Więcej dzieci to więcej drzew!

Władze Karczewa tworzą nową tradycję. Chodzi o akcję „Zapuszczamy korzenie w gminie Karczew”, która polega na sadzeniu drzew upamiętniających narodziny dzieci. Przy okazji akcja sprzyja integracji lokalnej społeczności i promocji postaw proekologicznych

SYLWIA WYSOCKA

fot. FB Gmina Karczew

Akcja „Zapuszczamy korzenie w gminie Karczew” polegała na wspólnym sadzeniu drzew przez rodziców dzieci urodzonych w 2020 roku. Wiosną zgłaszali oni chęć udziału, dzięki czemu można było przygotować specjalne tabliczki z imieniem i datą narodzin najmłodszych mieszkańców Karczewa. Finał akcji, której pomysłodawcą jest burmistrz Michał Rudzki, odbył się w sobotę, 3 lipca. Całe rodziny sadziły wtedy dęby wzdłuż ulicy Piłsudskiego. Przy każdym drzewku została wbita specjalna tabliczka mówiąca o tym, do kogo „należy” sadzonka. W ten sposób posadzono 36 drzewek. – Teraz latami będziemy mogli patrzeć, jak dzieci wzrastają wraz z zasadzonymi przez ich rodziców czy dziadków drzewami. Liczymy, że ta wspaniała tradycja będzie kontynuowana w kolejnych latach – podkreślają władze Karczewa.

W rozmowie z „Linią” burmistrz Michał Rudzki podkreślił, że akcja spotkała się z bardzo dobrym odbiorem mieszkańców, a samo wydarzenie odbyło się w sympatycznej atmosferze. – Dla rodziców i dziadków był to bardzo ważny moment: możliwość zasadzenia „swojego” drzewka, zrobienia sobie przy nim zdjęcia, a następnie – jak podkreślali np. we wpisach w mediach społecznościowych – odwiedzanie go i sprawdzanie, jak się zmienia. Wydaje mi się, że dla mieszkańców to miało taki symboliczny wymiar związania się z tą ziemią, z tym miejscem, gdzie dzieci się urodziły. To daje także poczucie, że gmina o nich pamięta i pokazuje, że są ważni – mówi.

Uczestnicy akcji otrzymali specjalny pamiątkowy list i upominki od sponsorów. Jak podkreśla burmistrz, ogromne znaczenie ma to, że w akcję włączyły się firmy z terenu Karczewa. – Mam nadzieję, że to będzie cykliczna impreza, a mieszkańców i drzewek co roku będzie przybywać – mówi Michał Rudzki.

One thought on “Więcej dzieci to więcej drzew!

  • 14 lipca 2021 o 09:17
    Permalink

    A za te 25-30 lat wszystkie drzewa do wycięcia, bo rosną pod linią wysokiego napięcia.

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.