Gdzie powstanie nowa nekropolia?

Choć jeszcze przez kilka najbliższych lat na cmentarzu parafialnym w Osiecku będzie można pochować zmarłych, gmina już teraz szuka miejsca na nową nekropolię. Zwłaszcza że po badaniach geotechnicznych okazało się, iż teren w pobliżu obecnego cmentarza, na którym miała powstać nowa nekropolia, jest nieodpowiedni na tego typu obiekt

BARBARA MICHAŁOWSKA

Na obecnym cmentarzu parafialnym w Osiecku zaczyna brakować miejsc. Wystarczy ich jeszcze tylko na kilka lat. Dlatego władze przystąpiły do poszukiwania terenu, na którym mogłaby powstać nowa nekropolia.

Ze względu na lokalizację najlepsza byłaby działka znajdująca się po drugiej stronie drogi biegnącej wzdłuż cmentarza. Jednak przeprowadzone w lutym badania geotechniczne wykazały, że teren nie jest odpowiedni na tego typu obiekt, co potwierdził Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Otwocku.

Urząd Gminy w Osiecku zlecił wykonanie badań geotechnicznych w pięciu innych miejscach: na terenie między ulicami Zdrojową, Warszawską i Nową; na działce przy torach kolejowych i drodze w kierunku Podbieli; dwie działki znajdują się przy drodze nr 805 w stronę Pilawy, a ostatnia przy ul. Rudnickiej. Wyniki badań będą znane w ciągu kilku najbliższych miesięcy. Jeśli po badaniach okaże się, że na cmentarz nadaje się więcej niż jedno miejsce, zostaną przeprowadzone konsultacje społeczne. Lokalizacja nowej nekropolii będzie też omawiana na forum rady gminy.

– Myślę, że oddanie do użytku nowego cmentarza nastąpi nie wcześniej niż za pięć lat. Jeśli któraś z obecnie typowanych lokalizacji okaże się odpowiednia, prawdopodobnie będziemy musieli zabezpieczyć środki na wykupienie działki od właściciela. Potem trzeba będzie zmienić miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, uzyskać potrzebne zgody środowiskowe, pozytywną opinię sanepidu i przeprowadzić niezbędne prace budowlane – mówi wójt gminy Osieck Karolina Zowczak.

Jedna z lokalizacji, niedaleko prywatnych domów, już wzbudza kontrowersje. Wójt apeluje jednak do mieszkańców Osiecka o wyrozumiałość i otwartość. – Przeprowadzenie badań nie oznacza bowiem, że w danym miejscu powstanie cmentarz.

Niegdyś w Osiecku zmarłych grzebano w pobliżu kościoła parafialnego. Obecna nekropolia została założona w XVIII wieku niedaleko kaplicy św. Rocha. Na cmentarzu znajdują się m.in. pozostałości starych nagrobków z klasycystycznymi pomnikami i żeliwnymi krzyżami, groby kapłanów posługujących w parafii (w tym pomnik budowniczego kościoła) oraz zbiorowe mogiły żołnierzy Wojska Polskiego poległych w latach 1939 i 1944-1945.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.