Zapowiedzi kulturalne 16-22 lipca

OTWOCK

Wieczory muzyczne w parku

Koncerty zespołów Blues Time i Blue Jay Fly to znakomita propozycja na sobotni wieczór w parku miejskim. Na drugi dzień na tej samej scenie zagra Świdermajer Orkiestra

Warszawski zespół Blues Time to formacja o wyraźnym charakterze bluesowym, niestroniąca jednak od country, ballady czy rocka, często działająca w formule tzw. otwartego jamu. Tu liczy się spontan i dobry klimat, w który z prawdziwą pasją wprowadza słuchaczy charyzmatyczny frontman Zbyszek Jędrzejczyk. Gra na gitarze akustycznej, czasem na harmonijce i instrumentach perkusyjnych, a także śpiewa. Zespół współtworzą: Krzysztof Domański „Kompot” – żywiołowy harmonijkarz, pianista Włodzimierz Tyl – wirtuoz klawiatury, Piotr Głudkowski – przeflancowany na bas gitarzysta, Andrzej Kubacki – perkusista przez duże P. Wcześniej rozgrzeje widzów otwocki band Blue Jay Fly.

W niedzielne popołudnie czeka nas kolejny koncert w reaktywowanym cyklu Parkowe Popołudnia Muzyczne. Zagra Świdermajer Orkiestra prezentująca dobrze znany repertuar ze swoich dwóch albumów w nowych, bardziej rockowych aranżacjach. Grupa ma za sobą rok pełen zmian, gra w odchudzonym składzie, który tworzą: Marcin Michalczyk – gitara i śpiew, Radek Zagajewski – gitara, Piotr Kostrzewa – bas, Bartek Sędek – perkusja.

Początek obu koncertów o godz. 18, wstęp wolny

Impreza taneczna na plaży

W piątkowe i sobotnie wieczory otwocka plaża miejska zamienia się w klub taneczny pod chmurką

    Te potańcówki to znakomita okazja, aby się spotkać, nawiązać nowe znajomości, a przede wszystkim świetnie się bawić. Zaproszeni DJ-e grają najlepsze hity od lat 70. po współczesne. Imprezy odbywają się na piasku, w dużym namiocie. 16 lipca zagra DJ Kamillo, a w sobotę, 17 lipca DJ Lucky Lucke.

Start o godz. 20, wstęp bezpłatny

Czytanie z radnymi

Miejska Biblioteka Publiczna i Rada Miasta Otwocka zapraszają na cosobotnie wakacyjne spotkania literackie w parku miejskim

    Do promocji czytelnictwa wzięli się otwoccy radni, ale nie w formie uchwał czy innych form prawnego nacisku, lecz na luzie, zapraszając mieszkańców do wspólnego czytania. Wraz z początkiem wakacji ruszył cykl spotkań pod hasłem „Parkowe czytanie”. Radni i przedstawiciele biblioteki miejskiej będą wraz z otwocczanami czytać powieści, poezję i bajki.

    – Staramy się wybierać tytuły z Otwockiem w tle albo autorów związanych z miastem. W tym tygodniu będziemy czytać fragmenty powieści Agnieszki Jeż „Miłość warta wszystkiego”. Akcja jest prowadzona dwutorowo, współcześnie i w czasie wojny, i ta część historyczna rozgrywa się właśnie w Otwocku – opowiada Anna Kwaśniewska, dyrektor MBP.

Spotkania będą się odbywać w każdą sobotę lipca i sierpnia w muszli koncertowej o godz. 16


JÓZEFÓW

Cygańskie serce

Romska muzyka ma w sobie gigantyczny zasób emocji. Przekonamy się o tym podczas niedzielnego wieczoru z cyklu Letnie Koncerty Ogrodowe w Józefowie

    Koncert zatytułowany „Romano iło”, czyli „Cygańskie serce”, zawiera stare cygańskie pieśni z repertuaru najstarszego zespołu polskich Cyganów – Roma, a także inne tradycyjne, czyli prawdziwie cygańskie piosenki. Zobaczymy też tradycyjne tańce cygańskie w odsłonie taborowej, estradowej, a nawet weselnej.

Wśród wykonawców pierwsze skrzypce grają Angelo Ciureja i Ula Jarosiewicz.

    On to młody, niezwykle utalentowany romski wokalista, założyciel zespołu Romano Drom i inicjator Festiwalu Muzyki Romskiej Romano Dzipen w Wałbrzychu. Ona to tancerka, choreografka i instruktorka tańca cygańskiego, założycielka zespołu Miro Iło prezentującego tańce cygańskie z różnych krajów: Polski, Rosji, Węgier, Turcji, Iranu, Indii.

Plenerowa scena MOK, niedziela, 18.07, godz. 18, wstęp wolny

Ruchy na szachownicy

VII Drużynowy Turniej Szachowy „Bitwa pod Grunwaldem” odbędzie się w MOK w sobotnie popołudnie

    Celem turnieju jest promocja gry w szachy i wyłonienie najlepszej drużyny. W turnieju mogą wziąć udział wszyscy chętni, niezależnie od poziomu gry. Mogą w nim uczestniczyć drużyny złożone z maksymalnie czterech osób. Informacje i zapisy: Tadeusz Popis, trener sekcji szachowej, tel. 505 381 209.

Klub Hydrofornia, sobota, 17.07, godz. 17

KARCZEW

Klasyka na leżakach

Saksofonista Mateusz Dobosz i pianista Mariusz Rutkowski zagrają na kolejnym koncercie promenadowym w pałacu Bielińskich w niedzielę, 18 lipca

„Klasyka na leżakach” w Otwocku Wielkim doczekała się piątej edycji. Ten lubiany cykl pozwala na kontakt z przebojami muzyki klasycznej, musicalowej i rozrywkowej. W najbliższą niedzielę zagra duet saksofonowo-fortepianowy. Mateusz Dobosz jest znany z formacji The Whoop Group – młodego, żywiołowego i niezwykle ambitnego zespołu składającego się z wyróżniających się saksofonistów młodego pokolenia. Świetnie czują się w klasyce, muzyce rozrywkowej, jazzie, funku, a nawet folku. Artysta jest laureatem wielu prestiżowych konkursów.

Pianista Mariusz Rutkowski ukończył Akademię Muzyczną w Warszawie w klasie fortepianu i klasie kameralistyki. Z powodzeniem wykonuje muzykę XX i XXI w., niejednokrotnie uczestnicząc w prawykonaniach utworów współczesnych. Jest laureatem Fryderyka 2007 w kategorii Album Roku – Muzyka Wokalna. Muzycy zagrają koncert pt. „Od fantazji do rapsodii”.

Pałac Bielińskich, niedziela, 18.07, godz. 17, wstęp wolny

CELESTYNÓW

Wspólny spacer po lesie

Ciekawą propozycją na sobotę jest wycieczka „Lasoterapia” przez celestynowskie lasy, wydmy i bagna w połączeniu z ćwiczeniami jogi

    Spacer po lesie wpływa na nasz ogólny dobrostan: podnosi nastrój, daje poczucie harmonii i spokoju, usprawnia ciało, a odbywany regularnie poprawia odporność organizmu. Podobne korzyści daje praktykowanie jogi. Połączenie jednego i drugiego wzmacnia te korzyści i poprawia naszą psychofizyczną kondycję.

    „Lasoterapię” poprowadzi Agnieszka Dołengiewicz, członkini Stowarzyszenia Puszcza Mazowiecka, od 20 lat nauczycielka jogi, mieszkanka Celestynowa. Planowany dystans to 9 km, czas – do 4 godzin.

Zbiórka na parkingu przy dworcu PKP, sobota, 17.07, godz. 10, wycieczka jest bezpłatna

WIĄZOWNA

Reggae nad Świdrem

Kolejna impreza w klimacie rodem z Jamajki odbędzie się w emowskiej przystani Pod prąd w sobotę, 17 lipca. Zagra Karma Sound

Nad samą rzeką, wśród zieleni, z trawą pod stopami i przy ognisku – w takich „okolicznościach przyrody” znakomicie słucha się reggae, tańczy, rozmawia. To kwintesencja letniej zabawy. W sobotę tę przestrzeń wypełni dźwiękami Karma Sound – DJ, animator i promotor muzyki alternatywnej. Gra reggae od ponad 20 lat. Z czasem jego winylowe selekcje wzbogacały największe perły innych gatunków muzycznych rodem z Jamajki, takie jak: calypso, ska, rocksteady, roots & culture, rub, dub i dancehall.

Emów, Pod Prąd, wstęp wolny, ale jest dobrowolna zrzutka dla artysty, start o godz. 19

Śpiewają Tuwima

Koncert familijny pt. „OKU-LA-LA-RY” to propozycja nie tylko dla dzieci. Wydarzenie odbędzie się w najbliższą niedzielę, 18 lipca w Wiązownie

    Wystąpi grupa Spirituals Singers Band, która jest najdłużej istniejącym zespołem wokalnym w Polsce. Powstał on w 1978 roku we Wrocławiu z inicjatywy Włodzimierza Szomańskiego. Specjalizuje się w wykonaniach a cappella pieśni z gatunku negro spirituals, gospel, jazz tradycyjny, sięgają też po przeboje, kolędy, pieśni patriotyczne i wielkie religijne dzieła oratoryjno-kantatowe.

    Program „OKU-LA-LA-RY” to podróż do kolorowego świata skrzatów. Ma formę spektaklu, w którym krasnal Szomol opowiada bajkę opartą na wierszach Juliana Tuwima, oprawionych piękną i melodyjną muzyką skomponowaną przez Włodzimierza Szomańskiego.

Wiązowna, Park Centrum, niedziela, 18.07, godz. 16, wstęp wolny

WAWER

Koncert plenerowy

W piątek, 16 lipca w ogródku letnim Stacji Falenica zagra zespół Klamka. Grupa sięgnie do twórczości Chrisa Cornella

Chris Cornell był amerykańskim muzykiem, znanym przede wszystkim jako lider zespołu Soundgarden, ale też współtwórca formacji Temple of the Dog i Audioslave oraz wielu projektów solowych. Zaskoczył cały świat, popełniając samobójstwo w maju 2017 roku. Zespół Klamka sięga do jego bogatego repertuaru w programie „Tribute to Chris Cornell”, ale gra rockowe numery w elektronicznych, popowych i smooth jazzowych aranżacjach. Jak z reguły ciężko brzmiące klasyki Soundgarden zaprezentują się w takim wydaniu?

    Wystąpią: wokalistka Małgorzata Kujawska-Zemła, Dawid Broszczakowski – instrumenty klawiszowe, elektronika; Antoni Kuzak – saksofon; Patryk Bizukojć – gitara basowa, Patryk Gajda – perkusja.

Stacja Falenica, ul. Patriotów 44a, piątek, 16.07, godz. 19.30, wstęp wolny

Przebojowy występ

Bez pestek – recital coverów” – tak swój występ zatytułował Mikołaj Ostrowski. Koncert odbędzie się w sobotnie popołudnie na scenie plenerowej Wawerskiego Centrum Kultury w Radości

Mikołaj Ostrowski jest absolwentem Studium Wokalno-Aktorskiego przy Teatrze Muzycznym im. Danuty Baduszkowej w Gdyni. Współpracował z kilkoma innymi trójmiejskimi scenami, od pięciu lat jest związany z Teatrem im. A. Sewruka w Elblągu. Wyróżnia go mocny, trudny do podrobienia i pełen emocji głos oraz ogromna wrażliwość w odczytywaniu pieśni zarówno polskich, jak i rosyjskich bardów. „Bez pestek” to jego recital, w którym sięga po perełki piosenki poetyckiej Agnieszki Osieckiej, Kory, Korteza czy Wojciecha Młynarskiego.

Kulturoteka Radość, ul. Powojowa 2, sobota, 17.07, godz. 19, wstęp wolny

 

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.