W Michalinie powstanie park św. Jana

Arboretum z bogatą roślinnością, wiata rekreacyjna i ławeczki to tylko niektóre atrakcje, z jakich będą mogli korzystać mieszkańcy Józefowa w parku św. Jana, który w 2022 roku ma powstać na terenie należącym do parafii pw. św. Jana Chrzciciela. – Takiego miejsca brakuje nam w Michalinie – mówi radny Mariusz Breś, jeden z inicjatorów powstania obiektu

ARTUR KUBAJEK

wizualizacja: Tommy Pniewski

Park ma powstać na zalesionej działce ograniczonej ulicami Dobrą, Główną i Kasprowicza. Na ten cel zostanie zaadaptowany teren o powierzchni blisko 6 tysięcy metrów kwadratowych będący własnością parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Józefowie-Michalinie. 

O pomyśle utworzenia w tym miejscu parku radny Mariusz Breś rozmawiał z władzami Józefowa już na początku kadencji. – Niestety, za każdym razem słyszałem od burmistrza, że przeszkodą jest brak tytułu prawnego miasta do tego terenu, mimo że proboszcz parafii pw. św. Jana Chrzciciela deklarował chęć podpisania porozumienia w tej sprawie – mówi radny Breś. – Dlatego zdecydowaliśmy się wziąć sprawę w swoje ręce, bez dalszego czekania na pomoc ze strony samorządu – dodaje.

Z inicjatywy księdza proboszcza Piotra Klimka grupa mieszkańców Michalina zawiązała społeczny komitet. Do współpracy zaproszono nadleśniczego Nadleśnictwa Celestynów Artura Dawidziuka i architekta Tomiego Pniewskiego. Efektem ich wspólnej pracy jest wizualizacja koncepcji zagospodarowania terenu parafialnego opracowana przez Pniewskiego. – To bardzo wstępny projekt. Po raz pierwszy publicznie zaprezentowaliśmy go podczas odpustu parafialnego. Plansze z wizualizacjami były rozstawione na terenie przykościelnym. Po zapoznaniu się z ich treścią na postawionych tablicach mieszkańcy wpisywali swoje uwagi, propozycje, sugestie – mówi Mariusz Breś.

Zdaniem części radnych przeszkodą w realizacji parkowego projektu może być konieczność wprowadzenia zmian w planie zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu. Inną opinię na ten temat ma radny Breś. – Charakter tego terenu się nie zmieni. Nadal ma być zieloną enklawą. Nie chcemy budować ścieżek rowerowych, chodników. Planujemy wybudowanie wiaty, postawienie kilku ławeczek, naturalne utwardzenie części terenu, dosadzenie roślinności. Z pomocą Nadleśnictwa Celestynów chcemy również ocenić stan drzewostanu. Część sosen jest zaatakowana przez szkodniki i być może trzeba będzie zrobić nowe nasadzenia – przekonuje Mariusz Breś.

Według założeń komitetu w tym roku powstanie projekt parku wraz z kosztorysem. W 2022 roku projekt ma być realizowany. Komitet szuka sponsorów przedsięwzięcia.

3 komentarze do “W Michalinie powstanie park św. Jana

 • 9 lipca 2021 o 12:35
  Permalink

  A dlaczego nie imienia jakiegoś znanego polskiego naukowca, który – dla odmiany – zrobił coś przydatnego dla nauki?

  Odpowiedz
 • 29 lipca 2021 o 16:49
  Permalink

  Patrzę na tę wizualizację i własnym oczom nie wierzę. Wytną drzewa i zrobią betonowy parking z kilkoma pozostawionymi drzewami.

  Betonoza atakuje ….

  Odpowiedz
 • 8 października 2021 o 15:14
  Permalink

  Park powinien nosić nazwę KSIĘDZA JANA MURZIAKA . Świetej Pamięci pierwszego proboszcza i budowniczego parafi.
  Ponieważ to dzięki jego zachodom i staraniom została pozyskana działka.(z tego co pamiętam jakaś zamiana z lasami państwowymi). Miał na niej powstać parking i skwer z ławkami.

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.