Zagłosuj na projekty z naszego regionu!

Muzyczna scena w Otwocku, a może doświetlenie przejść dla pieszych w Józefowie? O tym, które projekty będą finansowane z Budżetu Obywatelskiego Mazowsza, zdecydują mieszkańcy w głosowaniu. Na realizację zwycięskich projektów samorząd Mazowsza przeznaczył 25 mln zł

ARTUR KUBAJEK

Zakończył się kolejny etap drugiej edycji Budżetu Obywatelskiego Mazowsza. Mieszkańcy zgłosili do niej w sumie 252 projekty, w tym aż 182 w podregionach i 70 ogólnowojewódzkich. Wszystkie poddano ocenie formalnej, ocenie zgodności z prawem oraz wykonalności technicznej. Decyzją zarządu pozytywną decyzję otrzymało 111 z nich, w tym osiem z podregionu warszawskiego wschodniego. To właśnie na nie mieszkańcy będą mogli oddać swój głos.

– Nie jest to łatwe zadanie, bo wymaga od zgłaszających dostosowania projektów do wielu wymogów, zebrania podpisów, ale jak widać, chęci nie brakuje. Mieszkańcy Mazowsza doskonale wiedzą, co jest potrzebne, co powinno być usprawnione czy odnowione. Wśród pozytywnie ocenionych projektów znalazły się zarówno te o charakterze inwestycyjnym, jak i te bardziej społeczne – ocenia tegoroczną edycję marszałek Mazowsza Adam Struzik.

W podregionie warszawskim wschodnim w ramach puli pieniędzy przeznaczonych na działania podregionalne do dalszego procedowania zakwalifikowano osiem projektów. Wśród nich są także te zgłoszone z terenu powiatu otwockiego – do głosowania zakwalifikowano cztery (patrz: tabela). W tej grupie zabraknie niestety trzech projektów, które na etapie oceny merytorycznej zostały zweryfikowane negatywnie. Są to: „Książka bez ograniczeń” – zakup książkomatu dla Miejskiej Biblioteki Publicznej w Otwocku (szacowany koszt – 150 tys. zł), budowa ciągu pieszo-rowerowego wraz ze zjazdami wzdłuż DW nr 801 w miejscowości Dziecinów (1 mln 100 tys. zł) i budowa sygnalizacji świetlnej przy Szkole Podstawowej w Celestynowie przy skrzyżowaniu ul. Reguckiej (DW nr 797) i ul. Wrzosowej. Ten ostatni, mimo negatywnej oceny, ma szanse na otrzymanie finansowania z województwa, ale już poza Budżetem Obywatelskim Mazowsza. – Dodatkowo po szczegółowej analizie projektów, które nie spełniały wszystkich wymagań, zarząd województwa mazowieckiego wyłonił pięć zadań o dużym społecznym znaczeniu i zarekomendował je do realizowania poza Budżetem Obywatelskim Mazowsza. Znalazł się wśród nich projekt z gm. Celestynów – informują służby prasowe urzędu marszałkowskiego. 

Mieszkańcy Mazowsza w ramach BOM będą mogli również głosować na projekty ogólnowojewódzkie. Pozytywnie oceniono 28 projektów. Ich wartość wynosi łącznie ponad 7,3 mln zł. Wśród projektów, które zostaną poddane pod głosowanie mieszkańców, znalazł się m.in. projekt „Drugie życie mazowieckiej deszczówki”. Zakłada on wybudowanie systemów zbierania wody deszczowej z budynków użyteczności publicznej będących własnością samorządu województwa mazowieckiego. Zebrana woda opadowa może zostać wykorzystana do podlewania zieleni przez daną instytucję w okresach bezdeszczowych lub nie-odpłatnie przekazywana okolicznym mieszkańcom. Jeden z takich systemów miałby powstać przy Zespole Szkół Specjalnych w Mazowieckim Centrum Neuropsychiatrii w Zagórzu (gm. Wiązowna). Koszt projektu to 650 tys. zł.

 O tym, które projekty zostaną zrealizowane, zdecydują mieszkańcy Mazowsza. Głosować będzie można od 20 września do 10 października. Każdy mieszkaniec Mazowsza będzie mógł oddać dwa głosy – jeden na projekt ogólnowojewódzki i jeden na podregionalny. W imieniu osoby niepełnoletniej głos oddaje opiekun prawny. Głosować można za pośrednictwem platformy internetowej z telefonu lub komputera. Osoby nieposiadające telefonów lub komputerów będą mogły oddać głos w siedzibie urzędu i w jego delegaturach. Projekty wybrane przez mieszkańców zostaną zrealizowane przez samorząd województwa w 2022 roku. Na ten cel władze regionu zarezerwowały 25 mln zł.

Wszystkie informacje dotyczące BOM dostępne są na stronie internetowej bom.mazovia.pl, a także na profilu Budżetu Obywatelskiego Mazowsza. Wyniki tegorocznej edycji BOM poznamy najpóźniej 15 października.

Budżet Obywatelski Mazowsza – pula ponadregionalna

Projekty z terenu powiatu otwockiego zakwalifikowane do głosowania

  • WiO muzyko WiO – Muzyczna scena Otwocka i Wołomina – 185 tys. zł.
  • Dobrze się widzieć – doświetlenie przejść dla pieszych w Józefowie: DW nr 801 (osiem przejść na ul. Nadwiślańskiej), DW nr 721 (trzy przejścia na ul. Wawerskiej, jedno przejście na ul. Wyszyńskiego, jedno przejście na ul. Wiązowskiej) – 550 tys. zł.
  • Multimedialne ogrody całoroczne dla pacjentów i ich rodziców w Mazowieckim Centrum Neuropsychiatrii – 1 mln zł.
  • Warsztaty kulturowe i budowa stref sportu i sztuki dla pacjentów oraz ich rodziców w Mazowieckim Centrum Neuropsychiatrii – 999 tys. 600 zł.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.