Wakacje w Chorwacji w czasie pandemii

Mimo że w Polsce mamy tropikalne temperatury i nawet woda w Bałtyku zdołała się nagrzać, nie przestajemy marzyć o podróżach w cieplejsze rejony Europy i świata. Jednym z ulubionych kierunków Polaków jest Chorwacja. Z jakimi obostrzeniami musimy się liczyć, planując wakacje nad Adriatykiem?

PRZEMEK SKOCZEK

Wspaniały klimat, smaczne jedzenie, oszałamiające kolorem morze, cudowne krajobrazy i architektura miast, przyjaźni ludzie – to wszystko sprawia, że uwielbiamy jeździć do Chorwacji. Wystarczy 13-14 godzin w samochodzie, by znaleźć się w tym bałkańskim raju. Najbliższej Polski jest półwysep Istria. Do pamiętającego rzymskie czasy miasta Pula z Otwocka jest niespełna 1300 km. Jeśli marzy się nam słynny Dubrownik, trzeba doliczyć do tego prawie 400 km. Warto więc zaplanować po drodze nocleg.

Certyfikat lub test

To wszystko kwestia logistyki. Znacznie poważniejszym problemem jest obecnie sprostanie pandemicznym wymogom bezpieczeństwa. Zgodnie z aktualnym rozporządzeniem władz Republiki Chorwacji, obowiązującym do 31 lipca, warunkiem wjazdu do tego kraju jest posiadanie unijnego certyfikatu COVID. Dotyczy to turystów z państw członkowskich UE i państw strefy Schengen. Otrzymują go wyłącznie osoby w pełni zaszczepione.

Co, jeśli takiego certyfikatu nie posiadamy? Nic straconego. Do Chorwacji wjedziemy, przedstawiając także na granicy negatywny wynik testu PCR na SARS-CoV-2 (wykonany maksymalnie 72 godziny przed wyjazdem) lub szybki test antygenowy (nie starszy niż 48 godzin). Planując testy, pamiętajmy, że ważność obu liczy się od momentu pobrania materiału do badania, a nie odebrania wyniku. Wpuszczane są także osoby będące ozdrowieńcami lub posiadające zaświadczenie o szczepieniu. Granicę bez żadnych wymogów mogą przekroczyć dzieci, które nie ukończyły 12 lat. Starsze muszą spełnić te same warunki co dorośli.

Czym się szczepiłeś?

Zatrzymajmy się na chwilę przy zaświadczeniach o szczepieniu, żeby nie zgubić się w gąszczu przepisów. Dużo zależy od rodzaju szczepionki i czasu, który upłynął od jej przyjęcia. W Chorwacji dopuszczane są następujące możliwości:1.nie starsze niż 210 dni zaświadczenie o przyjęciu dwóch dawek szczepionki uznawanej w UE (Pfizer, Moderna, AstraZeneca, Sputnik V, Sinopharm) lub jednej dawki szczepionki Janssen lub Johnson&Johnson – pod warunkiem że od przyjęcia tej szczepionki upłynęło 14 dni;

2.zaświadczenie o przechorowaniu COVID-19 i przyjęciu jednej dawki szczepionki w ciągu sześciu miesięcy od daty zachorowania, a szczepienie zostało wykonane w ciągu ostatnich 210 dni;

3.potwierdzenie, że od przyjęcia pierwszej dawki szczepionki Pfizer, Moderna lub Sputnik V upłynęło od 22 do 42 dni lub od 22 do 84 dni, jeśli przyjęliśmy pierwszą dawkę szczepionki AstraZeneca;

4.zaświadczenie lekarskie potwierdzające, że przebyliśmy COVID-19 w ciągu ostatnich 180 dni, i zawierające informacje o okresie przechodzenia choroby, lub pozytywny wynik testu PCR/antygenowego wykonanego nie później niż 11 dni przed planowaną datą przekroczenia granicy Chorwacji.

Osoby, które nie spełnią jednego z wyżej wymienionych warunków, przy wjeździe na terytorium Republiki Chorwacji będą automatycznie kierowane na 10-dniową kwarantannę, która może zostać skrócona po otrzymaniu negatywnego wyniku testu PCR/antygenowego, wykonanego już na terenie Chorwacji.

Tranzyty i limity

Najkrótsza droga z Polski wiedzie przez Czechy, Austrię i Słowenię. Można też jechać przez Słowację i Węgry. To zdecydowanie polecane trasy. Jeśli jadąc do Chorwacji, postanowimy wstąpić do kraju lub krajów spoza UE i strefy Schengen, mamy obowiązek wykazać, że ta podróż odbywała się bez zbędnego zatrzymywania się. Zatem objazdówka np. przez Ukrainę z planem jej zwiedzania może oznaczać kłopoty na granicy.

Te warunki nie dotyczą osób przejeżdżających przez Chorwację tranzytem (tu obowiązuje 12-godzinny limit czasowy), a także tych, którzy wybierają się tam z ważnych przyczyn biznesowych lub rodzinnych. Podróżując drogą lądową, pamiętajmy o regularnym sprawdzaniu komunikatów publikowanych przez polskie placówki dyplomatyczne w krajach tranzytowych i samej Chorwacji. Sytuacja jest dynamiczna i zmienna, więc czujność oszczędzi nam przykrych niespodzianek.

Źródła: http://www.gov.pl

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.