Najdłuższy tunel w kraju gotowy. Kierowcy pojadą Południową Obwodnicą Warszawy przez Ursynów do Wawra dopiero po wakacjach

Na tę wiadomość od dawna czekają nie tylko mieszkańcy powiatu otwockiego, lecz także Wawra i całego Mazowsza. Kiedy zostanie otwarty tunel drogowy na S2? Według inwestora, czyli Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, pojedziemy nim prawdopodobnie jeszcze we wrześniu

AGNIESZKA JASKULSKA

fot. Krzysztof Nalewajko GDDKiA

Tunel ma ponad dwa kilometry długości. To największy obiekt drogowy w Warszawie wykonany w technologii ścian szczelinowych i najdłuższy tego typu tunel w Polsce. Powstał w trakcie budowy Południowej Obwodnicy Warszawy. Pierwotnie GDDKiA zapewniała, że obiekt zostanie otwarty do końca czerwca tego roku (głównym powodem opóźnień były m.in. roszczenia wykonawcy, które Dyrekcja przez długi czas rozpatrywała). 

 – Trwają ostatnie prace. Tunel jest prawie gotowy. Wiele wskazuje na to, że zostanie on otwarty i udostępniony kierowcom po wakacjach. Niewykluczone, że nastąpi to jeszcze we wrześniu – tłumaczy w rozmowie z „Linią” Małgorzata Tarnowska, rzecznik prasowy GDDKiA w Warszawie. I dodaje, że obecnie jest przygotowywana dokumentacja do złożenia wniosku o pozwolenie na użytkowanie. Dopiero po uzyskaniu pozwolenia od Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego drogowcy będą mogli oddać do użytku nowy tunel. – To skomplikowany obiekt i jednocześnie pierwszy tak długi tunel budowany w ciągu drogi ekspresowej, dlatego trudno wskazać konkretną datę, kiedy zostanie on otwarty. Szacujemy, że kierowcy pojadą nim za mniej więcej dwa miesiące – zapewnia GDDKiA. Małgorzata Tarnowska dodaje, że obecnie są sprawdzane i uruchamiane elementy systemów odpowiadających za bezpieczne użytkowanie obiektu. – Zanim tunel zostanie oddany do użytku, musi być całkowicie bezpieczny – podkreśla Tarnowska. 

W tunelu zamontowano m.in. system sterowania i zarządzania bezpieczeństwem i ruchem, który będzie odpowiadał za właściwe funkcjonowanie obiektu. Jego zadaniem jest sterowanie wszystkimi urządzeniami i systemami zainstalowanymi w tunelu. – Tunel wyposażono w system kamer i w światłowodowy system przesyłu danych, który zapewni transmisję informacji w czasie rzeczywistym ze wszystkich urządzeń wchodzących w skład wyposażenia obiektu – informuje GDDKiA. – W układzie wentylacji zostanie zamontowany system pomiaru stężenia tlenku węgla i tlenku azotu. Automatycznie będzie kontrolowana widoczność w tunelu, a czujniki będą mogły wykryć i zasygnalizować pożar – tłumaczy inwestor. I podkreśla, że w tunelu znajduje się także system oświetlenia podstawowego, awaryjnego i ewakuacyjnego, który zapewnia podróżnym bezpieczeństwo i komfort widzenia na wjeździe do tunelu, przy wyjeździe z niego oraz wewnątrz obiektu (ilość światła w tunelu jest uzależniona od jego natężenia na zewnątrz). 

Oddanie do użytku tunelu na S2 oznacza koniec prac na całej trasie S2, czyli Południowej Obwodnicy Warszawy, która powstaje na odcinku węzeł Puławska – węzeł Lubelska i ma długość 18,5 km. Węzeł Puławska na S2 niebawem połączy się z węzłem Ursynów (to ostatni etap robót przed otwarciem całej trasy). 

Na trasę S2 można dostać się przez cztery węzły: Warszawa Wilanów, Wał Miedzeszyński, Patriotów i Lubelska, którymi można dojechać do drogi ekspresowej S17. Więcej na ten temat w „Linii Otwockiej” w poniedziałek, 5 lipca.

Budowa drogi ekspresowej S2 na odcinku Puławska – Lubelska jest współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020. Wysokość dofinansowania ze środków UE dla trzech odcinków realizacyjnych o łącznej długości 18,6 km wynosi ok. 2 mld zł.

 

12 komentarzy do “Najdłuższy tunel w kraju gotowy. Kierowcy pojadą Południową Obwodnicą Warszawy przez Ursynów do Wawra dopiero po wakacjach

 • 1 lipca 2021 o 16:45
  Permalink

  Przez Wisłę jest Most Południowy .
  Tunel jest po Ursynowem .
  Głupoty piszecie , o tunelu pod Wisłą . To nie prima aprilis .

  Odpowiedz
  • 2 lipca 2021 o 12:37
   Permalink

   Nigdzie nie ma słowa o tunelu pod Wisłą. Przeczytaj uważniej, nim posądzisz kogoś o głupoty.

   Odpowiedz
   • 4 lipca 2021 o 21:05
    Permalink

    Nie: „najdłuższy tego typu tunel w Polsce”, tylko najdłuższy tunel drogowy w Polsce.

    Odpowiedz
   • 5 lipca 2021 o 07:45
    Permalink

    Całe Mazowsze czeka?Mieszkam przy tunelu I jest on spełnieniem najgorszego horroru jaki zafundowali drogowcy mieszkańcom .Tysiące tirów dziennie ,masakryczna jakość powietrza,hałas.Kazdemu kto stwierdzi że piszę głupoty polecam spędzić choć jeden dzień w towarzystwie wychwalanego tunelu😵

    Odpowiedz
  • 2 lipca 2021 o 16:42
   Permalink

   Co ty dupisz, przecież nikt nigdzie nie pisał o Wiśle xd

   Odpowiedz
 • 1 lipca 2021 o 17:41
  Permalink

  No to jak drogą podejmie pełne obciążenie, będziemy się mogli przekonać ile prawdy w twierdzeniach, które wieszczyli katastrofisci, że ruch spowoduje rozpad wielu budynków położonych przy trasie.

  Odpowiedz
 • 2 lipca 2021 o 12:07
  Permalink

  Pamiętam jak jeszcze dwa miesiące temu GDDiK oraz wykonawca obiecywali że pojedziemy tym tunelem jeszcze przed wakacjami. Teraz wrzesień. Po co ludzi mamić. Może odrazu zróbmy termin Grudniowy, nie będzie rozczarowań i stania w wiecznym korku na Dolince Służewieckiej…

  Odpowiedz
 • 2 lipca 2021 o 17:50
  Permalink

  Jakoś tak zawsze mi się robi ciepło na sercu, kiedy pomyślę o wydaniu 1.2 miliarda złotych aby na Ursynowie było cicho i przytulnie, zwłaszcza w miejscu gdzie autostrada była projektowana od lat. Jeszcze cieplej jak usłyszałem że wydane zostanie 25mln złotych na park nad tym tunelem.
  Tymczasem w Otwocku i okolicach zaoszczędzono kilka milionów na ekranach wzdłuż S17, dostarczając mieszkańcom hałas w promieniu trzech kilometrów od drogi. Brawo! Wyborcy są pod wrażeniem!

  Odpowiedz
  • 3 lipca 2021 o 22:53
   Permalink

   Nie ma to jak ekipa Tuska okrągła podwykonawców autostrady A2. Do dziś nie widzą pieniędzy A droga co 100km w remoncie. Oczywiście przejazd tym syfem kosztuje 2x tyle co winieta na 10d.
   Mam nadzieję że wyborcy będą pamiętać

   Odpowiedz
 • 4 lipca 2021 o 09:21
  Permalink

  Nam Polakom, jeszcze nikt nigdy nie dogodził. We wszystko wsadzimy łyżkę dziegciu.

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.