Poprawią estetykę i obniżą koszty

Tegoroczne wakacje to czas intensywnych prac w pięciu otwockich przedszkolach. Gruntowną metamorfozę przejdą placówki nr 4, 6, 15, 17 i 18. Przeprowadzenie prac, które w przedszkolach od dawna były potrzebne, jest możliwe dzięki pozyskanej przez miasto dotacji w wysokości 8 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego „Przejście na gospodarkę niskoemisyjną”

SYLWIA WYSOCKA

Trudno uwierzyć, ale w niektórych otwockich przedszkolach jeszcze do niedawna funkcjonowały transformatory i tzw. szafy sterownicze z lat 60., które służyły do elektrycznego ogrzewania tych budynków. Miesięczne koszty ogrzewania jednej placówki to nawet 17 tys. zł, za co de facto płacili otwoccy podatnicy – mówi prezydent Jarosław Margielski.

Nadgryzione zębem czasu budynki miejskich przedszkoli nr 4 przy ul. Dwernickiego, nr 6 przy ul. Kubusia Puchatka, nr 15 przy ul. Majowej, nr 17 przy ul. Czaplickiego i nr 18 przy ul. Komunardów przejdą gruntowną metamorfozę. Na zaawansowanym etapie jest kompleksowa termomodernizacja otwockich placówek oświatowych. Prace obejmują: termomodernizację ścian, stropodachów, poddaszy, częściową wymianę stolarki drzwiowej i okiennej, podłóg, wymianę kotłów grzewczych, instalację nowoczesnego systemu centralnego ogrzewania, modernizację oświetlenia. Budynki przedszkoli zostaną także odmalowane w środku i na zewnątrz. Po zakończeniu inwestycji staną się nie tylko ładniejsze, ale i cieplejsze, co przełoży się na konkretne oszczędności dla oświaty. 

– To bardzo ważny krok w kierunku poprawy wizerunku miejskich przedszkoli. Mamy w placówkach wspaniałą kadrę pedagogiczną i dzieci, które zasługują na dużo lepsze warunki – mówi prezydent Jarosław Margielski, który razem z dyrektorem Oświaty Miejskiej w Otwocku Grzegorzem Michalczykiem monitorował w lipcu postęp prowadzonych prac.

Przewidywany termin zakończenia prac termomodernizacyjnych w miejskich przedszkolach to 31 sierpnia. W przypadku placówki nr 15, gdzie roboty obejmują także adaptację kotłowni, ma to nastąpić do 20 października br.

Wartość całego projektu, na który oprócz termomodernizacji budynków przedszkoli składają się prace w szkołach i żłobku miejskim, to 9 mln 774 tys. 59 zł, z czego 7 mln 819 tys. 247 zł to środki uzyskane przez miasto Otwock z funduszy unijnych. Realizacja projektu wpłynie na ograniczenie zużycia energii cieplnej i elektrycznej, zapewni też oszczędności i przyczyni się do zwiększenia wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Działania te wpłyną na poprawę jakości powietrza, co podniesie jakość życia mieszkańców.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.