Płacą mniej, bo segregują i kompostują

Od 1 sierpnia mieszkańcy gminy Celestynów zapłacą mniej za śmieci. Jeśli zadeklarują kompostowanie odpadów, stawka wyniesie tylko 20 zł za osobę. Wszystko dzięki korzystnej ofercie, która wygrała w rozpisanym przez gminę przetargu na odbiór odpadów komunalnych

BARBARA MICHAŁOWSKA

Od sierpnia podstawowa miesięczna stawka za zbieranie odpadów w sposób selektywny w gminie Celestynów będzie wynosiła 29 zł od osoby. Jeśli jednak mieszkaniec zadeklaruje kompostowanie odpadów bio w przydomowym kompostowniku, może liczyć na ulgę w wysokości 9 zł, a więc stawka zmniejszy się do 20 zł. To znaczna obniżka. Wcześniej podstawowa stawka wynosiła 35 zł, a obniżka za kompostowanie – 6 zł. Co ważne, wszyscy mieszkańcy powinni segregować śmieci. Jeśli ktoś nie będzie wywiązywał się z tego obowiązku, opłata wzrośnie aż do 80 zł od osoby.

Jak udało się uzyskać niższą cenę? – W ramach przetargu wpłynęło dużo, bo aż osiem, ofert. Ze zwycięską firmą Lekaro podpisaliśmy kontrakt opiewający na ok. 2 mln 300 tys. zł – mówi Piotr Rosłoniec, zastępca wójta gminy Celestynów. – Od ubiegłego roku nie płacimy już za przyjętą z góry ilość odpadów, ale za każdą tonę realnie odebraną przez firmę. Dlatego tak ważne jest ograniczanie przez mieszkańców ilości śmieci, bo od tego w dużej mierze jest uzależniona wysokość stawki – dodaje. Umowa z firmą Lekaro została podpisana na rok. Terminy płatności za odbiór śmieci pozostaną bez zmian, czyli do 15. dnia każdego miesiąca.

– Przez ostatni rok dużo wysiłku włożyliśmy w promowanie wśród mieszkańców idei kompostowania odpadów w przydomowym kompostowniku. Dzięki temu, że wiele osób już kompostuje śmieci, a mam nadzieję, że następni mieszkańcy również będą to robić, możemy utylizować mniej odpadów bio, które są najdroższe. To może przełożyć się na niższe opłaty dla mieszkańców – mówi wójt gminy Celestynów Witold Kwiatkowski.

„Duża część mieszkańców dostrzegła już korzyści z kompostowania odpadów i zadeklarowała posiadanie przydomowego kompostownika, zachęcamy pozostałych do wzięcia przykładu i zdecydowanie się na kompostowanie. To naprawdę się opłaca. Po pierwsze, zapłacą Państwo mniej, po drugie, wytworzą Państwo naturalny nawóz do uprawy w ogrodzie” – zachęcają urzędnicy. Apelują też, by prawidłowo segregować odpady. Ważne, żeby ograniczać śmieci zmieszane. Gmina będzie płacić za nie 776 zł 52 gr za tonę, podczas gdy za plastik, papier i tworzywa sztuczne – tylko 484 zł 92 gr tonę.

Urzędnicy zapewniają, że jeśli uda się doprowadzić do ograniczenia ilości odpadów zmieszanych i odpadów bio, których nadal jest bardzo dużo, stawka będzie jeszcze niższa. Wszystko zależy od tego, jaką politykę odpadową zastosują mieszkańcy we własnych domach.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.