Najlepsze trasy rowerowe na rodzinne wycieczki

Wakacyjne wyprawy rowerowe to doskonała okazja do aktywnego spędzenia czasu na świeżym powietrzu nie tylko dla rodzin i przyjaciół, lecz także seniorów. To również szansa na odkrywanie piękna parku krajobrazowego, rezerwatów, przedwojennych willi i dworów, świdermajerów czy starych kościołów, które mają swoje tajemnice i historię. „Linia” podpowiada, gdzie warto wybrać się na wycieczki rowerem niedaleko domu i w odległe trasy. Przez powiat otwocki prowadzi kilka szlaków, m.in. Niebieski Szlak Borów Nadwiślańskich, oraz wiele nieoznakowanych tras rowerowych i pieszych, które prowadzą w malownicze zakątki regionu

fot. Archiwum Łukasza Kamzol

AGNIESZKA JASKULSKA

Aktywny wypoczynek to najlepsza forma relaksu i odpoczynku osób w każdym wieku. – Można wybrać się na krótką wycieczkę po okolicach lub dłuższą wyprawę za miasto, samemu lub z dziećmi, wnukami czy znajomymi. Nie trzeba ściśle trzymać się szlaku lub wyznaczonej trasy, bo zawsze po drodze można zmodyfikować trasę wycieczki – tłumaczy Lech Barszczewski, 79-latek z Otwocka, który zachęca seniorów do aktywnego wypoczynku. I dodaje, że zawsze można wsiąść z rowerem do pociągu, aby dotrzeć do celu.

– Wycieczka rowerowa jest jak naturalny terapeuta. Można spalić nie tylko zbędne kilogramy, lecz także pozbyć się stresu i złych emocji – mówi Łukasz Kamzol z Wiązowny. – Dzięki rowerowej pasji poznałem mnóstwo fajnych ludzi, odkryłem wiele malowniczych zakątków zarówno w powiecie otwockim, jak i daleko poza naszymi okolicami – tłumaczy pan Łukasz, który w ubiegłym roku przejechał na rowerze 11 tysięcy kilometrów.

Powiat otwocki nie bez powodu został nazwany liderem sosnowych klimatów. Największą zaletą naszego regionu jest malownicze położenie w otoczeniu Mazowieckiego Parku Krajobrazowego, który kryje wiele rezerwatów przyrody i pięknych tras pieszych czy rowerowych. Dlatego przez powiat otwocki prowadzi kilka ponadregionalnych szlaków (wytyczonych m.in. przez otwocki PTTK), a także wiele innych tras (szczegóły w ramce), którymi na rowerze można zwiedzać ciekawe miejsca i zabytki, poznając związaną z nimi historię. Dlatego poza tradycyjną mapą warto korzystać z rowerowych aplikacji w smartfonie.

W ostatnim czasie w Otwocku powstają kolejne szlaki i trasy rowerowe. Nawet szlak do wyczynowej jazdy MTB na Meranie doczeka się swojej oficjalnej nazwy (do poniedziałku do godz. 18 na profilu Urzędu Miasta Otwocka w mediach społecznościowych trwa głosowanie na jego nazwę. Do wyboru jest szlak: Alpejski, Ekstremalny, Górzysty, Terenowy, Wydmowy).

Ci, którzy chcą zwiedzić miasto, powinni wybrać się na wycieczkę rowerową czterema nowymi szlakami Velo Otwock (łącznie 60 km): szlak Nadświdrzański (ok. 19 km), szlak Letniskowy (ok. 15 km), szlak kolejowy (ok. 18 km), szlak Sosnowy (ok. 13 km). Historię miasta można poznać także na trasie „Andriollego” łączącej wyprawę po sosnowym lesie nad brzegiem Świdra z odkrywaniem starych, drewnianych budynków w stylu świdermajer.

Eskapadę rowerową po powiecie otwockim ułatwiają ścieżki i trasy rowerowe, których w ostatnich latach coraz więcej buduje się niemal we wszystkich gminach powiatu otwockiego. Jeśli ktoś nie ma swojego roweru, może skorzystać z wypożyczalni rowerów miejskich w Otwocku lub Karczewie. Rowerowa turystyka stała się nie tylko modą, ale dla wielu osób jest stylem życia, który sprzyja aktywnemu wypoczynkowi na łonie natury, ale też ułatwia dotarcie np. po zakupy w markecie czy do pracy.

Przygoda na dwóch kółkach

Na mapach szlaków turystycznych na Mazowszu jest wiele szlaków rowerowych, które prowadzą przez powiat otwocki. Na trasie przyda się nie tylko woda, przekąski, ale także mapa i aplikacja w telefonie, która pomoże dotrzeć do celu. Wiele oznakowanych szlaków łączy się z różnymi innymi trasami rowerowymi i pieszymi, które nie zawsze są oznakowane. Cała wyprawa zależy od kondycji fizycznej i nastawienia na przeżycie przygody.

Szlak Okrężny wokół Otwocka (dystans ok. 37 km): PKP Śródborów – Meran – Wólka Mlądzka – Emów wzdłuż rzeki – Świdry Wielkie – Karczew – rezerwat „Torfy” – Soplicowo. Charakterystyka: trasa prawie na całej długości przebiega w granicach Otwocka, przede wszystkim terenami niezabudowanymi, leśnymi i nadrzecznymi. Na trasie m.in. Kaplica św. Rocha, Dworek Bojarów w Otwocku, liczne drewniane wille w stylu świdermajer, rezerwaty „Na Torfach” i „Mszar Pogorzelski”, pomnik upamiętniający lotników, którzy rozbili się 11 listopada 1998 r. samolotem szkolno-bojowym TS 11 Iskra oraz Kirkut w Anielinie.

Cztery szlaki Velo Otwock: szlak Nadświdrzański (ok. 19 km), szlak Letniskowy (ok. 15 km), szlak Kolejowy (ok. 18 km), szlak Sosnowy (ok. 13 km). Charakterystyka: na trasie budynki willowe, Cegielnia Teklin, folwark Natalin, Kamień Pamięci Żydów Otwockich, Dom Ireny Sendlerowej, rezerwat „Mszar Pogorzelski”, dawne sanatorium im. Н. Sawickiej, Ruiny Sanatorium „Zofiówka”, dawny most i dworzec kolejki wąskotorowej, kirkut w Anielinie, wrzosowisko na Łysej Górze, wille Soplicowa.

Szlak do wyczynowej jazdy rowerowej MTB na Meranie.

Sosnowy Szlak przez powiat otwocki (dystans ok. 29 km): Otwock – Karczew – Łukówiec – Dąbrówka – Celestynów – Soplicowo. Charakterystyka: trasa prowadzi przede wszystkim przez park krajobrazowy i rezerwaty. Na trasie Muzeum Ziemi Otwockiej, „Torfy”, Kirkut w Anielinie, Skansen Forteczny „Dąbrowiecka Góra”, wydmowy taras doliny Wisły.

Szlak Warszawa Międzylesie (dystans ok. 22 km): PKP Józefów – Zagórze – PKP Międzylesie. Charakterystyka: trasa prowadzi przede wszystkim przez tereny leśne parku krajoznawczego i Macierowe Bagno z Czarnym Stawem. Na szlaku można odwiedzić Pomnik Lotników w okolicach Emowa, Dworek Rodziewiczówny w Zagórzu i romantyczny „Zameczek”, gdzie pracował prof. Kazimierz Dąbrowski, twórca i dyrektor sanatorium w Zagórzu.

Szlak Czartów Mazowieckich (dystans ok. 20 km): Zabieżki – Ponurzyca – Karpiska. Charakterystyka: trasa prowadzi przez park krajobrazowy i obok dwóch rezerwatów przyrody.

Szlak Historyczno-Przyrodniczy (dystans ok. 33 km): Zagórze – Wiązowna – Otwock – Pogorzel – Janów – Otwock Mały – Otwock Wielki. Charakterystyka: szlak jest częścią Warszawskiej Obwodnicy Turystycznej. Trasa prowadzi przez rezerwaty przyrody, m.in. „Torfy”, „Łachy Brzeskie” czy „Mszar Pogorzelski”, liczne parki i pomniki przyrody, np. Bartek Mazowiecki w Emowie. Można także zobaczyć Pałac Lubomirskich, Skansen Forteczny „Dąbrowiecka Góra” czy Pałac Bielińskich w Otwocku Wielkim.

Szlak Kultury Żydowskiej (dystans ok. 19 km): Otwock – Karczew – Góra Kalwaria. Charakterystyka: na trasie pomnik przy ul. Reymonta upamiętniający krwawą likwidację otwockiego getta przez nazistów, Kirkut przy ul. Hrabiego w Anielinie, Muzeum Ziemi Otwockiej, barokowy kościół w Karczewie, cmentarz wojenny „Osiny”, na którym spoczywają powstańcy z 1863 r. z oddziału Z. Kuczyka. Na trasie znajdują się także liczne drewniane budynki w stylu świdermajer oraz barokowy pałac Bielińskich nad jeziorem Rokola w Otwocku Wielkim

Niebieski Szlak Borów Nadwiślańskich (dystans 80 km): Glinianka – Radiówek –  Józefów – Otwock – Celestynów (rezerwat Czarci Dół) – Tabor – Lasek – Celestynów – Regut – Zabieżki – Osieck – Stara Huta – Garwolin. Charakterystyka: warto zobaczyć drewniany kościół pw. św. Wawrzyńca z 1763 r. i stary młyn w dolinie Świdra w Gliniance, rezerwat „Wyspy Świderskie” w Józefowie, dwór Radzin w Celestynowie, rezerwat „Czarci Dół” w okolicach Zabieżek, neogotycki kościół pw. św. Andrzeja i Bartłomieja w Osiecku oraz odwiedzić XIX-wieczny dwór Potockich w Łucznicy.

Warszawska Obwodnica Turystyczna (dystans ok. 80 km): Zalesie Górne – Góra Kalwaria – most na Wiśle – Karczew – PKP Pogorzel Warszawska – Otwock – Teklin – Góraszka – Międzylesie – Centrum Zdrowia Dziecka – Wesoła – Rembertów. Charakterystyka: na trasie Chojnowski Park Krajobrazowy, zabytkowy kościół z 1674 roku pw. Opatrzności Bożej w Górze Kalwarii, rezerwat „Łachy Brzeskie”, jezioro Rokola, Skansen Forteczny „Dąbrowiecka Góra”, uroczysko „Biały Ług” w Góraszce, Kamień Piłsudskiego na Górach Milowych w Wesołej.

Szlak dookoła Mazowieckiego Parku Krajobrazowego (łączny dystans to ok. 180 km): Góra Kalwaria – most na Wiśle – Karczew – Otwock – Józefów – Wawer – Sulejówek – Halinów – Glinianka – Kołbiel – Miętne – Cyganówka – Wilga – Wysoczyn – Sobienie Szlacheckie. Charakterystyka: szlak bogaty w walory krajoznawcze m.in. rezerwaty „Torfy” i „Czarci Dół”, „Bagno Całowanie” przebiegający przez dawną Puszczę Osiecką. Na trasie można zobaczyć m.in. pomnik upamiętniający odbicie w 1943 r. więźniów przez oddział AK, którego dowódcą był Aleksander Zawadzki „Zośka”, a także park i dwór Radzin z XIX w. w Celestynowie, neogotycki kościół pw. św. Andrzeja i Bartłomieja w Osiecku i drewnianą kaplicę św. Rocha przy cmentarzu, a także potężny ponad 400-letni dąb szypułkowy o obwodzie 780 cm, natomiast w Łucznicy można odwiedzić XIX-wieczny dwór Potockich oraz pomniki upamiętniające walki z 1863 i 1944 r.

 

Konkurs na ulubioną trasę rowerową

Pandemia zachęciła dużo osób do wypadów rowerowych w najbliższej okolicy, zwiedzania i poznawania uroków własnego regionu. Teraz można podzielić się ulubioną trasą rowerową odkrytą w okolicach. Konkurs na ulubioną trasę rowerową w woj. mazowieckim organizowany przez serwis internetowy Clicktrans.pl potrwa do 25 sierpnia. Wystarczy stworzyć pracę dotyczącą ulubionej trasy rowerowej (musi zawierać mapę i opis) – można wykorzystać np. zdjęcia, materiał filmowy (własnego autor-stwa, plik do 9 MB). Prezentowana trasa powinna znajdować się w większości na Mazowszu, ale nie musi być oficjalnie wyznaczonym szlakiem rowerowym – organizatorzy liczą na odkrycie mniej znanych zakątków województwa. Pracę wraz z wypełnionym i odręcznie podpisanym formularzem zgłoszeniowym należy przesłać do 25 sierpnia na adres: konkurs@clicktrans.pl.

Na zwycięzców czekają nagrody pieniężne: I miejsce – 500 zł, II miejsce – 300 zł, III miejsce – 200 zł (wyniki konkursu 30 sierpnia).

3 thoughts on “Najlepsze trasy rowerowe na rodzinne wycieczki

 • 10 sierpnia 2021 o 14:12
  Permalink

  Nie rozumiem, gdzie można znaleźć mapkę opisywanych tras? Brak związku mapki w tekście z treścią 🙁

  Odpowiedz
 • 10 sierpnia 2021 o 17:43
  Permalink

  RM opis szlaków jest poniżej infografiki, ale jeśli ktoś chce pojechać szlakiem najlepiej skorzystać z aplikacji w telefonie bo w artykule jest tylko ogólny opis/zarys szlaku rowerowego.

  – Szlak Okrężny wokół Otwocka (dystans ok. 37 km): …

  – Cztery szlaki Velo Otwock: szlak Nadświdrzański (ok. 19 km), szlak Letniskowy (ok. 15 km), szlak Kolejowy (ok. 18 km), szlak Sosnowy (ok. 13 km)…

  – Sosnowy Szlak przez powiat otwocki (dystans ok. 29 km)…

  – Szlak Warszawa Międzylesie (dystans ok. 22 km)…

  – Szlak Czartów Mazowieckich (dystans ok. 20 km)…

  – Szlak Historyczno-Przyrodniczy (dystans ok. 33 km)…

  – Szlak Kultury Żydowskiej (dystans ok. 19 km)…

  – Niebieski Szlak Borów Nadwiślańskich (dystans 80 km)…

  – Warszawska Obwodnica Turystyczna (dystans ok. 80 km)…

  – Szlak dookoła Mazowieckiego Parku Krajobrazowego (łączny dystans to ok. 180 km)…

  Odpowiedz
 • 12 sierpnia 2021 o 10:06
  Permalink

  Niebieski Szlak Borów Nadwiślańskich, stan odcinka nadświdrzańskiego z 12 sierpnia 2021: zaniedbany, momentami nieprzejezdny z powodu pni i gałęzi na szlaku, zupełnie nieprzejezdny w szortach i krótkich rękawach z powodu kompletnego zarośnięcia pokrzywami i jeżynami

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.