Bez rowerów i hulajnóg w centrum

Podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Otwocka we wtorek, 22 czerwca radni przyjęli regulaminy obowiązujące na skwerze 7 Pułku Ułanów oraz placu Niepodległości. Według przyjętych zapisów nie będzie tam można m.in. jeździć na rowerach i hulajnogach, a także… wpatrywać się w latarnie

SYLWIA WYSOCKA

Wprawdzie ani skwer 7 Pułku Ułanów, ani plac Niepodległości, gdzie prace są już bardziej zaawansowane, nie zostały jeszcze oddane do użytku, jednak otwoccy radni z wyprzedzeniem przyjęli regulaminy, które będą obowiązywać w tych miejscach. Wprowadzenie określonych zasad ma służyć zachowaniu i utrzymaniu atrakcyjności skweru i placu. Zgodnie z założeniami projektowymi będą one pełnić funkcję terenów wypoczynkowych, służących aktywnej rekreacji i edukacji przyrodniczej oraz stanowić miejsce spacerów, zabawy i spotkań, w związku z tym muszą tam obowiązywać pewne ograniczenia.

Na obydwu obszarach będzie nakazane zachowanie ciszy i spokoju w godz. od 22 do 6, trzeba będzie przestrzegać porządku i czystości. Niedozwolone będą jazda na rowerach, hulajnogach rolkach i wrotkach oraz wjazd samochodów i motocykli, z wyjątkiem służb technicznych. Zabronione będzie wspinanie się na pergole, a na terenie fontann i placu wodnego – zatykanie dysz fontanny, manipulowanie przy instalacjach i urządzeniach elektrycznych, zaśmiecanie i wlewanie substancji płynnych do niecek w fontannach. Niedozwolone będą także kąpiele i mycie się w fontannie oraz wprowadzanie do niej zwierząt. Pewne kontrowersje wzbudził zapis mówiący o zakazie korzystania z huśtawek zawieszonych pomiędzy drzewami przez osoby niepełnoletnie. Jak wyjaśnił Kamil Mazek, zastępca naczelnika wydziału inwestycji i funduszy zewnętrznych, ten zapis jest niezbędny, ponieważ akurat te huśtawki nie są zabawkami dla dzieci. – Zabawki dla dzieci muszą spełniać określone wymagania, mieć atesty itp. Te huśtawki mają oczywiście dokumenty, które umożliwiają użytkowanie ich przez osoby dorosłe, ale formalnie nie są przeznaczone dla dzieci – tłumaczył urzędnik.

Pytania wzbudził też zakaz „bezpośredniego kontaktu wzrokowego z lampami podświetlającymi korony drzew”. Jak się okazuje, wynika on ze względów bezpieczeństwa. – Latarnie mają bardzo dużą moc i dają fajny efekt, ale intensywne wpatrywanie się w nie z bliska nie jest pożądane – wyjaśnił Mazek.

Część radnych miała wątpliwości dotyczące możliwości zakazu korzystania z rolek czy hulajnóg przez najmłodszych mieszkańców, którzy będą przebywać na tamtejszych placach zabaw. Zwyciężyło jednak przekonanie, że wprowadzanie wyjątków może zaburzyć zasady bezpiecznego korzystania z obiektów. – Wiadomo, że nikt nie będzie ścigał maluchów, które wejdą z hulajnogami, ale gdy zaczniemy robić wyjątki formalne, później może się okazać, że są przez to problemy – zauważył radny Przemysław Bogusz.

Zasady korzystania z placu Niepodległości i skweru 7 Pułku Ułanów będą umieszczone na tablicach informacyjnych w obydwu miejscach.

12 komentarzy do “Bez rowerów i hulajnóg w centrum

 • 29 czerwca 2021 o 12:08
  Permalink

  A przy okazji, będzie ścieżka rowerowa między Andriollego a Orlą i stacją kolejową?

  Odpowiedz
 • 29 czerwca 2021 o 19:33
  Permalink

  Ciekawe tylko jak chcą sprawdzać przestrzeganie tego „regulaminu”?
  W dużym parku też nie wolno jeździć, a wszystkie alejki i tak zniszczone przez rowery i hulajnogi.

  Dla mnie to regulamin widmo

  Odpowiedz
  • 1 lipca 2021 o 00:25
   Permalink

   Bardzo słuszny regulamin. Krytykujący tutaj, powini rozumiec, ze jeśli jest regulamin, to korzystając z tych atrakcji godzimy się przestrzegać regulaminu. Sami powinnismy od siebie to egzekwować. Polacy to przekorny naród. Założę się, ze w te lampy to nie jedna osoba się wpatrzy… a dzieci na wrotkach i hulajnogach nie jedna mama wprowadzi …

   Odpowiedz
 • 30 czerwca 2021 o 10:11
  Permalink

  Nasze dzieci siedzą w domach i grają- do czego zmierza to pokolenie. Nasze dzieci jeżdzą na rowerach i hulajnogach- źle do czego zmierza to pokolenie. Wszystkiego zabronicie a ulice jak wyglądały jak kupa tak będą wyglądać, bo robi się remonty biorąc kasę z Unii a póżniej brak kasy na utrzymanie tego wszystkiego. Tak niestety jest w każdym mieście.

  Odpowiedz
 • 30 czerwca 2021 o 13:32
  Permalink

  Lepszą formą napisania regulaminu byłoby napisanie w nim, co w tym parku będzie można robić, zamiast tego czego w nim robić nie można.

  Odpowiedz
  • 1 lipca 2021 o 22:24
   Permalink

   Dobrze, że oddychać można,,, straszne co się dzieje w tym mieście,,, chyba już czas napisać do programu „absurdy drogoowe” tam omawiają głupoty, które robi miasto i ile kasy jeszcze za to zaplacili,,,,

   Odpowiedz
   • 8 lipca 2021 o 14:21
    Permalink

    Z tym oddychaniem w Otwocku to bym nie przesadzał.

    Odpowiedz
 • 20 lipca 2021 o 04:47
  Permalink

  Niech zrobia jeszcze kilka ladnych „swiatowych” rond. Tak – ronda, ronda oraz koscioly, koscioly, koscioly i stare samoloty na cokole z flagami, wiencami, bagnetami i patrotyczna muzyka poprosze, to jest to. Aaaaach!……….

  A tak przy okazji, jak juz o naturze mowa :
  Co jest wlasciwie z tym calym „centrum turystycznym” ? (znaczy: tourist information center)
  To ile tych milionów turystów do nas przyjezdza ? (klimaty, sosenki i tego tam)
  Mam na mysli prawdziwych turystów, a nie tych kilku chorych dziadków w „pensjonatach”,
  bo ci wolny czas spedzaja raczej na minibalkonie.

  Odpowiedz
 • 20 lipca 2021 o 04:50
  Permalink

  „Te huśtawki mają oczywiście dokumenty, które umożliwiają użytkowanie ich przez osoby dorosłe, ale formalnie nie są przeznaczone dla dzieci – tłumaczył urzędnik.” He??? Sorry, ale juz sie pogubilem, w tej fascynujacej logice, hmm. „Otwock potrafi”, no nie. 🙂

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.