Mundurowi z certyfikatem

Zespół Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Otwocku bierze udział w projekcie Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe. Umożliwia on uczestnictwo w jednolitym w skali kraju programie przygotowującym młodzież do wyboru wojskowej ścieżki zawodowej lub zasilenia rezerw osobowych sił zbrojnych

SYLWIA WYSOCKA

„Ekonomik”, który prowadzi klasę o profilu technik ekonomista z innowacją wojskowo-sportową, zakwalifikował się do V edycji programu Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe (CWKM). Nabór do tej edycji projektu był prowadzony do końca marca. Mogły w nim uczestniczyć wyłącznie szkoły, które już wcześniej zostały zakwalifikowane do projektu i zadeklarowały udział kolejnego rocznika.

Projekt umożliwia szkołom ponadpodstawowym innowacyjne rozwiązania programowe w zakresie szkolenia wojskowego. Są one jednolite w całym kraju i przygotowują młodzież do wyboru wojskowej ścieżki zawodowej lub zasilenia rezerw osobowych Sił Zbrojnych RP. Udział w projekcie gwarantuje wsparcie resortu obrony narodowej w obszarach: merytorycznym, logistycznym i finansowym. „Ekonomik” otrzymał 61 tys. 248 zł na dofinansowanie umundurowania dla uczniów. Stanowi to 80 proc. kosztu zakupu mundurów dla młodzieży.

– Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe to pilotowany program  współfinansowany przez Ministerstwo Obrony Narodowej, w którym nasza szkoła uczestniczy od wielu lat – mówi w rozmowie z „Linią” dyrektor Apolonia Żołądek. – Program nauczania jest opracowany przez MON. Ministerstwo wyposażyło nas w odpowiedni sprzęt, mamy wyznaczone jednostki wojskowe, pod ich opieką młodzież się szkoli. Dla nas jest to Centrum Szkolenia Żandarmerii Wojskowej w Mińsku Mazowieckim i WKU w Garwolinie. To są nasze jednostki patronackie, które nas wspierają w realizacji programu nauczania. Uczniowie kończący naukę dostają certyfikat i mogą na nowych warunkach odbywać służbę przygotowawczą. Jednocześnie mają większe szanse na studia związane z wojskowością, ponieważ otrzymują dodatkowe punkty – wylicza dyrektor Żołądek.

Absolwenci Certyfikowanych Wojskowych Klas Mundurowych po zakończeniu nauki będą mogli odbyć służbę przygotowawczą zakończoną przysięgą wojskową i otrzymaniem propozycji służby w jednostce wojskowej lub po zakończonym szkoleniu zostaną przeniesieni do rezerwy. Osoby decydujące się na podjęcie nauki na uczelniach wojskowych będą mogły liczyć na dodatkowe punkty rekrutacyjne podczas rozmów kwalifikacyjnych.

V edycja projektu CWKM rozpocznie się od nowego roku szkolnego i potrwa do 2024 roku. Docelowo projekt zostanie jednak stopniowo ograniczony, a uczestniczące w nim szkoły będą mogły ubiegać się o kontynuację prowadzenia klas wojskowych w ramach oddziałów przygotowania wojskowego (OPW). „Ekonomik” ubiegał się o to już w tym roku, ale na razie bez powodzenia. – Konkurencja była ogromna, a szanse miało tylko 20 placówek. Nie wszystko jednak stracone. Mamy bardzo dobrą opinię kuratorium oświaty i Głównego Sztabu Wojskowego, więc dokumenty, które złożyliśmy w tym roku, mogą być podstawą do rozpatrywania naszego akcesu do utworzenia oddziałów przygotowania wojskowego w przyszłym roku – mówi dyrektor Żołądek.

3 komentarze do “Mundurowi z certyfikatem

 • 2 lipca 2021 o 06:22
  Permalink

  „po zakończeniu nauki będą mogli odbyć służbę przygotowawczą zakończoną przysięgą wojskową i otrzymaniem propozycji służby w jednostce wojskowej lub po zakończonym szkoleniu zostaną przeniesieni do rezerwy.” Oszalamiajace perspektywy, „swietlana przyszlosc”, kariera karier.

  Odpowiedz
 • 5 lipca 2021 o 12:45
  Permalink

  technik ekonomista z innowacją wojskowo-sportową
  czyli kto?

  Odpowiedz
 • 20 lipca 2021 o 04:36
  Permalink

  „zasilenia rezerw osobowych sił zbrojnych” – aha, por.: https://www.youtube.com/watch?v=zDfGvYPcAH4

  Europo, prosze nie zapomnij i nie opuszczaj nas, mimo tego aktualnie tak „trudnego klimatu” i bardzo meczacego, egzotycznego, przerazajacego polit „folkloru” ! VENCEREMOS z ta z a r a z a..

  Wszystko przemija, nawet najdluzsza zmija. Jeszcze bedzie dobrze, jeszcze kiedys bedzie normalnie. Nawet w na tym zadópió, w tym mdlym Otwocku.

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.