Edukacja kluczem do czystszego środowiska. Amest Otwock buduje świadomość ekologiczną

Jak działa profesjonalne i bezpieczne dla środowiska składowisko odpadów? W jaki sposób poprawnie segregować śmieci? Dlaczego pszczoły są ważne dla ekosystemu? To tylko niewielka część pytań, na które odpowiedzi poznali uczestnicy Akademii Ekologicznej Amest Otwock. W warsztatach, które odbyły się 21 lipca, wzięły udział dzieci i młodzież z powiatu otwockiego.

Dzisiejszy świat stawia wiele wyzwań związanych z ochroną środowiska. Dzikie wysypiska, rosnąca z roku na rok ilość produkowanych odpadów komunalnych czy deficyt profesjonalnych i bezpiecznych instalacji do ich unieszkodliwiania to zaledwie wierzchołek problemów. W odpowiedzi na te kłopoty powołana została Akademia Ekologiczna Amest Otwock.

Kluczem do rozwiązania problemów związanych z ochroną środowiska jest przede wszystkim szeroka działalność oświatowa. Właśnie dlatego systematycznie na terenie naszego składowiska, gdzie stworzyliśmy m.in. ścieżkę edukacyjną, prowadzimy warsztaty zarówno dla dzieci i młodzieży, jak i dorosłych. Budując świadomość ekologiczną, zwracając uwagę na to, że nawet niewielka ilość śmieci, niewłaściwie wyrzuconych, np. do lasu, wyrządza naturze olbrzymie szkody, możemy wspólnie przyczynić się do poprawy sytuacji – mówi Felice Scoccimarro, prezes Amest Otwock Sp. z o.o.

W warsztatach, które odbyły się 21 lipca na terenie Amest Otwock, wzięło łącznie udział kilkudziesięciu uczestników półkolonii „Lato w Powiatowym Młodzieżowym Domu Kultury w Otwocku”. Ze względów bezpieczeństwa, związanych z pandemią COVID-19, zostali oni podzieleni na trzy grupy. W każdej z nich zajęcia składały się z dwóch części:

 • warsztatów ekologicznych, podczas których przekazane zostały zasady odpowiedzialnego gospodarowania odpadami, a także właściwego zachowania na łonie natury, z poszanowaniem przyrody;
 • warsztatów pszczelarskich, przybliżających rolę tych niezwykle pożytecznych owadów w przyrodzie.

Prowadzenie Akademii Ekologicznej Amest Otwock to dla nas ogromna przyjemność. Cieszymy się, że możemy dzielić się naszym doświadczeniem przede wszystkim z dziećmi i młodzieżą. Im większa bowiem będzie w społeczeństwie świadomość problemów, a także wiedza dotycząca ich rozwiązywania, tym mniejsza szansa na to, że w przyszłości środowisko naturalne będzie zmagać się z kolejnymi zanieczyszczeniami  – podkreśla Kazimierz Pietras, dyrektor składowiska Amest Otwock Sp. z o.o.

Akademia Ekologiczna to nie jedyna inicjatywa Amest Otwock na rzecz edukacji. W ostatnich miesiącach, we współpracy z inicjatywami Czysty Otwock i Czysty Karczew, przeprowadzone zostały na terenie Otwocka i okolic trzy duże akcje ekologiczne: #AmestDlaZiemi, #AmestDlaPszczół i #AmestNaLato.

materiał płatny

 

3 komentarze do “Edukacja kluczem do czystszego środowiska. Amest Otwock buduje świadomość ekologiczną

 • 23 lipca 2021 o 11:26
  Permalink

  Bardzo dobra inicjatywa. Może Nadleśnictwo wzięłoby przykład i zorganizowało dla mieszkańców miasta warsztaty dotyczące ochrony lasów i skutków ich zaśmiecania. Ilość porzuconych „małpek” w lesie między kanałkiem a stadionem (nie sprzątniętych od dwóch lat) wprost niewyobrażalna. Znakomita promocja turystyki oraz wizytówka miasta i Nadleśnictwa. Zapraszamy do Otwocka!

  Odpowiedz
  • 24 lipca 2021 o 16:25
   Permalink

   Tak, Otwock jest brudny. Nie tylko z powodu mułu i piachu, po deszczu. I ta ogólna bylejakość, widać to, niestety, praktycznie we wszystkim …….

   Odpowiedz
   • 26 lipca 2021 o 07:22
    Permalink

    Sami mieszkańcy na to pozwalają.
    Ile osób widzi rozjechany trawnik i reaguje? Albo ognisko przy lesie lub w rezerwacie nad Świedrem?
    Ogólne przyzwolenie i akceptacja tej bylejakości. A jakie zdziwienie że to może komuś przeszkadzać.

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.