Rada da pieniądze na pumptrack?

Burmistrz Karczewa pozyskał 200 tys. zł na budowę pumptracku przy orliku obok Szkoły Podstawowej nr 2. Są powody do radości? Trudno powiedzieć, bo na wkład własny do tej inwestycji potrzeba ok. 150 tys. zł. O tym, czy te pieniądze znajdą się w budżecie gminy, zdecydują radni

SYLWIA WYSOCKA

Jakiś czas temu Rada Miejska w Karczewie nie zgodziła się na propozycję burmistrza dotyczącą przeznaczenia 15 tys. zł na przygotowanie koncepcji budowy pumptracku. Miał to być pierwszy krok na drodze do pozyskania dotacji ze środków zewnętrznych na budowę tego miejsca rekreacji. Radni podkreślali wtedy m.in. to, że najpierw trzeba otrzymać dofinansowanie, a ewentualnie później starać się o zabezpieczenie wkładu własnego. Co więcej, już wtedy byli sceptyczni wobec takiej inwestycji. Podkreślali przy tym, że w niektórych sołectwach brakuje zwykłych placów zabaw. Pumptrack to specjalnie przygotowany niewielki tor, po którym można jeździć na rowerze lub hulajnodze. Składa się z ostrych zakrętów i muld. Wyrabia u użytkowników refleks, zmysł równowagi i kondycję. W Otwocku taki obiekt mieści się na terenie dawnej Zieleni Miejskiej i jest atrakcją dla maluchów i nastolatków.

W ubiegłym tygodniu okazało się, że z tegorocznej edycji Mazowieckiego Instrumentu Wsparcia Infrastruktury Sportowej (MIWIS), czyli środków województwa mazowieckiego, Karczew pozyskał 200 tys. zł na budowę pumptracku przy orliku obok Szkoły Podstawowej nr 2. Informując o dotacji w mediach społecznościowych, burmistrz Michał Rudzki podkreślił, że „aby inwestycja mogła być zrealizowana, konieczne jest wprowadzenie przez Radę Miejską w Karczewie tego zadania do budżetu wraz z zabezpieczeniem wkładu własnego gminy Karczew. W innym przypadku istnieje zagrożenie zwrotu pozyskanej dotacji”.

W rozmowie z “Linią” burmistrz informuje, że pumptrack mógłby powstać na tyłach orlika od strony miejskiej hali sportowej. – Obiekt byłby wkomponowany w tamten obszar i ukształtowanie terenu. Ta lokalizacja została wskazana głównie ze względów bezpieczeństwa. Obok mamy orlik, animatorów, teren jest objęty monitoringiem. Z deklaracją, że ten pumptrack tam powstanie, należy jednak się wstrzymać – zaznacza burmistrz. – Na razie pozyskaliśmy środki zewnętrzne w kwocie aż 200 tys. zł. Wspólnie z moim zespołem wykonaliśmy pierwszą część zadania. Kolejnym etapem będzie zabezpieczenie wkładu własnego w wysokości 100 tys. zł. przez radę miejską. Potrzebę tego typu inwestycji zgłaszało do mnie wiele środowisk, w tym karczewska młodzieżowa rada miejska czy środowiska szkolne. Uważam, że zasadnym jest wykorzystanie przyznanej dotacji i stworzenie miejsca do aktywnego i bezpiecznego wypoczynku dla dzieci i młodzieży. Dotację należy wykorzystać do końca roku. Prace projektowe będą mogły rozpocząć się dopiero po tym, gdy rada miejska wprowadzi te zadanie do uchwały budżetowej. W zależności od tego, kiedy to nastąpi, może rozpocząć się etap projektowy. Powinno to nastąpić możliwie szybko, aby zdążyć z realizacją zadania jeszcze w tym roku. Dlatego jeszcze na lipcową sesję zaproponuję przesunięcie pieniędzy na ten cel – podkreśla burmistrz.

 

Karczew nie jest jedyną gminą powiatu otwockiego, która otrzymała dofinansowanie na budowę pumptracku i poprawę infrastruktury sportowej w ramach Mazowieckiego Instrumentu Wsparcia Infrastruktury Sportowej. Pumptrack ma powstać jeszcze w Góraszce (gmina Wiązowna), a w Celestynowie zostanie wybudowany skatepark. Czwarty obiekt nie będzie nowy, tylko odnowiony. Chodzi o halę sportową w Szkole Podstawowej w Osiecku, w której zostanie położona nowa podłoga. Gminy otrzymały po 200 tys. zł, tylko inwestycja w Góraszce została dofinansowana w kwocie 187 tys. zł. W całym województwie wsparcie uzyskało 206 jednostek samorządu terytorialnego, a łączna kwota udzielonej pomocy finansowej to prawie 31 mln zł.

4 komentarze do “Rada da pieniądze na pumptrack?

 • 17 lipca 2021 o 11:20
  Permalink

  Ale ci Radni z Karczewa są wspaniałomyślni. Dadzą pieniądze. Super, ekstra, jesteście fantastyczni ,kochamy was, nie wiem co byśmy bez was zrobili.

  Odpowiedz
 • 28 lipca 2021 o 01:59
  Permalink

  Rowerem po takim czymś jeździć , jaki rower to wytrzyma ? A shimano i nie tylko ograniczyło produkcję oraz ceny wzrosły czasem o 100%.. Już lepiej ściankę alpinistyczną wybudować.

  Odpowiedz
 • 20 sierpnia 2021 o 11:48
  Permalink

  tam na tyłach orlika są domy i chyba ktoś tam mieszka, ciekawe czy go to uszczęśliwi?

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.