Zapowiedzi kulturalne 2-8 lipca

OTWOCK

Atramentowy koncert

Stanisława Celińska wystąpi w niedzielne popołudnie w parkowej muszli koncertowej. Okazją jest jubileusz 15-lecia Uniwersytetu Trzeciego Wieku

Ta śpiewająca aktorka zadebiutowała w teatrze w 1968 roku. Rok później ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie. Występowała na wielu stołecznych scenach, a także w Poznaniu. Wielokrotnie brała udział w Przeglądzie Piosenki Aktorskiej, a jej występy – dzięki jej tubalnemu głosowi, osobowości i umiejętnościom interpretacyjnym – otrzymywały zawsze pozytywne recenzje krytyków. Z wiekiem jej śpiew nabrał dodatkowego charakteru. W 2012 roku wspólnie z pianistą Bartłomiejem Wąsikiem i Royal String Quartet wydała płytę „Nowa Warszawa”, a w 2015 roku znakomity album „Atramentowa”, który zyskał status podwójnej platyny. W Otwocku Stanisława Celińska wystąpi wraz z zespołem pod przewodnictwem Macieja Muraszki.

Park miejski, niedziela, 4.07, godz. 18, wstęp wolny

Klasyka w teatrze

Jaracz” zaprasza na niedzielny koncert pt. „Beethoven i Szostakowicz – najwięksi twórcy wszech czasów”

    Ludwig van Beethoven był prekursorem romantyzmu w muzyce i ostatnim z wiedeńskich klasyków. Jednym z jego najważniejszych dzieł pisanych na wiolonczelę i fortepian jest 5 sonata wiolonczelowa D-dur z 1815 roku. Tworzący ponad 100 lat później Rosjanin Dmitrij Szostakowicz to jeden z wielkich kompozytorów, których talent został w znacznej mierze zmarnowany przez państwową ideologię. Zachowały się jednak jego wybitne dzieła, w tym sonata na wiolonczelę i fortepian d-moll z 1934 roku.

Te dzieła mistrzów zagrają dwie młode artystki: wiolonczelistka Monika Jarosz i pianistka Sabina Bury.

Teatr Miejski im. S. Jaracza, ul. Armii Krajowej 4, niedziela, 4.07, godz. 18, bilety w kasie teatru

Zwiedzamy Gurewicza

Dom Spotkań z Historią zaprasza na sobotni spacer po słynnym świdermajerze

To będzie pierwszy ze spacerów towarzyszący wydaniu przewodnika „Letnisko. Subiektywny przewodnik po linii otwockiej” autorstwa Agnieszki Kowalskiej. Niedawno pensjonat Gurewicza, jeden z największych przedwojennych budynków drewnianych w Europie, odzyskał swój blask. Po wnętrzach tego unikalnego miejsce oprowadzi nas ich projektantka Urszula Brzozowska-Majdecka. Początek o godz. 12, na spacer obowiązują zapisy: recepcja@dsh.waw.pl, 22 255 05 00.

JÓZEFÓW

Dziewczyna w typie Dylana

Agata Karczewska wraz z zespołem wystąpi na skwerze przy Miejskim Ośrodku Kultury w najbliższą niedzielę, 4 lipca

Młoda artystka to warszawska piosenkarka i autorka piosenek, która tworzy muzykę z pogranicza amerykańskiego folku i country. Jej styl, określany mianem muzycznego minimalizmu, opiera się na charakterystycznym wokalu i ciepłym brzmieniu gitary akustycznej. Agata Karczewska jest samoukiem czerpiącym inspiracje z songwriterskich tradycji i uczącym się komponowania od swoich idoli – Elliotta Smitha i Boba Dylana.

Wiosną 2019 roku ukazał się jej debiutancki album „I’m Not Good at Having Fun”. Oszczędne i surowe kompozycje Karczewskiej brzmią jak rodem z amerykańskiego Południa. Nic dziwnego, że Agata Karczewska została nominowana do Fryderyka w kategorii Album Roku Blues.

Plenerowa scena MOK, niedziela, 4.07, godz. 18, wstęp wolny

Spacer z aparatem

Spacer fotograficzny po Józefowie to propozycja dla miłośników historii, przyrody i architektury. Odbędzie się w niedzielę, 4 lipca

Lidia Głażewska-Dańko, mieszkanka Michalina, która od lat fotografuje domy na linii otwockiej i opisuje ich historie na swoim blogu Domy na Linii, pokaże najciekawsze przedwojenne wille Józefowa. Niewykluczone, że może uda się nawet wejść przez furtki na teren niektórych z nich.

Spacer ruszy spod Kinokawiarni Stacja Falenica o godz. 12, liczba miejsc ograniczona, zapisy: info@stacjafalenica.pl, 530 882 809

OTWOCK WIELKI

Weekend w pałacu

W sobotę i niedzielę, 3 i 4 lipca, rusza nowy sezon kulturalny w Muzeum Wnętrz w pałacu Bielińskich. Atrakcji będzie sporo

    W planach są: prelekcje, koncerty i otwarcie wystawy. W sobotę zostaną zaprezentowane dawne instrumenty muzyczne ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie. Prelekcję z pokazem poprowadzi też Stefan Mieleszkiewicz, kustosz Działu Mebli MNW. Odbędzie się także kameralny koncert niemieckich pieśni romantycznych w wykonaniu Międzypokoleniowej Akademii Muzycznej w Karczewie, a na zakończenie, o godz. 18, otwarcie wystawy „Szkice realistyczne” Igora Szablewskiego w Galerii Urzecze-Art w kawiarence pałacowej.

    W niedzielę będzie można poznać bliżej architekturę wnętrz pałacowych, po których oprowadzi gości kurator Anna Feliks, a na godz. 17 zaplanowano uroczysty koncert inauguracyjny w ramach cyklu „Klasyka na leżakach”.

Pałac w Otwocku Wielkim, Zamkowa 49, sobota, 3.07, godz. 16-19, niedziela, 4.07, godz. 16-18, wstęp wolny

WAWER

Impreza na Rok Lema

Piknik naukowo-literacki „Cyber-Wawer” odbędzie się 3 i 4 lipca w Kulturotece w Falenicy. Pojawi się wielu wyśmienitych gości, m.in. Mirosław Hermaszewski – jedyny Polak, który odbył kosmiczną podróż

    Podczas pikniku „Cyber-Wawer” w Falenicy spotkamy się z kosmonautą Mirosławem Hermaszewskim, Grupą Filmową Darwin, znanymi pisarzami: Wojciechem Orlińskim, Michałem Gołkowskim i Marcinem Podlewskim. Reprezentowane będą także słynne na całą Polskę instytuty badawcze i prekursorzy nowych technologii, cyfryzacji i robotyki: Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Elektrotechniki, Instytut Łączności – Państwowy Instytut Badawczy, Narodowe Centrum Badań Jądrowych i międzynarodowy koncern ABB, które odsłonią przed gośćmi niektóre swoje tajemnice.

    W planie są także pokazy, prelekcje, eksperymenty i warsztaty oraz mnóstwo zabaw, gier i konkursów. Wstęp jest wolny. Szczegółowy program można znaleźć na stronie i profilu Biblioteki Publicznej Dzielnicy Wawer na Facebooku.

Kulturoteka Falenica, ul. Walcownicza 4/6, sobota, 3.07, godz. 12-19 i niedziela, 4.07, godz. 10.30-18, wstęp wolny

Koncert w Radości

Zespół Pasjonaci Muzyki Trzy Czwarte z Karczewa zagra w WCK Radość w ramach cyklu Scena Otwarta Wawerskiego Centrum Kultury. Koncert zaplanowano na sobotę, 3 lipca

    Scena Otwarta to cykl, w którym młode zespoły mogą zaprezentować się przed szerszą publicznością. Zgłaszać mogą się wszyscy chętni. W sobotę na plenerowej Scenie Pod Żaglem przy Kulturotece w Radości zagra orkiestra dęta z Karczewa – Pasjonaci Muzyki Trzy Czwarte. Zespół powstał w lipcu 2010 roku. W swoim składzie ma również perkusję i gitarę. Z sukcesami umożliwia bezpłatną edukację muzyczną dzieciom i młodzieży.

WCK Radość, ul. Powojowa 2, sobota, 3.07, godz. 19, wstęp wolny

 

One thought on “Zapowiedzi kulturalne 2-8 lipca

  • 5 lipca 2021 o 12:47
    Permalink

    Droga Redakcjo,
    a nie dałoby się umieszczać takich informacji tydzień wcześniej?

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.