Gorące źródła w Otwocku!

Po trzech latach starań władzom miasta udało się otrzymać dotację w wysokości prawie 11,5 mln zł na budowę odwiertu geotermalnego. – To projekt, który bez wątpienia wpłynie na dynamiczny rozwój Otwocka – komentuje prezydent Jarosław Margielski

SYLWIA WYSOCKA

Pomysł, który przez lata pozostawał w sferze odległych planów, ma szansę na realizację. W czwartek, 17 czerwca poseł Anita Czerwińska i prezydent Otwocka Jarosław Margielski poinformowali w mediach społecznościowych, że miasto dostało 11 mln 431 tys. 503 zł dotacji ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na wykonanie odwiertu geotermalnego. – Udało się! Po trzech latach starań otrzymaliśmy potężną dotację na budowę odwiertu geotermalnego w Otwocku! – napisał prezydent Margielski. – Korzyści płynących z faktu posiadania pokładów wód geotermalnych w Otwocku jest wiele. Wody termalne można wykorzystywać do celów leczniczych, rekreacyjnych czy ciepłowniczych jako nieograniczone źródło energii odnawialnej. Jednak, co najistotniejsze, wydobycie wód geotermalnych jest milowym krokiem w kierunku powrotu Otwocka do jego uzdrowiskowych korzeni – dodał. Miasto dostało sto procent dofinansowania inwestycji, musi zapłacić tylko VAT.

O możliwości istnienia podziemnych gorących źródeł już kilkanaście lat temu mówił ówczesny otwocki radny Marian Pokrywka. Z informacji podanych przez prezydenta wynika, że według analizy Państwowego Instytutu Geologicznego w Otwocku na głębokości 1,6 km istnieją bardzo duże pokłady trzeciorzędowych wód geotermalnych o wysokiej jakości. Ich szacowana temperatura wynosi od 40 do 45 stopni. Badanie wód ma zostać wykonane na terenie dawnej Zieleni Miejskiej. Jeśli uda się wyłonić na czas specjalistyczną firmę, wykonanie odwiertu na głębokość 1645 m jest planowane jeszcze w tym roku.

– Zgodnie z dokumentacją i wydanymi zgodami odwiert zostanie przeprowadzony na terenie dawnej Zieleni Miejskiej z uwagi na bliskość sieci ciepłowniczej. To było warunkiem przystąpienia przez miasto do drugiego konkursu na dofinansowanie. W poprzedniej edycji nie mieliśmy tyle szczęścia, bo nasz wniosek nie został zakwalifikowany. Teraz otrzymaliśmy pozytywną ocenę formalną i merytoryczną. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wystosował do nas pismo z informacją, że nasz wniosek znalazł się na dziewiątym miejscu kwalifikującym się do dofinansowania. W najbliższym czasie odbędą się negocjacje dotyczące umowy i prawdopodobnie pod koniec czerwca zostanie ona podpisana – informuje prezydent Otwocka. – Otrzymana dotacja na odwiert geotermalny to chyba najbardziej satysfakcjonujące dofinansowanie ze wszystkich dotychczasowych. Bardzo długo się o nie staraliśmy. Tym bardziej cieszę się, że nasza nieustępliwość w tym temacie, którą wykazaliśmy jako miasto, przynosi teraz oczekiwany przez wszystkich efekt. Po wykonaniu odwiertów będziemy mogli zbadać jakość wód termalnych. Wyniki tych badań wskażą nam dalsze kierunku rozwoju miasta w tym temacie. Możliwości jest dużo. Można rozważać balneologię, wodolecznictwo. Jeżeli potwierdzą się informacje o temperaturze wód i ich mineralizacja na to pozwoli, będzie można wykorzystać je także do celów ciepłowniczych razem z zastosowaniem pomp ciepła. Są w Polsce gminy, które korzystają z takich rozwiązań. Do tego została powołana nawet spółka Polska Geotermia sp. z o.o., która umożliwia gminom tego rodzaju inwestycje i rozwój w kierunku wykorzystania energii odnawialnej z zastosowaniem wód termalnych – podkreśla Jarosław Margielski. – Plan minimum zakłada uruchomienie pijalni wód mineralnych przy parku miejskim jako uzupełnienie tężni, co byłoby kolejnym krokiem do utworzenia parku uzdrowiskowego. To otwiera nam również drogę do wystąpienia o ustanowienie w Otwocku obszaru ochrony uzdrowiskowej, a także być może powrotu do statusu uzdrowiska. Za pomoc i wsparcie przy tym projekcie dziękuję pani poseł Anicie Czerwińskiej i panu posłowi Dariuszowi Olszewskiemu – dodaje.

Prezydent, tuż po podpisaniu umowy na dofinansowanie, planuje niezwłoczne ogłoszenie postępowania przetargowego na wybór wykonawcy, który przeprowadzi prace wiertnicze i badania. Same odwierty potrwają około trzech miesięcy. Mieszkańcy muszą liczyć się wtedy z pewnymi drobnymi uciążliwościami, np. pracą kafara na terenie dawnej Zieleni Miejskiej. W tym czasie pojawi się tam specjalny basen o pow. 2 tys. m kw. na zawiesinę będącą elementem prac technologicznych.

Zapytany o to, czy w związku z odwiertami miasto zamierza zmienić lokalizację zapowiadanego basenu i hali sportowej, które mają powstać przy ul. Kraszewskiego, prezydent informuje, że optymalne warunki dla tej inwestycji zostały wskazane właśnie w tej okolicy. Przy korzystnym wyniku badań na terenie dawnej Zieleni Miejskiej możliwy do rozważenia będzie mały kompleks otwartych basenów termalnych.

2 komentarze do “Gorące źródła w Otwocku!

 • 25 czerwca 2021 o 09:42
  Permalink

  Poczekajcie z samozachwytem Panie Margielski, dzielicie skórę na niedźwiedziu.
  Ponad 11 mln zł wydane w 3 miesiące na wywiercenie dziury w ziemi, to dopiero początek wydatków, kropla w morzu.
  Z czego Pan sfinansuje ciąg dalszy inwestycji, pompy ciepła, przebudowę sieci cieplnej, baseny?
  Ma Pan w ogóle pojęcie jakie to koszty, ktoś z Pana ludzi ma pojęcie na co chcecie się porwać?
  Szkoda zmarnować taką kasę, jeśli nic szybko dalej za tym nie pójdzie.
  A znając życie skończy się to na najdroższym na świecie źródełku z wodą mineralną.
  Otwock ma wieloletnią tradycję dziur w ziemi, z których nic nie wynika.

  Odpowiedz
  • 25 czerwca 2021 o 12:57
   Permalink

   Tak,tak krakać od samego początku bo z założenia nic się nie może udać

   Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.