Kolarstwo MTB: Bidon, czyli pojemnik na „płynny ratunek” [GALERIA]

To był jeden z najdłuższych i najbardziej wyczerpujących odcinków M Liga w historii. Rywalizacja na odcinku Karczew – Otwock toczyła się w ekstremalnym upale. Słońce i rosnąca z godziny na godzinę temperatura okazały się największym przeciwnikiem kolarzy

MARCIN SULIGA

Przed wyjazdem na trasę trzeciego w tym sezonie maratonu M Liga kolarze musieli pamiętać o jednej podstawowej, bardzo ważnej tego dnia zasadzie, by zabrać na wyścig jak największą ilość wody. Jeden lub nawet dwa bidony mogły nie wystarczyć. – Długość trasy, a przede wszystkim wysoka temperatura sprawiła, że na wyścig trzeba było uzbroić się w jak największą możliwą do zabrania ilość płynów, żeby nie doprowadzić do odwodnienia organizmu – przyznała na mecie najszybsza z kobiet walczących na dystansie Adventure Katarzyna Radziszewska.

Żeby nie umierać

W poprzednim wyścigu zawodniczka MCP Bike Team musiała uznać wyższość Justyny Tarnowskiej. W tym obie panie zamieniły się miejscami. Obecna liderka klasyfikacji generalnej już na samym początku miała ogromne kłopoty z napędem, co – mimo ambitnej postawy na całym odcinku trasy – uniemożliwiło jej wyrównaną rywalizację. – Myślę, że dziś każdy przede wszystkim starał się jechać własnym tempem, a najtrudniejszym przeciwnikiem było słońce i… masa piachu. Momentami trudno było utrzymać rower – przyznaje  Radziszewska. – Trasa w porównaniu z poprzednią (Otwock – Mlądz – przyp. red.) była szybsza, z mniejszą liczbą przewyższeń, jednak nie należała do najłatwiejszych. Trzeba było jechać bardzo rozsądnie, nie szarżować, by potem na mecie nie umierać – dodaje.

Zawodniczka MCP dojechała na metę liczącego 31 kilometrów dystansu Adventure z 23. czasem. Jako pierwszy, tak jak ostatnio, ściganie zakończył Przemysław Bronikowski. Kolarz SportStation Team umocnił się na pozycji lidera w klasyfikacji generalnej dystansu. Bronikowski miał blisko minutę przewagi nad drugim Piotrem Worachem (Absolutebikes) i ponad dwie nad trzecim Pawłem Papisem (MCP Bike Team).

Zmysł taktyczny

Jeszcze trudniejsze warunki czekały na zawodników kolejnego wyścigu. Przed nimi do przejechania były dwie pętle dystansu Adventure, czyli łącznie blisko 62 kilometry. Dla wielu z nich ten start był drogą przez mękę. Część kolarzy wykazała się jednak sporą rozwagą i świadomością własnego organizmu, odpuszczając rywalizację po pierwszym okrążeniu.

Najtwardszym i najszybszym zawodnikiem okazał się Marcin Chruślak z Geodetic Team, który, podobnie jak wcześniej Bronikowski, powtórzył sukces z poprzedniego etapu w otwockim Mlądzu. Zawodnik Geodetic okazał się najszybszy z grupki kolarzy, która niemal od początku nadawała ton stawce. Drugi był Paweł Kołodziejek (Bike Salon), a trzeci Rafał Rychlicki (Geodetic).

– Praktycznie od samego początku kontrolowaliśmy wyścig. Na pierwszym wzniesieniu Rafał mocniej zaatakował, my poszliśmy za nim i później we trzech staraliśmy się powiększać przewagę nad grupą. Plan był taki, żeby na ostatnich metrach wypuścić przed siebie Pawła Kołodziejka, bo on doskonale znał trasę, a później zaatakować. Ten manewr się sprawdził – mówi zwycięzca rywalizacji. – Cieszę się z wygranej, a przede wszystkim z tego, że udało się dojechać na metę, bo pogoda była dziś chyba największym wyzwaniem dla wszystkich. Trzeba było naprawdę dużo pić na trasie, by w pewnym momencie nie „odcięło prądu” – stwierdził Chruślak.

Grono startujących kobiet było tym razem wąskie, ale zarówno Justyna Małek (Ibox Team), jak i Urszula Luboińska (Trezado) zdołały dojechać do mety. Pierwsza cel osiągnęła Luboińska, która utrzymała koszulkę liderki na kolejny wyścig.

Ciężki piach

Przed wyścigami dorosłych odbyły się starty najmłodszych. Tu najlepszy okazał się Karol Skrzyński z Kamyka Radzymin. Tuż za nim na metę dotarło dwóch młodych kolarzy z Warszawskiego Klubu Kolarskiego – Rafał Kierzkowski i Ksawery Wolański. – Startowaliśmy przed południem, ale nam też słońce bardzo doskwierało na trasie. Było ciężko, zwłaszcza gdy pojawiały się odcinki z dużą ilością piachu. Tam było najtrudniej. Mnie bardzo pomógł wcześniejszy objazd trasy. Na jednej z górek wiedziałem, jak dobrać odpowiednie przełożenia, i to pomogło utrzymać wysoką pozycję – stwierdził po zakończeniu wyścigu jeden z najmłodszych startujących Paweł Walerzak. Zawodnik z Otwocka miał siódmy czas wyścigu, ale to pozwoliło mu wygrać swoją kategorię.

Miasteczko zawodów odwiedziła również maskotka zawodów, czyli Liguś. Niebieski przybysz poprowadził rozgrywany na kilkunastu metrach bieg dla najmłodszych, w którym – jak przyznają nawet sami organizatorzy – emocje nie ustępują tym towarzyszącym startom doświadczonych kolarzy.

Dystans Junior

Młodzik

 1. Karol Skrzyński (Kamyk Radzymin)
 2. Rafał Kierzkowski (WKK)
 3. Aleksander Wołoszczuk (Ibox)

Kids C1

 1. Paweł Walerzak (WKK)
 2. Mateusz Świerczewski (Wiktrans)

Kids C2

 1. Ksawery Wolański (WKK)
 2. Konrad Chojecki (WKK)
 3. Rafał Idzikowski (WKK)

Kids D1

 1. Olga Kalecińska (Mitutoyo)
 2. Aniela Olesiejuk (WKK)

Dystans Adventure

Masters II

 1. Przemysław Bronikowski (SportStation)
 2. Piotr Worach (Absolutebikes)
 3. Paweł Papis (MCP)

Elita mężczyzn

 1. Michał Kleps (Bike Salon)
 2. Marcin Woliński (W–wa)
 3. Paweł Mikołajczyk (Bike Salon)

Masters I

 1. Marcin Lamowski (SportStation)
 2. Grzegorz Kalicki (Peugeot)
 3. Łukasz Kamzol (Wiązowna)

Masters III

 1. Ireneusz Kowalski (Bike Salon)
 2. Paweł Kowalski (W–wa)
 3. Wojciech Kurosad–Kurasiewicz (W–wa)

Masters V

 1. Wojciech Wachnik (SportStation)
 2. Lech Jabłoński (SportStation)

Ladies I

 1. Katarzyna Radziszewska (MCP)
 2. Julita Rudzińska–Piecyk (dziewczyny_Ministry)
 3. Anna Skaruz (dziewczyny_Ministry)

Elita kobiet

 1. Katarzyna Majer (Bike Salon)

Ladies II

 1. Justyna Tarnowska (Bike Salon)
 2. Danuta Idzikowska (Otwock)
 3. Marta Krzymowska (Cyclon)

Ladies III

 1. Bożena Wachnik (SportStation)
 2. Alicja Fedejko (SuperDrob)

Masters IV

 1. Dariusz Somow (Contable)
 2. Tomasz Kuczewski (Trezado)
 3. Tomasz Kuchniewski (MyBike)

Junior młodszy

 1. Filip Małek (Ibox)
 2. Adam Pawlak (Dell Team)

Dystans Challenge

Masters I

 1. Marcin Chruślak (Geodetic)
 2. Rafał Rychlicki (Geodetic)
 3. Tomasz Murdzia (LPR Team)

Masters II

 1. Paweł Kołodziejek (Bike Salon)
 2. Andrzej Jędrej (IFON)
 3. Tomasz Wasowski (Geodetic)

Elita mężczyzn

 1. Sebastian Opoka (Spica Solution)
 2. Michał Cieślak (Ibox)

Ladies II

 1. Urszula Luboińska (Trezado)
 2. Justyna Małek (Ibox)

Masters III

 1. Cezary Chmielewski (Bike Salon)

Masters IV

 1. Ludwik Majorczyk (Józefów)

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.