Na ratunek rzece

Jeśli kochamy Świder, możemy pomóc go posprzątać podczas spływu organizowanego w niedzielę, 8 sierpnia

 

PRZEMEK SKOCZEK

Tradycje spływów ekologicznych połączonych ze sprzątaniem Świdra są dość długie, mają co najmniej kilkanaście lat. Pierwsze, o ile dobrze pamiętam, organizowali pasjonaci kajakarstwa zwałkowego z Józefowa, m.in. Michał Bąk „Milimetr”. Gwoli wyjaśnienia – kajakarstwo zwałkowe polega na pokonywaniu rzek i strumieni z dużą liczbą przeszkód w korycie, które uniemożliwiają swobodne przepłynięcie. Tymi przeszkodami nie mogą jednak być śmieci, a te gromadzą się zazwyczaj w takich właśnie miejscach.

Potem przez lata podobne akcje sprzątania organizowały okoliczne firmy wypożyczające kajaki i stowarzyszenie „Chodź nad Świder”. Często spływy były połączone ze sprzątaniem brzegów przez grupy piesze. Rokrocznie brało w nich udział kilkadziesiąt osób, a efektem ich społecznej pracy były setki wypełnionych śmieciami worków. Odbiera je zawsze miasto, zapewniające też worki i rękawiczki.

W tym roku spływ rzeką Świder organizują instytucje: Miejski Ośrodek Kultury, Turystyki i Sportu oraz Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Miasta w Otwocku. Odbędzie się on w niedzielę, 8 sierpnia na odcinku Wola Karczewska – Emów. Start o godz. 12. Każdy uczestnik otrzyma koszulkę i worki na śmieci. Liczba miejsc jest ograniczona, zapisy są prowadzone w kasie „Jaracza” od 4 do 7 sierpnia. W tej chwalebnej akcji jest jednak łyżka dziegciu. Za społeczną postawę i udział w spływie należy jednak zapłacić 50 zł. To nieco zaskakujące, ale być może nie zniechęci miłośników naszej rzeki.

2 komentarze do “Na ratunek rzece

  • 4 sierpnia 2021 o 15:40
    Permalink

    Mam nadzieję, że Pan prezydent, rada miasta i inni politycy wezmą udział w tej chwalebnej akcji. Ostatecznie, ci którzy nie mają siły na sprzątanie i ci co boją się wody, niech wpłaca wpisowe, za które można zatrudnić bezrobotnych. Niech posprzątają brzegi.

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.