Szkodzi czy nie szkodzi?

20 lipca uruchomiono system do sprawdzania poziomu natężenia pola elektromagnetycznego wytwarzanego m.in. przez nadajniki telefonii komórkowej – SI2PEM. System pokazuje wyniki pomiarów promieniowania (PEM) z dokładnością do metra kwadratowego. Każdy zainteresowany mieszkaniec będzie mógł sprawdzić poziom natężenia pola elektromagnetycznego w swojej okolicy szybko, wygodnie i za darmo

SYLWIA WYSOCKA

źródło: https://si2pem.gov.pl/

Wyrastają jak grzyby po deszczu, a ich sąsiedztwo wzbudza niepokój. Mowa o nadajnikach telefonii komórkowej. O przetaczających się przez powiat otwocki protestach mieszkańców przeciwko działającym i planowanym do wybudowania masztom pisaliśmy na łamach „Linii” wielokrotnie. Od 20 lipca można sprawdzić, w jakim stopniu działający w sąsiedztwie nadajnik oddziałuje na nas. 

SI2PEM – System Informacyjny o Instalacjach Wytwarzających Promieniowanie Elektromagnetyczne, to nowa platforma pozwalająca sprawdzić poziom natężenia pola elektromagnetycznego (PEM). Jest ona odpowiedzią na pojawiające się w Polsce głosy dotyczące przekraczania dopuszczalnych poziomów promieniowania w środowisku i niewystarczającej kontroli emisji PEM. Została stworzona przez Instytut Łączności Państwowego Instytutu Badawczego we współpracy z Kancelarią Prezesa Rady Ministrów.

System SI2PEM jest dostępny na stronie si2pem.gov.pl. Na interaktywnej mapie Polski prezentuje poziom pola elektromagnetycznego (PEM) z dokładnością do metra kwadratowego. Powstał on z myślą nie tylko o obywatelach, lecz także np. operatorach planujących rozbudowę sieci. – Każdy może sprawdzić wartości natężenia PEM w dowolnym miejscu w Polsce, zarówno tę teoretyczną, jak i wynikającą z pomiarów wykonywanych przez akredytowane laboratoria. Do tej pory dane w formie papierowej były przekazywane organom środowiskowym. Teraz w formie cyfrowej trafiają do SI2PEM. Liczę, że to narzędzie uspokoi niektóre grupy społeczne mające obawy związane z rozwojem technologicznym i telefonią mobilną – mówił podczas konferencji inaugurującej działanie systemu minister Janusz Cieszyński, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w KPRM.

Głównym elementem SI2PEM jest rozbudowana baza danych o instalacjach radiowych i wynikach pomiarów pól elektromagnetycznych. Gromadzi informacje o pomiarach PEM prowadzonych przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska oraz dane z rejestrów instalacji i pozwoleń radiowych Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Trafiają do niej też informacje od operatorów telekomunikacyjnych na temat istniejących i planowanych do budowy nadajników oraz przeprowadzanych na zlecenie operatorów pomiarów PEM.

SI2PEM to jednak nie tylko zbiór informacji, lecz także potężna maszyna obliczeniowa. Dla wielu obszarów Polski brakuje danych o pomiarach PEM. Wartości prezentowane przez system są wtedy estymowane, czyli wyliczane przy użyciu algorytmu opracowanego w Instytucie Łączności w oparciu o krajowe i międzynarodowe normy.

– Obliczenia są wykonywane na siedmiu maszynach. Na każdej uruchomiono dwa serwery obliczeniowe i realnie system posiada 14 instancji serwerów obliczeniowych, które pracują nieprzerwanie przez 12 godzin – zdradził Rafał Pawlak, ekspert Instytutu Łączności.

 Dzięki temu rozwiązaniu będziemy mogli sprawdzić przez internet, czy promieniowanie elektromagnetyczne we wskazanej przez nas okolicy przekracza normy, czy też jest w dopuszczalnych granicach. Dzięki temu operatorzy telefonii komórkowej będą mogli wykorzystywać te informacje podczas rozbudowy sieci, co pozwoli zidentyfikować te obszary, w których instalacja nowej stacji bazowej spowodowałaby przekroczenie norm PEM. Czy uruchomienie systemu spowoduje, że mieszkańcy powiatu otwockiego, w pobliżu których są budowane maszty telefonii komórkowej, będą czuli się bezpieczniej? Zobaczymy.

2 komentarze do “Szkodzi czy nie szkodzi?

 • 28 lipca 2021 o 17:02
  Permalink

  Promieniowanie z nadajnika 5G według badań biura europejskiego przy Parlamencie Unijnym z 2015 r. wyraźnie zwraca uwagę na zagrożenie dla zdrowia ludzkiego, które może powodować choroby raka mózgu. Europejskie biuro analiz technicznych zaleca ostrożność przy implementacji nadajników 5G ❗

  Odpowiedz
  • 28 lipca 2021 o 17:21
   Permalink

   Artykuł nie odpowiedział na pytanie postawione przez autora?

   Trzeba pamiętać, że parametry w systemie można zmienić ❗ Ten kto ma kody źródłowe do systemu ten decyduje o tym, czy i jak ma funkcjonować system?

   Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.