Pieniądze dla gminy z najwyższym odsetkiem mieszkańców zaszczepionych przeciwko COVID-19

Ministerstwo Zdrowia udostępniło możliwość śledzenia procesu szczepień w poszczególnych gminach. Zgodnie z rządowymi zapowiedziami gminy, które będą miały najwyższy wskaźnik zaszczepionych mieszkańców, mogą liczyć na finansowe bonusy

SYLWIA WYSOCKA

Zestawienie Ministerstwa Zdrowia jest opublikowane na stronie www.gov.pl/web/szczepienia-gmin. Dane można filtrować według województw i powiatów, można także wyszukać konkretną gminę. 

W szczegółowym raporcie dla każdej gminy znajdziemy informację o liczbie ludności, liczbie pacjentów, którym podano jedną dawkę, oraz liczbie pacjentów w pełni zaszczepionych (tu system podaje także wskaźnik procentowy). Można także prześledzić, jak przebiega proces szczepienia w poszczególnych grupach wiekowych. Analizę danych przygotowuje Centrum e-Zdrowia we współpracy z Kancelarią Prezesa Rady Ministrów, Centrum GovTech, NFZ i GUS.

Przypisanie osoby zaszczepionej do danej gminy odbywa się według algorytmu, który do numeru PESEL osoby zaszczepionej przyporządkowuje miejsce zamieszkania na podstawie pięciu baz danych. Zgodnie z rządowymi zapowiedziami gminy, które będą miały najwyższy wskaźnik zaszczepienia mieszkańców, mogą liczyć na finansowe bonusy. Szczegóły tej akcji przedstawił w czwartek, 24 czerwca wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker. Podczas konferencji prasowej poinformował, że wojewodowie wydali polecenia wszystkim gminom, aby promować szczepienia wśród osób powyżej 60. roku życia. W zależności od wielkości gminy otrzymają na ten cel od 10 tys. do 40 tys. zł. Sposób promocji szczepień będzie zależeć od władz gmin, a pieniądze trafią do nich w ciągu dwóch tygodni.

Gminy będą zachęcane do promocji szczepień m.in. również poprzez konkurs Gmina na Medal #SzczepimySię. Jak wyjaśnił wiceszef MSWiA, będzie to „100 tysięcy złotych dla pierwszych 500 gmin w Polsce, których poziom wyszczepienia mieszkańców przekroczy 67 procent”. W tym konkursie nie ma znaczenia wielkość ani położenie gminy. Na zdobycie nagrody jest czas do 31 grudnia 2021 roku, chyba że 500 gmin osiągnie taki wskaźnik wcześniej. Kolejny konkurs to Najbardziej Odporna Gmina. Po ustaleniach z samorządami rząd ustanowił w nim trzy kategorie: dla gmin do 30 tysięcy mieszkańców, dla gmin od 30 do 100 tysięcy mieszkańców oraz dla gmin powyżej 100 tysięcy mieszkańców. Nagrody trafią do gmin z najwyższym odsetkiem zaszczepionych mieszkańców.

Pierwszą kategorię, „Małe gminy”, podzielono na 49 regionów (byłych województw). Zwycięzca w każdym z nich otrzyma 1 mln zł. W kategorii „Średnie gminy” 1 mln zł dostaną trzy najlepsze gminy tej wielkości w kraju. W kategorii „Duże gminy” 1 mln zł trafi do jednej gminy liczącej powyżej 100 tysięcy mieszkańców z najwyższym wskaźnikiem zaszczepionych. Warunkiem przyznania nagród jest pełne zaszczepienie co najmniej połowy mieszkańców.

„W ramach tego konkursu jest także szczególna nagroda dla Najbardziej Odpornej Gminy w Polsce. To 2 mln zł dla gminy z najwyższym odsetkiem zaszczepionych mieszkańców” – poinformował minister Szefernaker. Konkurs potrwa do 31 października. 

A jak pod względem szczepień wypada obecnie powiat otwocki? Zgodnie z zestawieniem Ministerstwa Zdrowia najwyższy wskaźnik zaszczepionych jest w Józefowie, gdzie w pełni zaszczepiło się 7678 osób, czyli 37 proc. z 20 741 mieszkańców. To daje Józefowowi 72. miejsce w rankingu ogólnopolskim. Trzy czołowe miasta w Polsce to: Gdańsk, Sopot i Podkowa Leśna. Pełną dawkę preparatu przyjęło w nich odpowiednio: 46 proc., 45,7 proc. i 45 proc. ogółu mieszkańców.

Poniżej prezentujemy dane dotyczące gmin powiatu otwockiego  – stan na 25 czerwca. Dane odnoszą się do stopnia zaszczepienia mieszkańców gmin w całym kraju – nie w kategoriach określonych w konkursach. 

 

One thought on “Pieniądze dla gminy z najwyższym odsetkiem mieszkańców zaszczepionych przeciwko COVID-19

  • 30 czerwca 2021 o 00:18
    Permalink

    I tak rząd reklamuje i finansuje wyroby prywatnych firm.Kiedy skończy się to szaleństwo??

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.