Zapowiedzi kulturalne 30 lipca – 5 sierpnia

OTWOCK

Spektakl pod chmurką

Doskonały spektakl „Wniebowzięte. Komedia lotnicza” zostanie wystawiony w najbliższą sobotę, 31 lipca w muszli koncertowej w parku miejskim

Jednym z klasyków polskiej komedii jest film Andrzeja Kondratiuka „Wniebowzięci” z kapitalnymi rolami Jana Himilsbacha i Zdzisława Maklakiewicza. Tam dwóch pijaczków za wygraną w totka postanowiło polatać samolotami po Polsce. W nawiązującej nieco tytułem farsie teatralnej bohaterkami są dwie stewardessy. Spędzają noc w jednym hotelu i jest to noc naprawdę szalona. Obie panie mają jedno wspólne marzenie, ale na drodze do jego spełnienia pojawia się coraz więcej przeszkód. Czy Iwona i Ilona wyrwą się ze szponów demonicznej Kociborskiej i odlecą za ocean? I jak na to zareaguje kapitan Jacek? A może nic nie jest tu tym, czym się wydaje?

Przedstawienie autorstwa Macieja Kaczyńskiego wyreżyserował Albert Osik. Występują: Monika Nowogrodzka i Ewa Ostrowska-Kunert. Uwaga – to spektakl dla widzów dorosłych!

Park miejski, sobota, 31.07, godz. 19, wstęp wolny

Muzyka w parku

Marek Połynko i Mariusz Kozłowski wystąpią w niedzielne popołudnie, 1 sierpnia, na muszli koncertowej parku

Marek Połynko to muzyk, kompozytor, aranżer, prezenter muzyczny i pedagog. Śpiewa i gra na gitarze. Miał przyjemność towarzyszyć na scenie znanym polskim artystom i zespołom, takim jak: Lady Pank, Perfect, Dżem, Bajm, Blue Café, SDM, Big Cyc, De Mono, BrathankI, Republika, Lombard. Od trzech lat wspólnie z Mariuszem Kozłowskim koncertuje w kraju oraz we Włoszech.

Saksofonista Mariusz Kozłowski także ma na swoim koncie występy z wieloma artystami. Są to m.in.: Vadim Brodski, Paul Anka, Viviana Guzman, Ewa Bem, Krystyna Prońko, Zbigniew Wodecki, Mieczysław Szczęśniak, Łukasz i Paweł Golcowie, Justyna Steczkowska, Piotr Szczepanik, Edyta Geppert, Bohdan Łazuka, Grzegorz Turnau, Stanisław Sojka. Co nam zaserwuje ten duet? Przekonamy się w niedzielę.

Park miejski, niedziela, 1.08, godz. 18, wstęp wolny

JÓZEFÓW

Śpiewajmy z Mokką

77. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego zostanie uczczona 1 sierpnia przy pomniku Łączniczek wspólnym śpiewaniem piosenek powstańczych z zespołem Mokka

Ewa Jurkiewicz, absolwentka Wydziału Dyrygentury Chóralnej Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina, Mokkę powołała do życia osiem lat temu. Ten żeński zespół wokalny prężnie działa i liczy około 30 członkiń. Śpiewają rocka, bluesa, gospel. Zależnie od ochoty i okazji. Najbliższy koncert, z okazji rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, jest okazją, by sięgnąć do repertuaru żołnierskiego. – Zaśpiewamy na pewno: „Warszawiankę”, „Serce w plecaku”, „Hej, chłopcy, bagnet na broń”, „Rozszumiały się wierzby płaczące” czy „Hymn Szarych Szeregów”. W czasie wojen żołnierzom zawsze towarzyszyły piosenki. Nie inaczej było w trakcie Powstania Warszawskiego. Spotkajmy się, aby uczcić pamięć powstańców, śpiewając te same piosenki, które podnosiły ich na duchu w trudnych chwilach – zachęca Ewa Jurkiewicz.

Skwer przy pomniku Łączniczek, ul. Wyszyńskiego 1, niedziela, 1.08, godz. 17

CELESTYNÓW

Impreza w plenerze

Atrakcje dla dzieci i dorosłych przygotowano w ramach Letniej Sceny Muzycznej, która odbędzie się przed halą sportową w Celestynowie w najbliższy piątek, 30 lipca

W dobie pandemii rośnie popularność wydarzeń plenerowych: koncertów, spektakli, wystaw. Na otwartej przestrzeni jest i bezpieczniej i przyjemniej. Do ośrodków organizujących swoje letnie sceny dołącza celestynowski GOKiS. W piątek zaplanowano popołudniowo-wieczorną zabawę przed halą sportową przy ul. Koprowskiego 2. Najpierw coś dla młodych widzów. W godz. 16-19 będą oni mogli wziąć udział w show z clownami Ruphertem i Rico. Duet ma w zanadrzu mnóstwo zabaw, konkursów i niespodzianek.

Wieczór upłynie pod znakiem muzyki. O godz. 19.30 na scenie wystąpi zespół An Dreo e Karina, który zagra włoskie przeboje. Muzycy słyną przede wszystkim z wykonań utworów duetu Al Bano i Romina Power. Bawią i wzruszają. Są w tym najlepsi, co potwierdza główna nagroda na Europejskim Festiwalu Coverów.

KARCZEW

Koncert promenadowy

Program zatytułowany „Hommage à Piazzolla” zagrają w niedzielę skrzypaczka Roksana Kwaśnikowska-Stankiewicz i grający na akordeonie Mateusz Stankiewicz. To dobry plan na popołudnie w pałacu Bielińskich

Astor Piazzolla (1921-1992) to najsłynniejszy kompozytor tanga argentyńskiego, wirtuoz bandoneonu, tanguero. Po jego utwory sięgają już kolejne pokolenia muzyków. W Otwocku Wielkim hołd złoży mu artystyczne małżeństwo. Skrzypaczka Roksana Kwaśnikowska-Stankiewicz to laureatka wielu prestiżowych nagród, która koncertuje na całym świecie jako solistka i prymariuszka (gra pierwsze skrzypce) w Lutosławski Quartet. Jej mąż Mateusz Stankiewicz jest akordeonistą, absolwentem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, występuje jako solista i kameralista.

Pałac Bielińskich, niedziela, 1.08, godz. 17, wstęp wolny

WIĄZOWNA

Plenerowe kino letnie w Emowie

W nadświdrzańskiej przystani „Pod prąd” przybywa atrakcji. Już w piątek, 30 lipca odbędzie się tam plenerowy pokaz świetnego dokumentu pt. „Wieś pływających krów”, a po nim spotkanie z reżyserką

„Wieś pływających krów” to nagradzany na wielu festiwalach film dokumentalny Katarzyny Trzaski. Opowiada o trójce uduchowionych i ekologicznie świadomych młodych berlińczyków, którzy zwiedzają wschodnią część Polski i trafiają na przepiękną podlaską wieś. Od miejscowego gospodarza, zajmującego się hodowlą krów, wynajmują stary drewniany dom. Młodzi chcą być blisko natury: medytują, modlą się do księżyca, kapią nago przy studni, współczują zwierzętom hodowlanym, a w ramach oszczędzania pożywienia na ziemi jedzą warzywa wygrzebane ze śmietnika. Dla miejscowych przybysze są bardziej egzotyczni niż jakiekolwiek osoby znane im z telewizji i filmów. Czy mimo bariery komunikacyjnej i olbrzymiej kulturowej przepaści możliwe jest porozumienie pomiędzy współczesnymi hipisami a rolnikami z Podlasia? W filmie jest wiele ciepła i humoru, choć nie brakuje też gorzkich refleksji.

Po projekcji odbędzie się spotkanie z reżyserką Katarzyną Trzaską. Na finał wieczoru szykowana jest też mała muzyczna niespodzianka. Liczba leżaków jest ograniczona, zatem warto zabierać ze sobą własne krzesełka lub koce.

Pod prąd”, Emów, ul. Mlądzka 32, piątek, 30 lipca, godz. 21, wstęp wolny

WAWER

Koncert plenerowy

Świdermajer Orkiestra miała zagrać w ogródku Stacji Falenica 9 lipca, ale plany pokrzyżowała pogoda. Przez ulewny deszcz koncert przełożono na najbliższy piątek, 30 lipca

To będzie trzeci występ otwockiego zespołu w falenickim cyklu wakacyjnym. Ten koncert jest świetną okazją, by poznać popularny zespół w nowej odsłonie. Istniejąca od 2013 roku Świdermajer Orkiestra (wcześniej grająca pod szyldem Świdermajer Band) w tym roku przeszła metamorfozę. Odeszło dwóch muzyków, zmieniło się instrumentarium, jest teraz bardziej rockowo, mniej folkowo i etnicznie. Pozostała pozytywna energia, kapitalne melodie i świetne teksty, które oddają hołd prowincji i niespiesznemu, uważnemu życiu.

Obecny skład to: Marcin Michalczyk – gitara, śpiew, Radek Zagajewski – gitara, Piotrek Kostrzewa – bas, Bartek Sędek, który wcześniej grał na akordeonie, a teraz zasiada przy perkusji. Zwyczajowo wstęp na koncerty plenerowe w ogródku jest wolny, ale pod ich koniec krąży tam kapelusz na zrzutkę dla artystów.

Stacja Falenica, piątek, 30.07, godz. 19.30, wstęp wolny

Koncert powstańczy

Damian Ukeje sięga po wiersze Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Ten niezwykły koncert odbędzie się w Międzylesiu w niedzielę, 1 sierpnia z okazji 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

Damian Ukeje to piosenkarz, autor tekstów i kompozytor. Jego matka jest Polką, a ojciec Nigeryjczykiem. Karierę rozpoczynał w zespole bluesowym Jerry’s Hole Band, ale większa sława przyszła w 2011 roku, gdy wziął udział w pierwszej edycji programu „The Voice of Poland” i wygrał go.

W Wawrze muzyk zaprezentuje się z dość wyjątkowym jak na siebie repertuarem, ponieważ za teksty piosenek służą wiersze najsłynniejszego powstańczego poety. Mamy obecnie Rok Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, więc ten projekt na pewno jest na czasie. Damian Ukeje wykona wiersze Baczyńskiego według własnych aranżacji muzycznych, a że żywiołem tego muzyka jest mocny rock, należy się spodziewać utworów z pazurem.

Teren przed Urzędem Dzielnicy, Międzylesie, ul. Żegańska 1, niedziela, 1.08, godz. 17, wstęp wolny

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.