Zdali pandemiczną maturę

Wiemy już, jak poszła matura w powiecie otwockim. W tym roku możemy być dumni z naszych maturzystów. Ich wyniki są lepsze niż średnia zarówno dla województwa, jak i dla całej Polski

BARBARA MICHAŁOWSKA

Do tegorocznych egzaminów maturalnych ze wszystkich przedmiotów obowiązkowych przystąpiło 694 absolwentów szkół licealnych i techników z terenu powiatu otwockiego, w tym 542 uczniów szkół prowadzonych przez powiat. Na tle województwa i całego kraju uczniowie z naszego powiatu wypadli bardzo dobrze.

Najlepsze wyniki osiągnęli z egzaminu z języka angielskiego (79 proc. w całym powiecie). Całkiem nieźle poszło im także na egzaminie z języka polskiego (średnio 58 proc.) i matematyki (62 proc.). Język polski w całym powiecie zdało 96 proc. uczniów. Język angielski udało się zaliczyć 94 proc., zaś matematykę zdało 85 proc.

Najwięcej uczniów przystąpiło do matury w LO im. K.I. Gałczyńskiego. Było ich 169. W LO im. Juliusza Słowackiego egzamin pisało 134 uczniów, a w Technikum nr 1 w Zespole Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych – 131. Najwyższą zdawalnością spośród państwowych szkół na terenie powiatu może poszczycić się LO im. Juliusza Słowackiego w Otwocku. Matury nie zdała tu w tym roku tylko jedna osoba. Zdawalność ukształtowała się tam więc na poziomie 99 proc. Uczniowie z Liceum im. K.I. Gałczyńskiego zdali maturę w 96 proc.

Spośród zlokalizowanych na terenie powiatu techników najlepszą zdawalność (74 proc.) uzyskali maturzyści z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych. W „Nukleoniku” (Zespół Szkół nr 2) młodzież zdała 66 proc. egzaminów, a w technikum w Karczewie – 17 proc.

Warto odnotować, że egzamin dojrzałości zdało też dwóch maturzystów z Liceum Ogólnokształcącego w Mazowieckim Centrum Neuropsychiatrii w Józefowie. To sprawiło, że pod względem zdawalności LO w Józefowie może poszczycić się najwyższym spośród wszystkich, również prywatnych szkół średnich, 100-procentowym odsetkiem zdawalności matury. Jeśli chodzi o szkoły prywatne, najlepsze wyniki osiągnęli uczniowie „Strumieni” – Liceum Ogólnokształcącego Stowarzyszenia Sternik. Tam udało się zdać 96 proc. egzaminów maturalnych.

– W związku z prowadzonym w czasie pandemii zdalnym nauczaniem nasi maturzyści stanęli przed trudnym zadaniem, z którego wywiązali się bardzo dobrze. Opublikowane przez OKE wyniki matur plasują powiat otwocki powyżej średniej z województwa mazowieckiego. Tegoroczny egzamin zdało 79,2 proc. absolwentów mazowieckich szkół, a w naszym powiecie ten wynik wyniósł 80,8 proc. – mówi starosta Krzysztof Szczegielniak. – Wyniki tegorocznych matur świadczą o tym, że mimo zdalnego nauczania proces dydaktyczny w naszych szkołach przebiegał sprawnie. Pomimo trudności nauczyciele zrealizowali podstawę programową i przygotowali uczniów z dużą starannością. Nasza młodzież podeszła do egzaminu profesjonalnie i dlatego mamy bardzo pozytywny efekt ich pracy – dodaje.

Wszyscy absolwenci, którzy ukończyli szkołę w 2021 roku, obowiązkowo przystępowali do egzaminu maturalnego w części pisemnej z języka polskiego, matematyki i wybranego języka obcego nowożytnego. Zgodnie z § 11 kzc ust. 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 20 marca 2020 roku w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 w tym roku nie był przeprowadzony egzamin maturalny z przedmiotów obowiązkowych i dodatkowych w części ustnej. Tegoroczni absolwenci szkół nie musieli również przystępować do egzaminu maturalnego z wybranego przedmiotu na poziomie rozszerzonym, a w przypadku języków obcych nowożytnych – na poziomie rozszerzonym albo dwujęzycznym.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.