Jak powiat drogi buduje

Na 2021 rok władze powiatu otwockiego zaplanowały 50 inwestycji drogowych. Minął półmetek, więc postanowiliśmy przyjrzeć się temu, na jakim etapie jest realizacja tych zadań. Opowiada o tym Marcin Kasprzak, zastępca dyrektora Zarządu Dróg Powiatowych

Drogi mamy coraz lepsze, ale do ideału jeszcze daleko. Stan ulic to nam bolączka kierowców. Czy są dla nich dobre wieści?

– Spośród 50 drogowych zadań inwestycyjnych umieszczonych w planie wydatków majątkowych powiatu otwockiego na 2021 rok aż 30 polega na wykonaniu robót stricte drogowych. Prace obejmują modernizację nawierzchni jezdni, budowę i przebudowę chodników oraz poprawę elementów odwodnienia.

Co już zostało zrobione?

– ZDP własnymi siłami wykonał modernizację dróg powiatowych w miejscowościach Ponurzyca, Ostrówiec, Sobiekursk, Glinki, Nowe Kościeliska i Warszawice, zaś w trakcie realizacji są drogi w Borkowie, Woli Sufczyńskiej i Radachówce. Zakończona została także inwestycja polegająca na budowie chodnika i ścieżki rowerowej łączącej Karczew z Janowem, którą zrealizowano z wykorzystaniem środków pozyskanych z Funduszu Dróg Samorządowych oraz gminy Karczew.

W postępowaniach przetargowych zostali wyłonieni także wykonawcy robót budowlanych polegających na wymianie nawierzchni jezdni na ul. 3 Maja i ul. Piłsudskiego w Józefowie, ul. Karczewskiej w Otwocku i ul. Żaboklickiego w Karczewie. Prace zakończą się najpóźniej we wrześniu. Zlecona została też budowa i przebudowa chodników wzdłuż ul. Świderskiej w Karczewie i w Czarnówce w gminie Wiązowna. Roboty te mają zakończyć się jesienią, najpóźniej w październiku. W trakcie procedury przetargowej i na etapie przygotowania do wyłonienia wykonawców budowy i przebudowy chodników są inwestycje w Majdanie w gminie Wiązowna oraz w Pogorzeli w gminie Celestynów.

Ponoć ma być bezpieczniej także na przejściach dla pieszych.

– Tak, zostały już podpisane umowy na wykonanie doświetleń przejść dla pieszych na drogach powiatowych w formule „zaprojektuj i wybuduj”. Zadania te dotyczą dróg na terenie gmin: Celestynów (w Pogorzeli pomiędzy przystankami autobusowymi), Józefów (ul. 3 Maja i ul. Graniczna), Otwock (ul. Narutowicza, ul. Orla i ul. Żeromskiego), Karczew (ul. Częstochowska, ul. Warszawska oraz w Sobiekursku), Kołbiel (Kąty i Człekówka), Sobienie–Jeziory (ul. Warszawska oraz w Siedzowie), a także dwóch przejść w Gliniance. Doświetlenie przejść dla pieszych zacznie funkcjonować od października tego roku.

Jakie są plany inwestycyjne na najbliższą przyszłość?

– Wykonywane są projekty przebudowy i rozbudowy dróg powiatowych, a najważniejsze z nich są takie inwestycje jak: projekt rozbudowy ulic Poniatowskiego i Narutowicza w Otwocku w zakresie poprawy ciągów pieszych i odwodnienia, wykonanie ciągów pieszo-rowerowych w miejscowości Wola Sufczyńska w gminie Kołbiel, budowa chodnika w miejscowości Bolesławów w gminie Wiązowna czy wykonanie dojść do przystanków autobusowych w miejscowościach Żanęcin, Dziechciniec i Malcanów na terenie gminy Wiązowna. Termin umowny wykonania dokumentacji to koniec 2021 roku.

Poza tym lipiec, sierpień, wrzesień i początek października to dla Zarządu Dróg Powiatowych dokończenie takich zadań jak: modernizacja dróg w Kępie Nadbrzeskiej w gminie Karczew, Rudniku w gminie Osieck, Zuzanowie i Karczunku w gminie Sobienie-Jeziory i ul. Kołbielskiej w Osiecku. Będziemy też budować drogę w Natolinie (gmina Osieck). Planujemy także likwidację rozlewisk wody w Otwocku na ulicach Reymonta, Filipowicza, Kraszewskiego i Karczewskiej. Prace będą realizowane we współpracy z miastem Otwock. Podobne roboty zostaną wykonane w Józefowie na ul. Granicznej.

Rozmawiał Przemek Skoczek

6 thoughts on “Jak powiat drogi buduje

 • 29 lipca 2021 o 10:02
  Permalink

  Co z tego że jest nowa nakładka w Glinkach jesli nie da się bezpiecznie dojechać do Glinek od Otwocka. Droga jest bardzo nierówna – do tego stopnia że można stracić panowanie nad autem. Pomine wieczne dziury w drodze które niszczą zawieszenia. Bo o bezpieczeństwie pieszych nie mówię że względu na to, że nie ma chodników!

  Odpowiedz
 • 29 lipca 2021 o 22:12
  Permalink

  a kiedy remont ulicy andriollego przy szkole nr 12 w otwocku i ulica pulaskiego

  Odpowiedz
  • 30 lipca 2021 o 03:49
   Permalink

   Centrum reprezentacyjne miasta Otwocka ul.Powstańców Warszawy – droga powiatowa – od wielu lat same zapadliska i dziury .To krótka ulica obok Banku PKO BP jest w skandalicznym stanie od lat . Zarówno Starostwo , jak i władze miasta udają , że tego nie widzą .

   Odpowiedz
 • 30 lipca 2021 o 04:49
  Permalink

  Otwock ul.Reymonta na odcinku rondo Żeromskiego aż do Narutowicza to jedna wielka tragedia .Od wielu , wielu lat.Stan nawierzchni jezdni to koszmar .I nic się nie dzieje i nikt nic nie mówi na ten temat i nic się z tym nie robi .Naturalnie to ulica pod zarządem słynnego ZDP .

  Odpowiedz
 • 30 lipca 2021 o 05:57
  Permalink

  Istotnie .Powstańców Warszawy w Otwocku naleźy do ZDP .I stan tej ulicy od lat jest i powinien być przedmiotem wstydu oraz dowodem bezsilności , czy totalnego lekceważenia władz Starostwa i ZDP .Coś jak słynna Wielk Dziura , obok której zresztą leży ta ulica Powstańcow Wars’awy .

  Odpowiedz
 • 30 lipca 2021 o 22:15
  Permalink

  Szprycha mi od roweru poszła vis a vis komendy na Pułaskiego . Na scieżkę rowerową z Karczewa do Janowa jest kasa a na poważną ulicę w Otwocku nie ma !

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.