Artystka z Józefowa z nagrodą Ministra

W poniedziałek, 14 czerwca w otwockiej pracowni artysty rzeźbiarza Ryszarda Kozłowskiego miała miejsce niezwykła uroczystość. Małgorzata Schmidt-Kondratiuk, artystka i pedagog z Józefowa, odebrała z rąk prezydenta Otwocka Jarosława Margielskiego honorową odznakę „Zasłużony Dla Kultury Polskiej” przyznawaną przez Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu

SYLWIA WYSOCKA

O sile budowania wspólnoty dzięki sztuce mogli przekonać się uczestnicy niezwykłego spotkania, do którego doszło w pracowni Ryszarda Kozłowskiego w Otwocku. Wśród rzeźb i prac artysty prezydent Jarosław Margielski wręczył artystce z Józefowa Małgorzacie Schmidt-Kondratiuk odznakę „Zasłużony Dla Kultury Polskiej”. Wyróżnienie to Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu nadaje osobom wyróżniającym się w tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie kultury. – Jestem bardzo dumna i bardzo szczęśliwa. To dla mnie prawdziwy przywilej móc gościć na święcie, jakim jest odznaczenie za działalność dla polskiej kultury. To ogromny zaszczyt – powiedziała Małgorzata Schmidt-Kondratiuk, odbierając wyróżnienie.

W uroczystości uczestniczył także burmistrz Józefowa, który wręczył artystce list gratulacyjny: „Pani zasługi i dokonania artystyczne będą inspiracją dla kolejnych pokoleń józefowian. Dziękuję za wkład w promocję Józefowa, pracę na rzecz kultury i rozwoju dzieci i młodzieży” – napisał w laudacji burmistrz Marek Banaszek.

Artystka otrzymała również gratulacje i podziękowania od obecnej na uroczystości poseł Bożeny Żelazowskiej, która mieszka w Józefowie, oraz przedstawiciela Urzędu Marszałkowskiego Sławomira Ignaczaka. – Znamy się tyle lat, jesteśmy sąsiadkami. Bardzo dziękuję za wszystko, co Małgorzata Schmidt-Kondratiuk uczyniła dla polskiej kultury, promocji miasta, powiatu i województwa. Wiemy, jak bardzo rozsławiała swoim talentem Polskę, a to najwyższe odznaczenie w świecie sztuki i kultury jest tego dowodem – podkreśliła poseł Żelazowska.

Sławomir Ignaczak, który w imieniu marszałka województwa zwrócił się do ministra z wnioskiem o nadanie odznaczenia, podczas uroczystości otrzymał z rąk Janiny Witkowskiej, prezes Towarzystwa Przyjaciół Józefowa (prywatnie żony Ryszarda Kozłowskiego) honorowe odznaczenie przyznawane przez TPJ „Portula in Mundum”, czyli „Furtka na świat”. Wyróżnienie to jest przyznawane od 2012 roku osobom, które swoją szczególną pracą przyczyniają się do rozwoju kultury. W 2015 roku otrzymała je również Małgorzata Schmidt-Kondratiuk.

Nagrodzona artystka osobiście wybrała miejsce wręczania odznaczenia, uznając pracownię rzeźby Ryszarda Kozłowskiego za najodpowiedniejszą scenerię dla tego wydarzenia. Gospodarzom, Janinie Witkowskiej i Ryszardowi Kozłowskiemu, oraz samej bohaterce dnia Małgorzacie Schmidt-Kondratiuk udało się stworzyć wyjątkową atmosferę, która towarzyszy obcowaniu ze sztuką. Wrażenia dopełniły piękne wykonania wokalne artystki i jej uczniów płynące z głośników w tle uroczystości.

– Moim marzeniem jest, aby powstał katalog twórczości Ryszarda Kozłowskiego, bo tak wielcy artyści muszą mieć katalog prezentujący ich działalność – stwierdziła na koniec artystka i trudno było taką prośbę zignorować. Prezydent Jarosław Margielski zapowiedział uruchomienie inicjatywy, która to marzenie urzeczywistni.

Małgorzata Schmidt-Kondratiuk to m.in. solistka Teatru Wielkiego w Warszawie i Operetki Warszawskiej, wykładowczyni na Akademii Muzycznej w Warszawie. Pracowała także w Ministerstwie Kultury i Sztuki. Jest wieloletnim pedagogiem, świeciła triumfy zarówno jako artystka, jak i nauczycielka śpiewu, w tym dzieci niewidomych. Przez wiele lat pracowała z prof. Marią Łopatkową, prekursorką nurtu wychowawczego zwanego pedagogiką serca.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.