PCK wyniesie się z dworca

Powiatowy oddział Polskiego Czerwonego Krzyża od siedmiu lat zajmuje lokal w budynku dawnego dworca wąskotorówki przy ul. Wawerskiej 9, gdzie ma magazyn. Teraz musi się jednak z niego wyprowadzić. Władze Otwocka, który jest właścicielem gmachu, mają inne plany związane z tym budynkiem

PRZEMEK SKOCZEK

PCK to instytucja, która pomaga potrzebującym, organizując zbiórki ubrań, sprzętów, żywności. Prowadzi też akcje krwiodawstwa i współpracuje z gminnymi ośrodkami pomocy społecznej. Ma wielu darczyńców i w głównej siedzibie przy ul. Poniatowskiego nie jest w stanie trzymać wszystkich rzeczy.

– Magazyn przy ul. Wawerskiej dostaliśmy od miasta w użytkowanie w 2014 roku. Korzystamy z niego nieodpłatnie, pokrywając jedynie bieżące koszty zużycia wody i prądu. Mimo wszystko, gdy tam weszliśmy pierwszy raz, lokal był zrujnowany. Instalacje elektryczne i wodno-kanalizacyjne były uszkodzone, ściany dziurawe. Nie mieliśmy pieniędzy na remont, ale wsparli nas finansowo koledzy z PCK w Lennestadt – opowiada członek zarządu otwockiego oddziału PCK Krzysztof Kasprzak. – Przez kilka lat był spokój, miasto przedłużało nam umowę, ale nowe władze postanowiły nas usunąć z tego lokalu. Wymiana pism trwa od 2019 roku. Dostajemy wypowiedzenia lokalu, odwołujemy się od nich i tak w kółko. Pikanterii sprawie dodaje fakt, że pierwsze wypowiedzenie otrzymaliśmy kilka tygodni po gali na 100-lecie PCK, na której miasto chwaliło naszą działalność i przyznało kilkorgu działaczom Srebrne i Złote Sosenki – podkreśla.

Miasto zaproponowało organizacji inne lokale na magazyn, ale jej zdaniem nie spełniają one wymogów, przede wszystkim są zbyt małe. Ostatni termin na wyprowadzkę był wyznaczony 1 lipca, ale dzięki negocjacjom, w które włączyło się starostwo powiatowe, PCK ma kilka dodatkowych tygodni. Jak sprawę komentuje otwocki urząd?

– Władze miasta od wielu lat pomagają Oddziałowi Rejonowemu Polskiego Czerwonego Krzyża w Otwocku i wspierają go w prowadzeniu działalności statutowej, użyczając nieodpłatnie lokalu przy ul. Wawerskiej 9. Teraz miasto ma jednak inne plany co do wykorzystania pomieszczenia w zabytkowym budynku po dawnej stacji kolejki wąskotorowej. To atrakcyjna lokalizacja w centrum Otwocka i chcemy, żeby ten lokal był wykorzystywany do celów społecznych, np. jako miejsce dla seniorów czy punkt informacji turystycznej. Wcześniej budynek wymagał prac remontowych – wyjaśnia sekretarz miasta Piotr Bartoszewski. – Rozumiemy potrzeby PCK, dlatego szukaliśmy dla niego innego lokalu. Na polecenie prezydenta Otwocka pracownicy urzędu miasta prowadzili rozmowy w celu znalezienia nowej, dogodnej lokalizacji, aby PCK mógł nieprzerwanie prowadzić swoją działalność statutową. Zaproponowaliśmy lokal przy ul. Andriollego 24, którego powierzchnia użytkowa jest porównywalna do tego przy ul. Wawerskiej i który znajduje się w samym centrum Otwocka – dodaje Bartoszewski.

Mimo wcześniejszych wątpliwości zarząd PCK zgodził się na tę lokalizację. 7 lipca prezydent Otwocka dostał w tej sprawie oficjalne pismo. – Mam tylko nadzieję, że otrzymamy lokal w stanie tak dobrym, jak ten, który wyremontowaliśmy i teraz musimy opuścić – zaznacza Krzysztof Kasprzak. Te wątpliwości rozwiewa prezydent Jarosław Margielski. – Nowy lokal także zostanie użyczony bezpłatnie i oczywiście pomożemy go uporządkować. Termin przekazania lokalu przy ul. Andriollego 24 i wykonanie tam niezbędnych prac będzie jeszcze ustalony. Do tego czasu PCK może nadal nieodpłatnie korzystać z lokalu przy ul. Wawerskiej 9 – podkreśla prezydent. – Przed zawarciem z PCK umowy użyczenia lokalu potrzebna jest zgoda rady miasta w formie stosownej uchwały. Taki projekt uchwały zostanie teraz przygotowany i skierowany najpierw pod obrady merytorycznej komisji rady miasta, a potem na sesję – dodaje.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.