Otwock: Miasto wypowiada wojnę „kopciuchom”

Władze Otwocka chcą kupić drugi dron, który będzie wykorzystywany do kontrolowania palenisk domowych. Ma on być mniejszy i wspomagać pracę drona, którym już dysponuje miasto. Dzięki urządzeniom badania jakości powietrza będą skuteczniejsze

SYLWIA WYSOCKA

W połowie lipca Otwock ogłosił postępowanie na zakup drona nawigatora wraz z wyposażeniem, który ma pomagać w kontrolowaniu tego, czym mieszkańcy palą w piecach. Chodzi o urządzenie ważące nie więcej niż pięć kilogramów, osiągające maksymalną prędkość 70 km/h, wznoszące się na wysokość sześciu tysięcy metrów i wyposażone m.in. w kamerę termowizyjną. Będzie to już drugi dron na wyposażeniu urzędu miasta. Pierwszy został zakupiony jesienią 2019 roku i miał służyć do pomiaru jakości powietrza, umożliwiając typowanie i identyfikowanie budynków, w których używa się opału niespełniającego norm i standardów.

Jak informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta w Otwocku, zakup drugiego urządzenia pozwoli na rozszerzenie działań związanych z kontrolą palenisk domowych i monitorowaniem zanieczyszczenia powietrza w mieście. „Mniejszy dron nawigator będzie wspomagał pracę większego drona, który został zakupiony przez miasto kilka lat temu. Polega to na tym, że mniejszy dron nawigator za pomocą kamery pracującej w dwóch trybach – standardowym i termowizyjnym – wyszukuje dymiące kominy. Do wyszukanych w ten sposób kominów podlatuje właściwy dron laboratorium i pobiera próbki powietrza z komina” – wyjaśnia biuro prasowe.

Jak zapewnia biuro prasowe otwockiego magistratu, pierwszy dron się sprawdza. Jest on wykorzystywany do kontroli palenisk domowych i tworzenia map zanieczyszczeń powietrza na potrzeby urzędu miasta, na podstawie których zlecane są potem kontrole budynków. – Taką akcję przeprowadziliśmy np. w Otwocku-Jabłonnie, gdzie na podstawie mapy udało się nam znaleźć domy, których kominy bardzo pyliły. Pokazaliśmy właścicielom, jaki obszar ich kominy zadymiają. Mieliśmy też pomiary, które pokazały, jak ten dym się rozprzestrzenia. To wszystko było możliwe dzięki pracy drona – mówi Dominik Pytlak z Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta w Otwocku.

Jeśli chodzi o nawigację drona, to miasto korzysta z usług firmy zewnętrznej albo zleceniodawców. Docelowo zostanie do tego przeszkolona osoba w urzędzie miasta. W środę, 21 lipca postępowanie na zakup drona nawigatora ze względów proceduralnych zostało unieważnione. W połowie sierpnia zapytanie ofertowe będzie ogłoszone ponownie. Miasto Otwock otrzymało 20 tys. zł dofinansowania na zakup drona nawigatora w ramach „Mazowieckiego Instrumentu Wsparcia Ochrony Powietrza i Mikroklimatu MAZOWSZE 2021”.

2 thoughts on “Otwock: Miasto wypowiada wojnę „kopciuchom”

 • 27 lipca 2021 o 20:37
  Permalink

  To może jeszcze niech śledzi wyrzucających śmieci i myjących samochody w ogródku

  Odpowiedz
  • 28 lipca 2021 o 23:24
   Permalink

   No to raczej z tysiąc dronów by się przydało.

   Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.