Wspólna przestrzeń i uprawy

Można w nim zerwać gałązkę lubczyku, mięty czy rozmarynu i wziąć ją do domu, a także podpatrzyć, jak wyglądają i rosną zioła. W Józefowie powstał ogródek sąsiedzki. Opiekuje się nim Integracyjne Centrum Sportu i Rekreacji (ICSiR)

BARBARA MICHAŁOWSKA

Ogródek powstał w czerwcu, tuż po otwarciu placów zabaw i poluzowaniu COVID-owych restrykcji. – Znalezienie dobrych sadzonek nie było wówczas łatwe, ale się udało – mówi Jadwiga Kopka, dyrektor ICSiR. I dodaje: – Jak tylko zioła wyrosły, mieszkańcy zaczęli je sobie zrywać. Dyrektor dodaje, że dzięki ogródkowi dzieci mają okazję zobaczyć, jak wyglądają niektóre rośliny.

Ogródek znajduje się na terenie placu zabaw przy ul. Długiej w Józefowie. To kilkanaście skrzynek, w których posadzono zioła. „Lubczyk, mięta, rozmaryn, rzodkiewka, tymianek i wiele innych świeżych pyszności. Na pewno dla każdego znajdzie się coś dobrego” – zachęcali podczas otwarcia ogródka pracownicy ICSiR-u. Idea jest taka, by mieszkańcy Józefowa, na przykład przy okazji odwiedzania placu zabaw z dziećmi, zbierali potrzebne im zioła.

Józefowski ogródek cieszy się dużym powodzeniem. – Prowadzenie go wcale nie jest takie proste, szczególnie ze względu na ostatnie warunki atmosferyczne, ale jakoś się udaje – mówi Jadwiga Kopka.

W sąsiedztwie Józefowa, przy wawerskiej Plaży Romantycznej, od dwóch lat funkcjonuje ekologiczna farma. Każdy może tam zasadzić warzywa, zioła lub owoce, a gdy te wyrosną, zabrać je do domu. Na farmie mieszkają też zwierzęta: kury, kaczki, indyki, gęsi, perliczki, kozy i owce.

W Warszawie funkcjonuje już niemal 30 takich ogrodów sąsiedzkich. Powstają one w wielu miastach w Polsce, a także w innych krajach. Czasem są realizowane jako projekty w ramach budżetów partycypacyjnych lub opiekują się nimi lokalne stowarzyszenia. W ogródkach uprawia się nie tylko warzywa, zioła czy owoce. Często na ich terenie znajdują się łąki kwietne, sady owocowe, a nawet pasieki.

Osoby mieszkające w miastach coraz częściej odczuwają potrzebę kontaktu z naturą i chęć jej poznania. Zakładają więc takie ogrody, o które dbają wspólnie z sąsiadami. Taki ogródek to miejsce spotkań nie tylko z naturą, lecz także z drugim człowiekiem. Czasem odbywają się w nich pikniki i inne imprezy. Dzięki temu, jak mówią osoby prowadzące tego typu miejsca, w miastach żyje się przyjemniej.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.