Kościelną aż do Duchnowa. Będzie też łączyła się ze ścieżką biegnącą wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 721 z Józefowa do Brzezin.

Gotowy jest już pierwszy etap ścieżki pieszo-rowerowej przy ul. Lubelskiej na odcinku od ul. Polnej do ul. Boryszewskiej w Wiązownie. Następne fragmenty są w realizacji lub przygotowywane do realizacji. Mimo to na początku czerwca radni z Wiązowny zdecydowali się zmniejszyć w tym roku plan wydatków z budżetu gminy o 6 mln 845 tys. 295 zł, a część pieniędzy i końcową realizację zadania przenieść na 2022 rok. Stało się tak po wydaniu pozytywnej decyzji przez Mazowiecką Jednostkę Wdrażania Programów Unijnych na wydłużenie okresu realizacji projektu „Rozwój systemu dróg rowerowych w Gminie Wiązowna”. – Patrząc na realizację w ostatnim roku innych inwestycji i biorąc pod uwagę to, że jesteśmy jeszcze przed postępowaniami przetargowymi na niektóre odcinki tej ścieżki, doszliśmy do wniosku, że bezpieczniej będzie wydłużyć okres realizacji projektu – tłumaczy Anna Sikora, naczelnik Wydziału Rozwoju Gospodarczego Urzędu Gminy w Wiązownie.

Prace związane z inwestycją cały czas trwają. – Realizujemy projekt już od ubiegłego roku. Jeden fragment ścieżki o długości 700 m w Wiązownie jest już gotowy. Obecnie trwają roboty na ul. Kąckiej w Wiązownie, gdzie powstaje 600 m ścieżki. Wkrótce ogłosimy też przetargi na jej dalsze odcinki o łącznej długości 5,4 km. W tym etapie zostaną wykonane fragmenty ścieżki w Pęclinie, Gliniance, Lipowie i Dziechcińcu – mówi Dariusz Szczęsny, naczelnik Wydziału Inwestycji Urzędu Gminy w Wiązownie. – Cała trasa będzie gotowa w przyszłym roku – zapowiada.

Na budowę ścieżki gmina dostała w ubiegłym roku dotację w wysokości prawie 11 mln zł. Wartość całego projektu jest szacowana na ok. 12 mln 300 tys. zł.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.