Wakacyjne remonty czas zacząć

Letnia przerwa to okres wypoczynku dla dzieci, a także czas na przygotowanie budynków oświatowych na kolejny rok szkolny. W miejskich przedszkolach i szkołach w Józefowie rozpoczynają się częściowe remonty

ARTUR KUBAJEK

Z planami i potrzebami inwestycyjno-remontowymi józefowskich szkół podstawowych radni z komisji oświaty, kultury, zdrowia, opieki społecznej i sportu zapoznali się podczas wyjazdowego posiedzenia, które odbyło się w poniedziałek, 28 czerwca.

Koszty prac remontowych w Szkole Podstawowej nr 1 im. Olofa Palmego oszacowano na 164 tys. zł. Podczas wakacyjnej przerwy dyrekcja szkoły chce przeprowadzić remonty w pięciu salach lekcyjnych i w pokoju nauczycielskim (w części pomieszczeń planuje wyrównanie i malowanie ścian, we wszystkich wymianę podłogi i listew przypodłogowych). Dużym wyzwaniem jest szkolna kuchnia, w której wymiany wymagają działająca od kilku dekad wentylacja i wyciąg kuchenny. Oddzielną pozycję stanowią koszty adaptacji szkolnych pomieszczeń na zerówkę (35 tys. zł). Wiadomo również, że ze względów przeciwpożarowych zakres remontu będzie musiał zwiększyć się o dodatkowe prace, m.in. wyburzenie jednej ze ścian, wydzielenie szatni i jadalni, wykonanie projektu dla nowej instalacji elektrycznej oraz opracowanie opinii i nadzór rzeczoznawcy.

W Szkole Podstawowej nr 2 im. Romualda Traugutta zostanie wyremontowanych kilka sal lekcyjnych. Dodatkowo na potrzeby zajęć indywidualnych będzie zaadaptowana dawna łazienka na parterze budynku. – Część remontów wykonamy w systemie gospodarczym, czyli własnymi siłami. Niestety ze względu na zakres prac adaptacja dawnej łazienki będzie dla nas bardziej kosztowna.

Z własnych środków na ten cel będziemy musieli wydać co najmniej 24 tys. zł – mówiła podczas komisji dyrektor „Dwójki” Jolanta Czarnecka. Podobnie jak w przypadku SP nr 1, dyrekcja będzie musiała dostosować placówkę (oba budynki) do większej liczby uczniów w klasach zerowych. Zostaną wyremontowane także pomieszczenia administracyjne. Dyrekcja szkoły wśród priorytetowych potrzeb wskazuje m.in. remont drewnianej podłogi w korytarzu na pierwszym piętrze oraz zakup wózka elektrycznego na potrzeby kuchni szkolnej (posiłki w ciężkich pojemnikach na ręcznym wózku są dostarczane przez dwie panie z jednego budynku szkoły do drugiego).

W Szkole Podstawowej nr 3 im. Łączniczek Armii Krajowej poza malowaniem kilku sal lekcyjnych i jednego ze szkolnych korytarzy w pokoju nauczycielskim zostanie zamontowana klimatyzacja (jakie panują w nim warunki podczas upalnych dni, radni mogli przekonać się podczas wizyty w szkole). Na liście potrzeb znalazły się m.in. zakup nowych komputerów do jednej z sal dydaktycznych i remont jednej z bram wjazdowych oraz ogrodzenia.

Czy na zgłaszane przez dyrektorów szkół remontowo-inwestycyjne potrzeby znajdą się w budżecie miasta dodatkowe pieniądze? Na razie nie wiadomo. Wyjazdowe posiedzenie nie zakończyło się żadnymi oficjalnie zgłoszonymi wnioskami ze strony komisji oświaty.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.