Kołbiel znów chce być miastem

Kołbiel niegdyś była miastem, ale w XIX wieku odebrano jej ten status. Teraz samorządowcy chcą, by znów otrzymała prawa miejskie. I przekonują, że Kołbiel spełnia wszystkie kryteria, by stać się miastem

BARBARA MICHAŁOWSKA

Władze Kołbieli już od roku myślą o tym, by przywrócić miejscowości prawa miejskie, pandemia nie pozwoliła jednak dotąd wcielić tego pomysłu w życie. Teraz plany zakładają, że jesienią, jeśli będzie można przeprowadzić konsultacje społeczne, rozpoczną działania w tym kierunku. Przedstawiciele władz chcą przyciągnąć do Kołbieli dodatkowe źródła finansowania, inwestorów i nowych mieszkańców.

– Gdy staniemy się gminą miejsko-wiejską, będziemy mogli pozyskiwać dofinansowania z nowych źródeł pomocowych w ramach środków unijnych – przekonuje wójt gminy Kołbiel Adam Budyta. I dodaje, że prawa miejskie są dla mieszkańców Kołbieli ważne również z innych powodów. – Od dziecka słyszałem, że mieszkańcy odwołują się do czasów, gdy Kołbiel była miastem. Miasto tkwi w mieszkańcach naszej miejscowości. Dlatego chcielibyśmy odzyskać status, który odebrał nam w XIX wieku car. To byłaby dla nas wielka duma – mówi Adam Budyta.

Kołbiel kiedyś była już miastem. Otrzymała prawa miejskie w XVI wieku. „Na początku XVI wieku żył Erazm Kołbielski, zapewne z jego osobą należy łączyć przywilej na powstanie miasta w Kołbieli. W 1526 roku Mazowsze stało się częścią Korony Królestwa Polskiego. Nowy władca Zygmunt I często wydawał przywileje miejskie w nowej dzielnicy. Na »fali urbanizacyjnej« dnia 2 II 1532 roku w dzień oczyszczenia św. Maryi, przywilejem królewskim Kołbiel otrzymała prawa miejskie. Nowo lokowane miasto otrzymało prawo niemieckie (Ius Theutonicum)” – pisali w pracy „Małe ojczyzny. Historia Gminy Kołbiel” Leszek Zugaj i Adam Budyta.

W XIX wieku Kołbiel straciła jednak prawa miejskie, prawdopodobnie za pomoc powstańcom styczniowym. Według niektórych źródeł odebranie Kołbieli praw miejskich miało jednak raczej podstawy ekonomiczne, a nie polityczne.

O przyznaniu przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji gminie lub miejscowości statusu miasta decyduje pięć kryteriów. Głównym jest liczba mieszkańców (miasto nie może liczyć mniej niż dwa tysiące mieszkańców). Ponadto co najmniej 60 proc. z nich musi utrzymywać się z działalności pozarolniczej. Miejscowość powinna mieć wyodrębnione centrum oraz infrastrukturę w postaci wodociągów i kanalizacji. Posiadanie praw miejskich w przeszłości zwiększa szanse na przyznanie ich teraz.

Wójt Kołbieli Adam Budyta zapewnia, że Kołbiel spełnia wszystkie kryteria, by stać się miastem.

4 komentarze do “Kołbiel znów chce być miastem

 • 17 lipca 2021 o 21:26
  Permalink

  A czy wogóle jakiekolwiek środki unijne Gmina pozyskała?

  Odpowiedz
  • 19 lipca 2021 o 19:04
   Permalink

   A czy ma to jakiś związek z tematem artykułu?

   Odpowiedz
 • 26 lipca 2021 o 10:36
  Permalink

  Z tematem może nie, ale z treścią tak „Gdy staniemy się gminą miejsko-wiejską, będziemy mogli pozyskiwać dofinansowania z nowych źródeł pomocowych w ramach środków unijnych – przekonuje wójt gminy Kołbiel Adam Budyta”.

  Odpowiedz
 • 28 lipca 2021 o 12:03
  Permalink

  Śmiech na sali
  Kołbiel chce pozyskać nowych mieszkańców, w całej gminie zrobili Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego który uniemożliwia nowym mieszkańcom wybudowanie domu …
  Porażka i nic więcej

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.