Huczne święto plonów

Dożynki Gminne w Kołbieli odbędą się w najbliższą niedzielę, 29 sierpnia. W bogatym programie nie zabraknie tradycyjnych obrzędów i muzyki ludowej, a gwiazdą wieczoru będzie Sławomir.

PRZEMEK SKOCZEK

Obchody święta plonów to jedno z najpiękniejszych dni w kalendarzu rolników. Zawsze są one połączone z obrzędami dziękczynnymi za ukończenie żniw
i prac polowych. Ich korzenie sięgają czasów przedchrześcijańskich, choć obecnie są ukształtowane przez tysiącletni wpływ chrześcijaństwa.

Dawniej przypadały w okresie równonocy jesiennej, czyli 23 września, obecnie są obchodzone w jedną z niedziel lub sobót sierpnia albo września po zakończeniu żniw. Trwale zakorzenione na polskiej wsi dożynki to radosne zwieńczenie całorocznego wysiłku rolników i hodowców. Warto pamiętać, że mimo rozwoju techniki ich praca nadal jest trudna i wyjątkowa, a my wszyscy chętnie korzystamy z owoców ich wysiłku.

Świętowanie rozpocznie się od mszy świętej w kołbielskim kościele. Następnie barwny korowód przejdzie na teren gminnego targowiska przy ul. Stefczyka, gdzie po części oficjalnej scenę przejmą we władanie artyści. Nie zabraknie lokalnych zespołów ludowych, pokazu iluzjonisty, teatru ognia, a na zakończenie wystąpi jeden z najpopularniejszych obecnie showmanów polskiej sceny biesiadnej – Sławomir.

Za co publiczność tak lubi tego szalonego artystę? Twórca nurtu rock polo (sama nazwa jest pomysłem Tymona Tymańskiego) tak opowiadał wiosną w wywiadzie udzielonym „Linii Otwockiej” z okazji premiery nowej płyty: „Lubię się śmiać z siebie. To, że jesteśmy w takim momencie kariery, świadczy o tym, że Polacy mają ogromne poczucie humoru i chcą się bawić naszą konwencją. Ludziom moja muzyka kojarzy się z radością i wolnością. Daję im choć na chwilę poczucie normalności. To nasza muzyczna szczepionka. Tęsknię za koncertami i spotkaniami twarzą w twarz”. Teraz fani mają okazję do takiego spotkania. 

Program dożynek

  • godz. 12.30 – msza w kościele Świętej Trójcy w Kołbieli
  • godz. 13.30 – przejście korowodu dożynkowego
  • godz. 14 – oficjalne otwarcie
  • godz. 14.30-19.30 – występy kapel ludowych: zespół Gminnego Klubu Seniora „Zawsze Młodzi”, Kapela Brodów, zespołów Rzakcianki, Urzeczeni, Bocianisko
  • godz. 21 – gwiazda wieczoru, zespół Sławomir
  • Dodatkowe atrakcje: godz. 16
    – iluzjonista, godz. 19.30
    – DJ Crasher, godz. 20.30 – fajro-show: pokaz ognia i pirotechniki

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.