Dotacja na żłobek przepadnie?

Czy otwockiej Spółdzielni Socjalnej Pracowni Rozwoju „Kalejdoskop” uda się wykorzystać 200 tys. zł, które otrzymała na utworzenie i wyposażenie placówki opieki nad najmłodszymi dziećmi? Spółdzielnia wystąpiła do władz miasta o udostępnienie lokalu, który można by przekształcić w żłobek dla ok. 40 dzieci. Wybrany lokal, czyli dawny salon urody przy ul. Warszawskiej, miasto przeznaczyło jednak na sprzedaż

SYLWIA WYSOCKA

W miejskim żłobku przy ul. Wroniej brakuje ok. 100 miejsc dla maluchów. Tak wynika z podań składanych przez rodziców. Władze miasta dostrzegają potrzebę utworzenia drugiej tego typu placówki, która według wstępnych planów ma powstać w okolicy osiedla Morskie Oko. Tymczasem Spółdzielnia Socjalna Pracownia Rozwoju „Kalejdoskop” ma pomysł, jak już teraz wspomóc miasto w poszerzeniu oferty opieki nad dziećmi do lat trzech. Potrzebuje do tego lokalu, który mogłaby przystosować do oddziałów żłobka.

– Wiemy, że w otwockim żłobku brakuje miejsc. Wychodząc naprzeciw tej potrzebie, nasza spółdzielnia pozyskała pieniądze na utworzenie 40 nowych miejsc opieki nad dziećmi do lat trzech – tłumaczyła na posiedzeniu komisji zdrowia i spraw społecznych w poniedziałek, 21 czerwca prezes i założyciel „Kalejdoskopu” Małgorzata Cofała. – Zwróciliśmy się do prezydenta Otwocka o użyczenie lokalu na ten cel. Zależy nam na tym, ponieważ opieka żłobkowa nie jest dofinansowana z zewnątrz. Od kilku lat staraliśmy się o dotację dla rodziców naszych dzieci, ale cały ciężar finansowy poza dofinansowaniem z programu Maluch, które wynosi obecnie 80 zł miesięcznie na dziecko, spoczywa na rodzicach. Współpraca z miastem pozwoliłaby obniżyć koszty. Zrobiliśmy wstępny rekonesans i w piśmie do prezydenta wskazaliśmy konkretną lokalizację. Chodzi o dawny salon urody przy ul. Warszawskiej, który od wielu lat pozostaje niewykorzystany. Otrzymaliśmy pismo odmowne, w którym poinformowano nas, że lokal został skierowany do sprzedaży. Dlatego ponowiłam pismo, prosząc o wykaz nieruchomości, które są dostępne i można by w nich zrealizować projekt, jednak żadna informacja zwrotna do mnie nie dotarła – mówi Cofała.

Prezes „Kalejdoskopu” zwróciła się do komisji zdrowia i spraw społecznych o poparcie wniosku dotyczącego udostępnienia lokalu. Ponieważ sprawa trafiła pod obrady 21 czerwca, czyli po odmownej odpowiedzi prezydenta, komisja nie mogła już poprzeć wniosku dotyczącego tamtej lokalizacji. Radni uznali jednak, że inicjatywa jest warta zainteresowania, i przegłosowali wniosek do prezydenta Otwocka o wskazanie innych możliwych lokalizacji dla żłobka. Obecna na komisji naczelnik wydziału nieruchomości Magdalena Nowak nie daje jednak powodów do nadmiernego optymizmu. – Od razu mówię, że nie mamy takiego lokalu i nie chcę nikogo mamić obietnicami, że go znajdziemy – poinformowała naczelniczka. – Oczywiście jeszcze to zweryfikujemy, ale obecnie żadna lokalizacja nie przychodzi mi na myśl – zastrzegła.

Spółdzielnia na wydanie pieniędzy ma czas do końca roku. – Próbowaliśmy już rozmawiać z władzami powiatu otwockiego, ale obecnie nie dysponują one odpowiednimi lokalami – mówi w rozmowie z „Linią” Małgorzata Cofała. – Prowadziliśmy rozmowy z jedną z otwockich parafii, ale one także nie zakończyły się pomyślnie. Oczywiście bierzemy pod uwagę różne możliwości, także wynajem lokalu komercyjnie, jednak to niekorzystnie wpłynie na wysokość opłat ponoszonych przez rodziców. Ponieważ mamy takie same cele jak władze miasta, wierzymy, że uda się nam nawiązać współpracę. Nowy miejski żłobek powstanie pewnie za trzy lata, my moglibyśmy zaoferować opiekę już w tym roku. Mam nadzieję, że miasto weźmie to pod uwagę – dodaje.

Spółdzielnia socjalna działa w systemie non-profit. Stara się, aby rodzice pokrywali koszty faktycznego funkcjonowania placówki. To, jakie będą realne koszty użytkowania lokalu, wpłynie na wysokość czesnego. – W naszym przypadku każda ulga, np. związana z czynszem, będzie miała bezpośrednie przełożenie na wysokość uiszczanych przez rodziców opłat – podkreśla Cofała.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.