Po książkę do automatu

Mieszkańcy Józefowa za jakiś czas będą mogli korzystać z książkomatów. Jeszcze w tym roku radni mają wskazać dwie pierwsze lokalizacje, w których staną urządzenia, ale książkę będzie można wypożyczyć w nich najwcześniej w 2023 roku

Poza budową nowej biblioteki przy ul. Asnyka w Michalinie władze Józefowa chcą postawić na terenie miasta książkomaty. To ma być odpowiedź na uwagi mieszkańców, którzy twierdzą, że przeniesienie czytelni z centrum Józefowa do położonego dalej Michalina wielu miłośnikom czytania utrudni korzystanie z zasobów biblioteki publicznej. Książkomaty umożliwią wypożyczanie zamówionych wcześniej książek i ich zwrot bez konieczności odwiedzania bezpośrednio biblioteki, a do tego o dowolnej porze. Zamówienia będzie można dokonać przez internet lub telefonicznie. Gdzie staną książkomaty? Jeszcze nie wiadomo. – Niebawem radni wskażą pierwsze dwie lokalizacje dla urządzeń – mówi Krystyna Olesińska, rzecznik prasowy burmistrza Józefowa.

Wiadomo za to, jakie kryteria będą brane pod uwagę przy wyborze lokalizacji. – Wskazane są miejsca bardziej odległe od biblioteki, o względnie dużej gęstości zaludnienia i natężeniu ruchu. Książkomaty muszą być podłączone do prądu i internetu, konieczne jest oświetlenie, wskazany jest również monitoring, więc będą uwzględniane przede wszystkim lokalizacje, w których taka infrastruktura już istnieje. Teren powinien należeć do miasta lub innego podmiotu o charakterze publicznym – wylicza Krystyna Olesińska. Opracowanie projektów i kosztorysów jest planowane do końca 2022 roku, następnie będzie można przejść do ich realizacji.

ART

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.