Kolejny przypadek wścieklizny

16 lipca Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii poinformował o wykryciu 34. przypadku wścieklizny u zwierząt wolno żyjących na terenie województwa. Chorobę stwierdzono u lisa znalezionego w miejscowości Lipowo w gminie Wiązowna

SYLWIA WYSOCKA

W tym roku powiat otwocki skupia się na wykrywaniu wścieklizny u zwierząt. 16 lipca Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii przekazał informację o 34 przypadkach wirusa tej choroby u zwierząt wolno żyjących na terenie województwa mazowieckiego. Aż 20 z nich stwierdzono w naszym powiecie. Niedawno wściekliznę wykryto u lisa znalezionego w miejscowości Lipowo (gmina Wiązowna). W badanej próbce stwierdzono obecność wirusa wścieklizny (RABV).

W związku z rosnącą liczbą przypadków tej choroby u dzikich zwierząt wolno żyjących (głównie lisów, ale także jenota, sarny, nietoperza, a nawet kota) 20 lipca wojewoda mazowiecki wydał rozporządzenie w sprawie zwalczania wścieklizny u zwierząt z terenu powiatów otwockiego, mińskiego, garwolińskiego, kozienickiego, radomskiego, a także miasta Radom i miasta stołecznego Warszawy.

Zgodnie z rozporządzeniem obszarem zagrożonym wścieklizną objęto miasto Warszawę, część dzielnicy Wawer (ograniczoną od północy Mazowieckim Parkiem Krajobrazowym, od zachodu ul. Kwitnącej Akacji, a od południa ul. Izbicką, ul. Zagórzańską i ul. Złotej Jesieni), dzielnicę Wesoła (fragment na południe od ul. Trakt Brzeski i część ograniczoną od północy linią kolejową, od zachodu ul. I Praskiego Pułku i od południa ul. Trakt Brzeski), gminę Dębe Wielkie (powiat miński), gminę Halinów, gminę Mińsk Mazowiecki, gminę Siennica, gminę Stanisławów, gminę Latowicz i miasto Halinów, miasto Mińsk Mazowiecki, miasto Sulejówek, powiaty: otwocki, garwoliński, kozienicki, radomski, a także miasto Radom. Na tych terenach muszą zostać postawione przy drogach, ścieżkach dla pieszych czy parkingach znaki z napisem: „UWAGA OBSZAR ZAGROŻONY WŚCIEKLIZNĄ ZWIERZĄT”. Na tych terenach nie będzie można organizować targów, wystaw, konkursów, pokazów z udziałem psów, kotów i innych zwierząt narażonych na wściekliznę, zakazane są także polowania i odławianie zwierząt łownych, z wyjątkiem odstrzałów sanitarnych dzików i polowań indywidualnych bez udziału psów i nagonki na zasadach określonych przez właściwego powiatowego lekarza weterynarii.

Właściciele zwierząt muszą pamiętać, że na obszarze zagrożonym wścieklizną psy trzeba trzymać na uwięzi lub na ogrodzonym terenie zamkniętym, a koty w zamknięciu, zaś zwierzęta gospodarskie powinny przebywać w okólnikach i zamkniętych wybiegach.

– Na terenie naszego województwa ciągle odnotowujemy nowe przypadki wścieklizny u zwierząt. Rozpoczęły się wakacje, a w tym czasie częściej wybieramy się na spacery do lasów i parków, gdzie można zetknąć się ze zwierzętami wolno żyjącymi, dlatego apeluję o zachowanie ostrożności w sytuacji napotkania dzikich zwierząt. Pamiętajmy o tym, że lisy, jeże czy nietoperze mogą być zarażone wścieklizną. Jeśli zobaczymy ranne zwierzę i będziemy chcieli mu pomóc, nie dotykajmy go. Z bezpiecznej odległości oceńmy stan zwierzęcia i poinformujmy odpowiednie służby. Nie podejmujmy działań na własną rękę. Pamiętajmy też o szczepieniu psów i kotów przeciwko wściekliźnie – apeluje wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł.

Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie od grudnia ubiegłego roku propaguje akcję Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii „Zaszczep pupila, to tylko chwila”, która promuje szczepienia psów przeciwko wściekliźnie. W Polsce obowiązkowemu ochronnemu szczepieniu przeciwko tej chorobie podlegają psy powyżej trzeciego miesiąca życia. Szczepienie należy powtarzać nie rzadziej niż co 12 miesięcy. Wskazane jest również szczepienie kotów. Zabiegi te można wykonać w większości zakładów leczniczych dla zwierząt na terenie województwa mazowieckiego. Regularne szczepienia chronią zwierzęta przed wirusem wywołującym chorobę.

– W przypadku wścieklizny najważniejsza jest profilaktyka. Jeśli chcemy ustrzec pupila przed dramatycznymi skutkami kontaktu z chorym zwierzęciem, musimy regularnie, co roku, wykonywać szczepienie przeciw wściekliźnie – podkreślają pracownicy Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii. 

Warto wiedzieć, że niezaszczepienie psa jest wykroczeniem, za które grozi mandat w wysokości do 500 zł. Wirus wścieklizny przenosi się głównie przez kontakt ze śliną zakażonego zwierzęcia, np. w wyniku pogryzienia. Wścieklizna jest chorobą śmiertelną, na którą – według danych WHO – w Azji i Afryce umiera rocznie około 60 tysięcy osób.

Do końca lipca Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii z pomocą powiatowych lekarzy weterynarii przeprowadzi akcję szczepienia lisów wolno żyjących w województwie mazowieckim. Wścieklizna jest jedną z najgroźniejszych chorób odzwierzęcych.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.