Bądź chrześcijaninem na drodze!

Już po raz 22. w polskim Kościele obchodzony jest Tydzień św. Krzysztofa. W tym roku ogólnopolskie obchody zainaugurował Misyjny Festyn św. Krzysztofa, który odbył się w niedzielę, 18 lipca w parafii św. Wincentego à Paulo w Otwocku

Obchody Tygodnia św. Krzysztofa (18-25 lipca) są organizowane przez misyjne stowarzyszenie MIVA Polska pomagające misjonarzom w zdobywaniu środków transportu. Odbywają się one pod patronatem Komisji Episkopatu Polski ds. Misji i są związane ze wspomnieniem św. Krzysztofa, który jest patronem kierowców i podróżujących. Świętowanie tego tygodnia nie ogranicza się do spraw związanych z bezpiecznym podróżowaniem i duszpasterską troską o użytkowników drogi. Obejmuje również sprawę misyjnej działalności Kościoła i jej potrzeb w zakresie środków transportu, które w misjonarskiej posłudze odgrywają ważną rolę i są niezastąpione. Dzięki ofiarom zebranym podczas ubiegłorocznej akcji MIVA Polska zakupiła 52 samochody, dwa ambulanse, cztery busy, 24 motocykle, 51 rowerów dla katechistów, dwa traktory i konia z wozem, które służą misjonarzom do posługi w 26 krajach.

Tegoroczne obchody w niedzielę, 18 lipca zainaugurował Misyjny Festyn św. Krzysztofa, który odbył się w parafii św. Wincentego à Paulo w Otwocku. Świętowanie rozpoczęło się uroczystą mszą świętą w intencji kierowców i dobroczyńców MIVA Polska. – Na drodze jako kierowcy, ale również w swoim codziennym życiu powinniśmy się kierować miłością i mądrością, aby tak jak św. Krzysztof szczęśliwie dotrzeć do wcześniej wyznaczonych przez siebie celów – przekonywał podczas homilii bp Janusz Ostrowski, biskup pomocniczy archidiecezji warmińskiej, wieloletni misjonarz w Togo.

Po wspólnej modlitwie, zgodnie z tradycją, bp Ostrowski pobłogosławił kierowców, a pod kościołem poświęcił pojazdy – nie tylko samochody, lecz także motocykle i rowery.

Po tej uroczystości na placu przy parafii rozpoczął się Misyjny Festyn św. Krzysztofa. Publiczność zebraną wokół sceny w muzyczną podróż do Ameryki Południowej zabrał peruwiański zespół Los Companieros, grający muzykę etniczną z wykorzystaniem instrumentów ludowych, m.in. andyjskiego fletu Quena, instrumentu strunowego Charango, fletni Pana i bębnów. W repertuarze grupy oczywiście nie mogło zabraknąć peruwiańskiej ballady „El cóndor pasa” (w tłumaczeniu: Przelot kondora), którą skomponował w 1913 roku Daniel Alomía Robles, popularność zyskała ona dzięki wersji coverowej, nagranej w 1970 roku przez Simona i Garfunkela. Z kolei najmłodsi uczestnicy mogli obejrzeć spektakl „Podróże profesora Kalafiora – Afryka”.

Uczestnicy festynu mogli również wysłuchać świadectw misjonarzy oraz Koronki do Miłosierdzia Bożego w językach świata oraz na kilku stoiskach nabyć m.in. książki i pamiątki misyjne. Festynowi towarzyszyły wystawy: „MIVA na wesoło”, „Zabawki z misji” czy „Bądź bezpieczny na drodze”. Nie zabrakło także atrakcji dla dzieci – malowania twarzy i fotościanki misyjnej, a na miłośników motoryzacji czekał symulator dachowania.

Cały dochód z festynu został przekazany stowarzyszeniu MIVA Polska, które przeznaczy go na zakup misyjnego pojazdu.

ART

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.