Zapowiedzi kulturalne 24 – 30 lipca

 

 

OTWOCK

Spacer nad rzekę

Polecamy uwadze sobotnią wędrówkę z historią w tle, zatytułowaną „Świder – domy i rzeka”. Poprowadzi ją Agnieszka Kowalska, autorka książki „Letnisko”

    Świder, który od stu lat jest jednym z ulubionych miejsc letniego wypoczynku dla lokalnych mieszkańców i warszawiaków, to miejsce na swój sposób magiczne. Obrósł domami, historiami i opowieściami ludzi. Są miejsca, gdzie czas się zatrzymał. Agnieszka Kowalska, pisząc swój subiektywny przewodnik po linii otwockiej, zagląda oczywiście także nad Świder. Teraz zabierze uczestników spaceru na wędrówkę zarówno otwockim, jak i józefowskim brzegiem. Poza bujną naturą zobaczymy także jedne z najpiękniejszych przedwojennych domów na linii otwockiej.

Zbiórka w ogródku Stacji Falenica o godz. 12, obowiązują zapisy: e-mail recepcja@dsh.waw.pl i tel. 22 255 05 00

 

Spacer, koncert i potańcówka

Najpierw spacer historyczny, potem koncert, a na koniec potańcówka przy winylach – to ciekawa propozycja Miejskiego Ośrodka Kultury, Turystyki i Sportu w Otwocku na najbliższą niedzielę, 25 lipca

Paweł Ajdacki, szef otwockiego oddziału PTTK, to wybitny specjalista w tematyce lokalnej historii. Owocem jego poszukiwań w terenie i archiwach jest masa ciekawych publikacji. Chętnie dzieli się także swoją wiedzą podczas osobistych spotkań z ludźmi. Najbliższą okazją będzie niedzielny spacer historyczny „Od bazaru do bazaru”. Z pewnością przypomni uczestnikom dzieje otwockiego handlu ulicznego. Zbiórka odbędzie się pod wieżą ciśnień przy ul. Orlej o godz. 10.

Tego samego dnia w ramach Muzycznych Popołudni Parkowych w muszli koncertowej w parku wystąpi Prywatna Szkoła Muzyczna nr 1 w Otwocku. Zagrają jak zawsze uczniowie i absolwenci oraz nauczyciele. Przekonajmy się, jak uzdolnione muzycznie są nasze dzieciaki. Początek o godz. 18.

    Niedzielę można zakończyć z DJ-em DashRaDee na jego Wieczorze z winylem. Oczywiście na plenerowej Scenie pod Jaraczem. Będzie jak zawsze energetycznie. Początek o godz. 20.30. Na wszystkie te wydarzenia wstęp jest wolny.

 

JÓZEFÓW

Muzyka sprzed 100 lat

Za tytułem „Retro – lata 20., lata 30.” kryją się najpiękniejsze melodie rewiowe i piosenki z okresu międzywojennego. Koncert odbędzie się w niedzielne popołudnie, 25 lipca

    Usłyszymy najbardziej znane i lubiane piosenki z repertuaru ówczesnych gwiazd kina, rewii oraz kawiarenek i estrad. W tym gronie nie może zabraknąć: Hanki Ordonówny, Toli Mankiewiczówny, Zuli Pogorzelskiej, Aleksandra Żabczyńskiego, Mieczysława Fogga czy Eugeniusza Bodo. Dowiemy się też nieco o życiu prywatnym gwiazd międzywojennej Warszawy. Wystąpi zespół Impresja w składzie: Wiktoria Oleksińska – wokal, Rafał Kuźma – wokal, Paweł Łukasik – altówka, Artur Łukasik – kontrabas, Joanna Błażej-Łukasik – fortepian i słowo wiążące.

Plenerowa scena MOK, niedziela, 25.07, godz. 18, wstęp wolny

 

KARCZEW

Klasyka na leżakach

Wywodzące się z Argentyny tango to nie tylko taniec, lecz przede wszystkim muzyka. Ma ona wielu mistrzów i właśnie do ich twórczości sięgną artyści podczas niedzielnego koncertu w pałacu Bielińskich w Otwocku Wielkim

Gerardo Matos Rodríguez i jego „La Cumparsita”, śpiewak Carlos Gardel czy też ten najsłynniejszy – Astor Piazzolla, który pozostawił po sobie tak wiele cudownych tang. To artyści, którzy uczynili ten gatunek nieśmiertelnym i rozpowszechnili go na cały świat. Skumulowana energia i dzikość połączona z melancholią sprawiają, że tango trafia wprost do naszych dusz. Wie o tym dobrze Piotr Kopietz – multiinstrumentalista, aranżer i kompozytor, który należy do wąskiego grona polskich muzyków grających na narodowym instrumencie argentyńskim – bandoneonie. W Otwocku Wielkim artysta zagra z flecistką Elżbietą Drozdowską i gitarzystą Adamem Wochem.

Pałac Bielińskich w Otwocku Wielkim, niedziela, 25.07, godz. 17, wstęp wolny

 

WIĄZOWNA

Reggae nad Świdrem

Karolina Balińska i jej Reggae nad Świdrem rozkręcają się. Kolejna zabawa czeka nas już w sobotę, 24 lipca. Zagra DJ Fijou

    Za konsolą staje ceniony rezydent praskich i warszawskich klubów. „Spod igły gramofonu wydobędą się dźwięki wywołujące ekstatyczne drgania kończyn, wstrząśnięte i niezmieszane jak wytrawne martini szlagiery, zawsze elegancko wchodzące w krew. Specjalność DJ Fijou to celnie dobrane sztosy tak, by pląsy nie były zbyt długie, a wzrok tancerzy mógł się swobodnie spotykać. Zapanują klimaty calypso, ska, reggae, afro beat, soul, rockabilly, surf rock, rock’n’roll, new wave, electro, broken beat i hip-hop” – to wszystko z opisu imprezy.

Przystań „Pod Prąd”, Emów, ul. Mlądzka 32, sobota, 24.07, godz. 19

 

Klasycy polskiej piosenki

Utwory Jacka Kaczmarskiego, Agnieszki Osieckiej i Marka Grechuty wypełnią niedzielny koncert w parku w centrum Wiązowny zatytułowany „Marzenia w chmurach”

Co łączy wymienionych artystów? To oczywiście klasycy polskiej piosenki, autorzy niezapomnianych tekstów, którzy potrafili cudownie operować słowem, emocjami, metaforą. Podczas kameralnego koncertu w Wiązownie utwory mistrzów wykona zespół z Krakowa, na którego czele stoi charyzmatyczna wokalistka Dorota Helbin. To niezwykle wszechstronna artystka potrafiąca żonglować stylami i wizerunkiem. Równie dobrze czuje się w repertuarze wspomnianych klasyków, co francuskich mistrzów piosenki albo w klimatach country. Śpiewa pieśni cygańskie i rosyjskie ballady, polski folklor i hinduskie etno.

Wiązowna, Park Centrum, niedziela, 25.07, godz. 16, wstęp wolny

 

WAWER

Koncert plenerowy

W piątek, 23 lipca Stacja Falenica zaprasza do swojego ogródka na występ zespołu NoVela. Energetyczna ekipa inspiruje się klimatami lat 80.

    NoVela tworzy muzykę będącą połączeniem popu, rocka i funku podszytego duchem lat 80., ale przy jak najbardziej współczesnej aranżacji i brzmieniu. Zespół powstał w 2019 roku z inicjatywy wokalistki i autorki tekstów Dominiki Dmowskiej oraz gitarzysty i kompozytora Jana Niedzielskiego. Towarzyszą im: Bartosz Turkowski – bas, Dawid Artyszuk – perkusja, Daniel Szulc – gitara, Joanna Pawlik – chórki. W piątek usłyszymy 10 piosenek pochodzących z debiutanckiej płyty wydanej w 2020 roku. Do nagrania partii klawiszowych muzycy zaprosili Piotra Kolanowskiego z zespołu Rezerwat, który będzie również towarzyszył NoVeli na koncercie. Wstęp jest wolny, ale odbędzie się tradycyjna zrzutka dla artystów „do kapelusza”.

Stacja Falenica, ul. Patriotów 44a, piątek, 23.07, godz. 19.30, wstęp wolny

 

Jazz w Falenicy

String Connection, jedna z legend polskiej sceny jazzowej, zagra na plenerowej scenie Kulturoteki Falenica w najbliższą sobotę, 24 lipca

    W tym roku mija 40 lat od powstania String Connection, zespołu jazzowego, którego liderem jest znakomity skrzypek i kompozytor Krzesimir Dębski. Debiutancki album „Workoholic” z 1982 roku pokazał, że granie jazzu może być przede wszystkim zabawą, dawać energię i radość. String Connection wyróżniał się na tle innych zespołów żywiołowością i dużym poczuciem humoru oraz swobodą. Odnieśli ogromny sukces. Magazyn „Jazz Forum” przez trzy lata z rzędu przyznawał im w swoim plebiscycie pierwsze miejsce w kategorii „Grupa jazzowa”. Mimo przerw i zmian personalnych zespół gra do dziś. Ten koncert to pozycja obowiązkowa!

Kulturoteka Falenica, ul. Walcownicza 4/6, sobota, 24.07, godz. 19, wstęp wolny

Falenickie Koncerty Letnie

Pianistka Julia Łozowska da recital chopinowski na najbliższym koncercie w ramach 20. edycji letniego cyklu organizowanego przez Falenickie Towarzystwo Kulturalne. Jej występ odbędzie się w niedzielę, 25 lipca

Chopin jest kompozytorem wymagającym i jego utwory nie należą do łatwych. Nie zraża to jednak młodziutkiej artystki Julii Łozowskiej, która do polskiego geniusza ma wielką słabość. Zdobyła liczne nagrody i wyróżnienia na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach pianistycznych. Obecnie zakwalifikowała się do XVIII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie. W jej chopinowskim repertuarze znajdują się: ballady, nokturny, walce, mazurki, polonezy.

Kulturoteka Falenica, ul. Walcownicza 4/6, niedziela, 25.07, godz. 19, wstęp wolny

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.