Zapowiedzi kulturalne 9-15 lipca

OTWOCK

Imprezy plażowe

Potańcówki na plaży miejskiej to ciekawe propozycje na piątkowy i sobotni wieczór, 9-10 lipca

To iście wakacyjny pomysł. W piątek odbędzie się potańcówka w rzece. Pląsy wśród delikatnych fal Świdra przy obecnych upałach to strzał w dziesiątkę. Warto mieć jednak buty do wody. Zabawa zostanie powtórzona w sobotę, ale już nie w rzece, lecz na plaży. Start o godz. 19.30, wstęp wolny.

 

Wakacyjne koncerty w parku

Do parku miejskiego wróciły tak lubiane przez publiczność Parkowe Popołudnia Muzyczne. Koncerty będą się odbywać w każdą niedzielę przez cały lipiec i sierpień. 11 lipca zagrają Bolesław i Maciej Błaszczykowie

Bolesław to znakomity wiolonczelista, znany przede wszystkim z Grupy MoCarta, ale też wielu innych, bardzo awangardowych przedsięwzięć muzycznych. Jego syn Maciej jest młodym pianistą. Razem zagrają koncert pt. „Zapomniane/Niezapomniane”. – Postanowiliśmy sięgnąć po kompozycje Davida Fostera, Francisa Lai, Ennio Morricone, Michela Petruccianiego, Jerzego Wasowskiego, Zbigniewa Wodeckiego i innych twórców. Będę opowiadał o każdym z utworów, nawiązując do anegdot z nimi związanych, a także do czasu współpracy Grupy MoCarta ze Zbigniewem Wodeckim, Andrzejem Poniedzielskim i innymi artystami – zapowiada Bolesław Błaszczyk. – Wybraliśmy z moim synem Maciejem utwory, które nas szczególnie poruszają, ich piękno jest nieprzemijalną wartością, dlatego też wiele serca i rzemiosła włożyliśmy w ich aranżacje.

Park miejski, niedziela, 11.07, godz. 18

MOKTiS zaprasza

Nadchodzący weekend w Otwocku jest wypełniony atrakcjami. W planie są: spektakl, potańcówka, stand-up, spacer historyczny i wspólne kibicowanie podczas finału Euro 2020

         Teatr Miejski im. Jaracza zaprasza w piątek, 9 lipca na spektakl słowno-muzyczny „Listy do Agnieszki”, który jest oparty na wierszach Jerzego Lieberta i jego korespondencji z wielką, niespełnioną miłością – tytułową Agnieszką. Przygotowali go aktor Jarosław Kopaczewski i muzyk Bartłomiej Krauz. Bilety są dostępne w kasie, początek o godz. 20.15.

         Na sobotnie popołudnie (10 lipca) i wieczór są aż trzy propozycje, wszystkie dostępne bezpłatnie. To akcja „Parkowe czytanie” w altanie w parku miejskim (godz. 16), stand-up Karola Kopca na Scenie pod Jaraczem (godz. 19) i Wieczór z winylem z DJ-em DashRaDee, także pod teatrem o godz. 20.30. W niedzielę, 11 lipca w samo południe można wybrać się na spacer historyczny „Kolejowym szlakiem”, poprowadzi go szef otwockiego PTTK Paweł Ajdacki. Zbiórka przed budynkiem dworca kolejowego w Otwocku o godz. 12. O tej samej porze na terenie dawnej Zieleni Miejskiej zaplanowano pokazy kina plenerowego dla dzieci i dorosłych, a wieczorem Strefę Kibica, w której będzie można wspólnie obejrzeć finał mistrzostw Europy w piłce nożnej. Przez cały weekend będzie tam również odbywał się zlot food trucków.

 

Spacer historyczny

Zlot pieszo-rowerowy z okazji 85. rocznicy powstania Ptasiego Mleczka odbędzie się w najbliższą sobotę, 10 lipca

         Jeden z najbardziej znanych w Polsce przysmaków – mleczna pianka polana czekoladą, to wizytówka firmy Wedel. Nazwę „Ptasie Mleczko” wymyślił Jan Wedel w swoim domu nad Świdrem. Została ona zarejestrowana w Warszawie 85 lat temu. Tę rocznicę postanowił uczcić Sławomir Ryniuk, znany z inicjatywy „Koziołek Matołek z Otwocka”. Sobotni zlot rozpocznie się na otwockiej plaży miejskiej, zaledwie około jednego kilometra od dawnej posesji rodziny Wedlów. Start o godz. 14. Dla uczestników zlotu przewidziano czekoladowe upominki.

JÓZEFÓW

Letnie koncerty ogrodowe

Ten Typ Mes wspierany przez Schmidt Electric wystąpi na skwerze św. Jana Pawła II w najbliższą niedzielę, 11 lipca. Świetny kolektyw hiphopowo-jazzowy zrobi sporo zamieszania

Ten Typ Mes, a właściwie Piotr Szmidt, to raper, wokalista, producent muzyczny, realizator nagrań, autor tekstów, wydawca i felietonista. Jest niezwykle płodnym artystą. Nagrał i wydał już 13 albumów, a trzy z nich zdobyły status złotej płyty. Był dwukrotnie nominowany do Fryderyka. Współpracował ze śmietanką polskiej sceny, nie tylko hip-hopowej – na koncie ma wspólne przedsięwzięcia m.in. z Krystyną Prońko, Marią Peszek, Andrzejem Dąbrowskim, Dawidem Podsiadłą, Olafem Deriglasoffem czy Kortezem. Jak widać, rozstrzał gatunkowy jest ogromny.

         Tym razem to on zaprosił do swojego projektu innych znakomitych muzyków. Mes, wyposażony tylko w mikrofon, wsparł się topowym polskim zespołem grającym jazz elektryczny – Schmidt Electric. Liderem formacji jest… Piotr Schmidt, ale to nie ta sama osoba, co Ten Typ Mes. To trębacz jazzowy, producent muzyczny, wydawca i wykładowca. Od siedmiu lat znajduje się w pierwszej czwórce jako najlepszych trębaczy jazzowych roku w ankiecie Jazz Top magazynu „Jazz Forum”.

Plenerowa scena MOK, niedziela, 11.07, godz. 18, wstęp wolny

WIĄZOWNA

Reggae nad Świdrem

W przystani kajakowej Pod Prąd w Emowie zabawa przy dźwiękach z Jamajki odbędzie się w sobotni wieczór, 10 lipca. Gospodynią będzie Lucy Lu, czyli Karolina Balińska

Dokładnie rok temu, 10 lipca, w tym samym miejscu Karolina zorganizowała imprezę ratującą jej Reggae Bar i Hostel w Gruzji. Niestety, przegrała z pandemią i dziś rozkręca „regałowe” miejsce w przystani Pod prąd Piotrka Zaręby. W sobotę zagra nie tylko sama Karolina, lecz takżę jej goście: Bass Is Fundamental, czyli dwójka szczecińskich selektorów – Olah i Teoem. To będzie szalona i gorąca noc.

Pod Prąd, Emów, ul. Mlądzka 32, sobota, 10.07, godz. 18

 

Koncert pod chmurką

The Cuban Latin Jazz otworzy tegoroczny wakacyjny cykl Wiązowskich Podróży Muzycznych. Pierwszy koncert już w niedzielne popołudnie, 11 lipca w Parku Centrum

         Formacja proponuje fuzję muzyki jazzowej i latynoskiej – rytmów kubańskich, afro-kubańskich, salsy oraz muzyki klasycznej. Liderem grupy jest urodzony w Hawanie kontrabasista Roland Abreu. Polska to jego druga ojczyzna. Jest tu bardzo ceniony, czego dowodzą choćby laury zbierane na licznych festiwalach jazzowych. Z jego zespołem gościnnie wystąpi fenomenalna kubańska wokalistka Yaremi Kordos. To artystka otoczona muzyką od najmłodszych lat, koncertowała już na Kubie u boku takich gwiazd jak Omara Portuondo i Ibrahim Ferrer z Buena Vista Social Club. Jej niezwykła barwa głosu to wyjątkowy dodatek do projektu.

Park Centrum, niedziela, 11.07, godz. 16, wstęp wolny

OTWOCK WIELKI

Wiklinowy weekend

Stowarzyszenie Polskich Plecionkarzy ponownie zagości w ogrodzie pałacu Bielińskich. W najbliższy weekend, 9-11 lipca, odbędzie się tam impreza pod hasłem Park Art – Grzybobranie

         Park Art to wydarzenia zarówno dla znawców plecionkarstwa, jak i amatorów, którzy chcą z bliska zobaczyć, jak to się robi, oraz spróbować swoich sił w tej dziedzinie sztuki. Wydarzenie odbędzie się w Otwocku Wielkim po raz drugi. Zostanie przeprowadzony Ogólnopolski Konkurs Plecionkarski, w którym weźmie udział 15 mistrzów w tej dziedzinie. Przed rokiem uczestnicy wyplatali zwierzęta, które potem przez całe lato mogliśmy podziwiać w parkowym ogrodzie. Teraz tematem są grzyby.

         Artyści będą działali już od piątku, ale ich pracy możemy przyglądać się w sobotę i niedzielę w godz. 11-17. W planie są też warsztaty wikliniarskie, ciekawe wykłady na temat grzybów, wikliny i oczywiście dziejów pałacu, a także spektakl operowy dla dzieci. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Klasyka na Leżakach

Jan i Krzysztof Staniendowie wystąpią w niedzielnym koncercie promenadowym w Muzeum Wnętrz w pałacu Bielińskich

         Cykl wakacyjnych koncertów kameralnych z atrakcyjnym repertuarem muzyki klasycznej, musicalowej i filmowej odbywa się w Otwocku Wielkim od 2017 roku. Organizuje je Fundacja OtwARTE z Otwocka. 11 lipca na pałacowym tarasie zagrają dla nas Jan Stanienda i jego syn Krzysztof. Ten pierwszy to wirtuoz skrzypiec. Wiele lat był członkiem słynnej Polskiej Orkiestry Kameralnej Jerzego Maksymiuka. Grywał z takimi sławami jak: sir Yehudi Menuhin, Nigel Kennedy czy Barbara Hendricks, koncertował w najbardziej prestiżowych salach świata, z nowojorską Carnegie Hall i londyńską Royal Albert Hall na czele.

         Krzysztof Stanienda jest niezwykle uzdolnionym pianistą młodego pokolenia, już z wieloma sukcesami na koncie i na dobrej drodze do tego, by iść śladami ojca. Obaj są związani od lat z Europejskim Festiwalem Muzycznym w Otwocku i wielokrotnie tu występowali. W niedzielę sięgną m.in. po utwory Beethovena i Wieniawskiego.

Pałac Bielińskich, niedziela, 11.07, godz. 17, wstęp wolny

 

 

WAWER

Koncert plenerowy

W ogródku Stacji Falenica już po raz trzeci zagra otwocka Świdermajer Orkiestra. Ich koncert zaplanowano na piątek, 9 lipca

         Podczas falenickiego koncertu zespół zaprezentuje utwory z dwóch płyt w odświeżonych aranżacjach. Nie zabraknie takich przebojów jak: „Zima”, „Budynki drewniane” czy „Wiosna”. Obecny skład stanowią: Marcin Michalczyk – gitara, śpiew, Radek Zagajewski– gitara, Piotrek Kostrzewa – bas, Bartek Sędek, który wcześniej grał na akordeonie, a teraz zasiada przy perkusji. Zwyczajowo wstęp na koncerty plenerowe w ogródku jest wolny, ale pod koniec krąży tam kapelusz na zrzutkę dla artystów.

Stacja Falenica, ul. Patriotów 44a, piątek, 9.07, godz. 19.30, wstęp wolny

 

Wieczór z muzyką Mozarta

Trwa 20. edycja letniego cyklu koncertowego organizowanego przez Falenickie Towarzystwo Kulturalne. 11 lipca melomani wysłuchają Koncertu mozartowskiego w wykonaniu dwóch sopranistek i znakomitych instrumentalistów

 Od zeszłego roku Falenickie Koncerty Letnie nie odbywają się już przy tamtejszym kościele, ale na plenerowej scenie Kulturoteki. W najbliższą niedzielę będzie ona gościła kolejnych znakomitych artystów. Sopranistka Agnieszka Kurowska-Janecka ma w repertuarze ponad 40 pierwszoplanowych ról operowych, w tym 18 mozartowskich, partie oratoryjne od baroku do współczesnych oraz pieśni. Marzanna Rudnicka także debiutowała w latach 80. na scenie Warszawskiej Opery Kameralnej i nadal jest solistką tego teatru. Paniom będzie towarzyszył Adam Mazurek, klarnecista Polskiej Opery Królewskiej i założyciel grupy artystycznej The Bridge Ensemble Monachium, oraz kwartet Primo Incontro.

Scena plenerowa Kulturoteki Falenica, niedziela, 11.07, godz. 19-21, wstęp wolny

 

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.