Oberwanie chmury i niedrożne rowy melioracyjne 

Po fali upałów przez powiat otwocki przeszły gwałtowne nawałnice, po których strażacy mieli ręce pełne roboty. Po niedawnym oberwaniu chmury mundurowi w ciągu kilku godzin interweniowali około 60 razy. Najpoważniejsza sytuacja była w Dziechcińcu w gminie Wiązowna i w gminie Celestynów, ale spore rozlewiska wody pojawiły się także w Otwocku i Karczewie. Dramatyczną sytuację opisał w mediach społecznościowych wójt gminy Wiązowna Janusz Budny, który apeluje, by nie zasypywać rowów melioracyjnych… 

AGNIESZKA JASKULSKA

fot. Piotr Tabencki PSP Otwock

W sobotę, 3 lipca po południu nad powiatem otwockim przeszła nawałnica, która wyrządziła wiele szkód. Po każdym oberwaniu chmury duże rozlewiska wody pojawiają się m.in. na ul. Westerplatte, ul. Moniuszki czy ul. Podchorążych w Karczewie. Natomiast dla Zdzisława Pilichowskiego mieszkającego przy ul. Jasnej w Otwocku każdy ulewny deszcz oznacza to samo – garaż zalany niemal po kolana. Problem pojawił się wraz z wybudowaniem obok ścieżki rowerowej – „Linia” pisała o tym wiele razy. Kilka dni temu pan Zdzisław przesłał do redakcji zdjęcia zalanego garażu.

Do „Linii” napisali wiadomość także mieszkańcy ul. Wiosennej w Otwocku, gdzie woda zalała kilka posesji. Duże rozlewisko pojawiło się również w tunelu drogowym na ul. Majowej w Otwocku, ale strażacy nie byli wzywani do wypompowania wody, bo mieli dużo zgłoszeń w całym powiecie. – Nikomu nic się nie stało, ale deszczówka zalała wiele ulic i posesji w powiecie. Telefon dyżurnego operacyjnego w otwockiej PSP dzwonił niemal cały czas. W ciągu kilku godzin interweniowaliśmy około 60 razy, ale skutki nawałnicy usuwaliśmy przez wiele godzin – podkreśla ogn. Bartłomiej Baran z Wydziału Operacyjnego Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Otwocku. W akcji uczestniczyły niemal wszystkie jednostki PSP i OSP z powiatu otwockiego. Strażacy wypompowywali wodę m.in. na posesjach na wysokości ul. św. Kazimierza w Celestynowie, a także na ul. Sikorskiego i ul. Reymonta w Józefowie oraz w szpitalu przy ul. Narutowicza w Otwocku, gdzie woda zalała kotłownię. Mundurowi wypompowywali także wodę z posesji w Zabieżkach, Gliniance czy Rzakcie. 

Najpoważniejsza sytuacja była w Dziechcińcu w gminie Wiązowna, gdzie przez niedrożny rów melioracyjny woda zalała duży teren, w tym kilka nieruchomości. Na miejsce zadysponowano dużo jednostek straży pożarnej: JRG Otwock, OSP Otwock-Wólka Mlądzka, OSP Wiązowna, OSP Malcanów, OSP Glinianka i OSP Józefów. Dramatyczną sytuację opisał w mediach społecznościowych wójt gminy Wiązowna Janusz Budny: „Już 12 godzin walczymy z wodą w naszej gminie. W wyniku nawalnych deszczy zostało zalanych kilka miejscowości. Najbardziej ucierpiał jednak Dziechciniec. Nie pierwszy raz ta miejscowość przeżywa chwile grozy, głównie przez wieloletnie zaniedbania w utrzymaniu rowów, budowanie przepustów o niewystarczającej średnicy lub budowanie ogrodzeń na rowach, albo najbardziej karygodne zasypywanie tych rowów. Funkcjonująca spółka wodna jest bezsilna wobec niefrasobliwości i braku odpowiedzialności właścicieli rowów”. 

Wójt podkreślił, że w ratowaniu ludzi i mienia w Dziechcińcu uczestniczyli nie tylko strażacy z PSP i OSP z różnych gmin, lecz także wielu mieszkańców gminy. Z pomocą przyszli także operatorzy koparek, którzy wspierali działania strażaków. Wójt Budny martwi się, że po kolejnych nawałnicach sytuacja może się powtórzyć. W mediach społecznościowych podkreśla: „My możemy ratować ludzi i ich mienie, bo od tego jesteśmy, ale o rowy każdy musi dbać we własnym zakresie albo pozwolić działać spółce wodnej”. 

2 komentarze do “Oberwanie chmury i niedrożne rowy melioracyjne 

 • 10 lipca 2021 o 07:09
  Permalink

  powinna byc kontrola – kto zasypal, zabudowal rowy – kara z nakazem rozebrania i odtworzenia

  Odpowiedz
 • 10 lipca 2021 o 17:08
  Permalink

  Szkoda że moich zdjęć nie pokazali jak przez niezgodne z prawem działania sąsiadów moja działka notorycznie jest zalewana, i jak 10 lat urząd miasta udaje że nie ma problemu!!! Ale napisać coś złego na obecnego prezydenta …. Otwockie redakcje boją się.

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.