Mobilny doradca ds. „Czystego powietrza”

Władze Otwocka postanowiły ułatwić życie mieszkańcom, którzy chcieliby wymienić piec na bardziej ekologiczny. Od wtorku, 22 czerwca mogą umawiać się z pracownikiem urzędu – mobilnym doradcą, który obejrzy obecnie wykorzystywany piec, doradzi, na co można go wymienić i o jakie dofinansowanie na ten cel się postarać. Maksymalna wysokość dotacji to nawet 32 tys. zł

SYLWIA WYSOCKA

Zgodnie z obowiązującą na Mazowszu uchwałą antysmogową z bezklasowych pieców, tzw. kopciuchów, będzie można korzystać tylko do końca 2022 roku. Kto nie wymienił źródła ogrzewania na bardziej ekologiczne, powinien się pospieszyć, bo zostało coraz mniej czasu. Niedostosowanie się do przepisów grozi karami w wysokości nawet 5 tys. zł.

Mieszkańcy Otwocka zainteresowani wymianą pieca z dofinansowaniem mogą zaprosić do siebie mobilnego doradcę ds. programu „Czyste powietrze”. Jest nim pracownik urzędu miasta Tomasz Lech, który od poniedziałku do piątku w godzinach od 12 do 19 jest dostępny pod numerem telefonu 512 623 199. Od 22 czerwca pan Tomasz umawia się na spotkania z mieszkańcami, ogląda ich domy, źródła ciepła oraz służy kompleksową pomocą w sprawie możliwości otrzymania dofinansowania. Ma doświadczenie i wiedzę na ten temat, ponieważ kilka lat pracował w firmie, która zajmuje się dystrybucją urządzeń grzewczych, przeszedł także szkolenie z programu „Czyste powietrze” w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie oraz praktykę w innym punkcie konsultacyjno-informacyjnym tego programu.

– Podczas wizyty u mieszkańców mam przy sobie niezbędny do pracy sprzęt, ulotki, dokumenty, aby na miejscu wypełnić wniosek. Doradzę, pomogę wybrać odpowiednie dla każdego źródło ciepła – zapewnia Tomasz Lech. Mieszkańcy najczęściej pytają go o szczegóły dotyczące dofinansowania i o to, jakie dokumenty trzeba złożyć. W rozmowie z „Linią” mobilny doradca informuje, że terminy spotkań z mieszkańcami są dla nich dogodne i nieodległe. – Moja praca polega na tym, żeby doradzić mieszkańcom, jak najkorzystniej pod kątem finansowym wymienić źródło ogrzewania, korzystając nie tylko z programu „Czyste powietrze”, lecz także z innych instrumentów wsparcia. Doradzam również, co jeszcze można zrobić poza samą wymianą pieca, czyli np. jak pozyskać pieniądze na termomodernizację, wymianę okien czy drzwi itp. W zależności od konkretnej sytuacji razem szukamy najlepszych rozwiązań – podkreśla mobilny doradca.

Utworzenie i prowadzenie punktu konsultacyjno-informacyjnego było możliwe dzięki dofinansowaniu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Miasto otrzymało na ten cel 30 tys. zł. W ramach porozumienia z WFOŚiGW są też planowane otwarte spotkania z mieszkańcami na terenie urzędu miasta.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.