Co znów tną kolejarze?

Naszą Czytelniczkę zaniepokoił niedawno hałas pił nad Świdrem. Poszła jego tropem i zobaczyła, że na nasypie kolejowym są wycinane drzewa. Czyżby to przygotowania do rozbudowy linii kolejowej?

PRZEMEK SKOCZEK

Przypominamy, że plany inwestycyjne PKP PLK obejmują budowę nie trzech, jak wstępnie zakładano, ale nawet czterech torów na odcinku między Warszawą Wschodnią a Otwockiem. Nie tylko ekologów, lecz także zwykłych mieszkańców bardzo niepokoi przyszły projekt. Ułożenie czwartego toru wiązałoby się z wycinką wielu drzew, likwidacją parkingów przesiadkowych przy stacjach, a także budową wysokiego nasypu z wiaduktem przed Radością. Tymczasowo plany te zostały jednak wstrzymane co najmniej do 2023 roku. Wcześniej będzie zmodernizowany tylko odcinek linii od Warszawy Wschodniej do stacji Wawer.

Mimo wszystko w czerwcowe popołudnie na nasypie kolejowym w Świdrze zaczęto wycinać drzewa. – Byłam na spacerze i przeżyłam szok. Rozmawiałam z wykonawcami i usłyszałam, że to wycinka zlecona przez PKP. Tylko dlaczego jest robiona teraz, w okresie lęgowym ptaków? Przecież z uwagi na odległy charakter inwestycji pośpiech nie był konieczny i z pracami można było się wstrzymać – pyta z oburzeniem pani Ewa. O wyjaśnienia poprosiliśmy więc PKP.

– To były tylko prace porządkowe w obrębie przejścia przez tory przy przystanku Świder. Mają za zadanie poprawić poziom bezpieczeństwa i zapewnić odpowiednią widoczność dla pieszych. Usuwane są wyłącznie krzewy i przycinane gałęzie drzew, które wchodzą w skrajnię toru i stanowią zagrożenie dla sieci trakcyjnej. Zgłoszenie w tej sprawie było również od mieszkańców, którzy korzystają z przejścia – tłumaczy Martyn Janduła z zespołu prasowego PKP PLK SA.

One thought on “Co znów tną kolejarze?

  • 6 lipca 2021 o 11:17
    Permalink

    Tylko to nie były krzewy. Gałęzie z gniazda zostały przemielone w rebaku. Straszna cisza po tym „zabiegu” była przerazliwa. Ludzie idący do rzeki też są szkodnikami. Łamią drzewka, zostawiają śmieci, już nie mówię o załatwianiu potrzeb fizjologicznych… Ciężko tutaj żyć.

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.