Przewodnik w telefonie

Niewiele jest już chyba dziedzin życia, w których pomocą nie służą nam aplikacje. Nasze telefony mogą w każdej chwili zamienić się w encyklopedię, poradnik gotowania albo naprawy roweru, bibliotekę czy też… przewodnik turystyczny. Także po Otwocku możemy spacerować, korzystając z tych nowoczesnych narzędzi

PRZEMEK SKOCZEK

Wędrówki po mieście z historią w tle interesują nas coraz bardziej. W Otwocku, którego początki sięgają drugiej połowy XIX wieku, tych śladów przeszłości wciąż jest wiele. Niektóre są oczywiste, inne mogą zaskoczyć nawet rodowitych mieszkańców. Przybywa ciekawych spacerów historycznych, w których przewodnikami są świetni specjaliści. To oczywiście najlepsza forma zwiedzania, bo pozwala na osobisty kontakt, dyskusje, zadawanie pytań. Bywa jednak, że trudno nam dopasować się z czasem albo stronimy od ludzi z powodu pandemii czy też wrodzonego introwertyzmu. Tu rozwiązaniem jest aplikacja.

Od dworca PKP do pomnika Katyńskiego

W Otwocku i jego okolicach jest sporo pieszych, rowerowych i konnych szlaków turystycznych, ale tylko jeden ma charakter edukacyjny. To Otwocki Szlak Historyczny. Spacerując po mieście, możemy zaobserwować na słupach czy drzewach biało-czerwone kwadraty dzielone po skosie. To właśnie jego oznaczenie. Na 13-kilometrowej trasie znajdują się m.in.: kościół pw. św. Wincentego à Paulo, centrum miasta, pensjonat Gurewicza, pomnik Katyński, zabytkowy budynek stacji, ratusz. Według autorów całość obejdziemy spokojnie w mniej więcej trzy i pół godziny. Rowerami będzie oczywiście szybciej.

Nie jest to nowa inicjatywa. Szlak został wyznaczony w 2012 roku przez PTTK Oddział im. M.E. Andriollego w Otwocku. Jego autorem jest szef oddziału Paweł Ajdacki. Spacerując szlakiem, mijamy miejsca pozornie dobrze znane, przynajmniej z widzenia, ale ich dzieje większości otwocczan są raczej obce. Otwocki Szlak Historyczny może nam i turystom przybliżyć dzieje miasta, najciekawszych zabytków, historycznych willi, pensjonatów, szpitali i budynków użyteczności publicznej. To one tworzą do dziś specyficzny krajobraz miasta i jego najbliższych okolic.

Teraz możemy wyruszyć na szlak dzięki aplikacji dostępnej na stronie http://www.mazowsze.szlaki.pttk.pl. Jest ona bezpłatna, szybka w instalacji i łatwa w obsłudze. Wędrówkę możemy zacząć w dowolnym miejscu miasta, aplikacja doprowadzi nas do szlaku i pokieruje we właściwym kierunku. Zawiera mnóstwo informacji i ciekawostek na temat wszystkich mijanych miejsc. Polecamy skorzystanie z tej możliwości, to świetny pomysł na wakacyjny spacer w „znane i nieznane”.

Mazowsze czeka

Oczywiście w aplikacji PTTK pomysłów na ciekawe wycieczki jest mnóstwo. Tylko w okolicach Warszawy znajduje się ponad 2500 kilometrów tras pieszych, które przebiegają przez wszystkie atrakcyjne tereny. Te trasy są od dawna trakowane, czyli tworzy się ich ślad w formie cyfrowej. Korzystają z nich właśnie aplikacje na smartfony działające na bazie map dostępnych w internecie.

 – To praktyczne narzędzie dla nowoczesnego turysty pozwalające na nawigację po szlakach turystycznych Mazowsza oraz dające dostęp do bogatej bazy informacji o najciekawszych miejscach położonych w ich pobliżu. Aplikacja korzysta z tych samych danych o obiektach i szlakach, które są prezentowane na stronie i geoportalu znajdującym się pod adresem http://www.mazowsze.szlaki.pttk.pl – opowiadał w wywiadzie dla „Linii Otwockiej” Rafał Modzelewski, szef mazowieckich znakarzy PTTK, którzy znakują szlaki.

Aplikacja umożliwia przeglądanie na mapie wszystkich szlaków pieszych  i rowerowych Mazowsza. Poczytamy tam też o interesujących obiektach znajdujących się na szlakach, takich jak parki krajobrazowe, rezerwaty, zbiorniki wodne, ciekawe miasta i wsie, zespoły parkowo-pałacowe. Co ważne, wykorzystuje ona technologię GPS i działa także w trybie offline.

One thought on “Przewodnik w telefonie

  • 16 lipca 2021 o 12:51
    Permalink

    Szkoda tylko, że np. Góry Łyse w ogóle nie są wzięte pod uwagę, nie ma ani jednego szlaku, który by zahaczał o te piękne tereny, a pytania, sugestie i próby skontaktowania się z PTTK za pomocą FB pozostają bez jakiejkolwiek odpowiedzi…

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.