Deweloper dokończy ul. Bagatela

Mieszkańcy domów przy końcu ulicy Bagatela wciąż czekają na utwardzenie drogi, przy której mieszkają. Asfalt miał pojawić się tu już w ubiegłym roku, ale w ramach wydatków niewygasających zadanie zostało przeniesione na 2021 rok. Teraz okazuje się, że utwardzenie drogi może przesunąć się o kolejne miesiące, bo prace ma wykonać inwestor, który przy tej ulicy planuje budowę czterech domów wielorodzinnych

SYLWIA WYSOCKA

Ulica Bagatela na odcinku od ul. Majowej do ul. Pogodnej to utwardzona droga z chodnikiem. Problemem jest fragment od ulicy Pogodnej w kierunku Świdra. Asfalt miał być tam już w ubiegłym roku, jednak w uchwale rady miasta z 17 grudnia 2020 r. wykonanie nakładki asfaltowej na 60-metrowym odcinku ulicy Bagatela (od ul. Pogodnej w kierunku rzeki Świder) zostało zapisane jako jeden z wydatków niewygasających, czyli takich, które przechodzą na rok następny z terminem wykonania do 30 czerwca.

Czerwiec się skończył, ale jak informują nas okoliczni mieszkańcy, nakładka nie tylko nie została wykonana, ale nie było nawet oficjalnej informacji, kiedy będzie. To zaniepokoiło mieszkańców. W mailu do redakcji jeden z nich napisał: „Wraz z sąsiadami od kilku lat apelowaliśmy do władz miasta o utwardzenie piaszczysto-błotnistego odcinka ul. Bagatela, ewidentnie zapomnianego przy okazji wykonania nawierzchni ulicy 26 i 11 lat temu. W tym roku otrzymaliśmy zapewnienie, że utwardzenie zostało umieszczone w budżecie i zostanie wykonane do końca czerwca. Teraz jednak dowiedzieliśmy się o kolejnym opóźnieniu. Miasto, poniekąd rozsądnie, przekazało wykonanie tych prac prywatnemu inwestorowi, który zamierza zrealizować bliżej nieokreślony projekt budowlany na działce przy Bagateli 35, w bliżej nieokreślonym terminie”.

O inwestycję przy ul. Bagatela zapytaliśmy urząd miasta. W odpowiedzi biuro prasowe poinformowało, że na działce mają powstać cztery wielorodzinne budynki mieszkalne, a inwestorem jest spółka „Park Świder”. Biuro prasowe dodaje, że prezydent Otwocka podpisał z inwestorem porozumienie, na mocy którego zobowiązał go do zrealizowania, zaprojektowania, sfinansowania i przekazania miastu na własność inwestycji w pasie drogowym ul. Bagatela. – Ma to służyć temu, żeby miasto nie ponosiło kosztów związanych z infrastrukturą przy powstawaniu nowych obiektów mieszkalnych realizowanych przez deweloperów na terenie Otwocka, tak jak to miało miejsce na osiedlu Morskie Oko. Tam mój poprzednik dał zgody na obiekty mieszkalne, a miejsca parkingowe wskazał przy drodze publicznej, co skutkowało olbrzymimi problemami parkingowymi, które rozwiązaliśmy dopiero w ubiegłym roku. Całość inwestycji w infrastrukturę towarzyszącą wokół osiedla Morskie Oko to był koszt kilkunastu milionów złotych, które de facto powinniśmy przeznaczyć na budowę dróg w Otwocku, na co też czekają mieszkańcy. Żeby nie dochodziło do takich sytuacji, stawiamy deweloperom wymagania w zakresie realizacji niezbędnej infrastruktury. Tak też się stało w przypadku ul. Bagatela, gdzie przy wydawaniu decyzji lokalizacyjnej nałożyłem na inwestora obowiązek wykonania jezdni, chodnika i pobocza chłonnego od utwardzonego fragmentu ul. Bagatela do projektowanych budynków mieszkalnych – mówi prezydent Otwocka Jarosław Margielski.

Zgodnie z podpisanym porozumieniem inwestor jest zobowiązany do wykonania dokumentacji projektowej oraz budowy asfaltowej nawierzchni na podbudowie na odcinku od ul. Pogodnej do końca działki 61/2 z obr.101. Jezdnia ma mieć szerokość pięciu metrów, powinna być wykonana ze spadkiem w kierunku chłonnego pobocza. Projekt zostanie przedstawiony w Wydziale Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Otwocka w celu za-akceptowania. Ponadto inwestor jest zobowiązany do wykonania dokumentacji projektowej, budowy po obu stronach ulicy Bagatela chodników o szerokości dwóch metrów każdy oraz wykonania dokumentacji projektowej i budowy pobocza chłonnego z płyt eko na podbudowie. Jak informuje biuro prasowe urzędu, wymienione prace mają być wykonane przed oddaniem przez inwestora budynków mieszkalnych do użytkowania. Roboty na nieruchomości jeszcze się nie rozpoczęły, trudno więc oczekiwać, że ulica Bagatela zostanie utwardzona przed ich zakończeniem, a to prawdopodobnie nie nastąpi w tym roku.

5 thoughts on “Deweloper dokończy ul. Bagatela

 • 12 sierpnia 2021 o 15:00
  Permalink

  Zbyt dużo swobody w budowaniu mają deweloperzy. Myślę, że jeśli dominującą zabudową przy nowo zabudowywanej ulicy są budynki wznoszone przez dewelopera, powinien być zobowiązany do budowy prawidłowej, w pełni funkcjonalnej drogi. Powinien On być też zobowiązany do zapewnienia miejsc parkingowych i punktów usługowych. Nie może być tak, że deweloper zbuduje kilkuset tysięczne osiedle, a później mieszkańcy żądają od miasta, dróg, parkingów, przedszkoli i szkół, sklepów, zapewnienia transportu itd.

  Odpowiedz
  • 12 sierpnia 2021 o 18:27
   Permalink

   Ale to jest przeciez droga zewnetrzna, a nie wewnetrzna.

   To miasto powinna zapewnic publiczna infrastrukture, a do nie naleza ulice i chodniki, no nie?

   Co innego parkingi, place zabaw itp. na samym osiedlu.

   Odpowiedz
 • 12 sierpnia 2021 o 22:09
  Permalink

  A co z domami ZA bramą osiedla?! Będą czekać do Św. Nigdy? Poza tym, droga powstanie zapewne PO ukończeniu osiedla, czyli lekko licząc za dwa lata. To jak w takim razie mieszkańcy mają dostawać się przez ten czas do własnych domów, skoro to klepisko/bagno będzie dodatkowo rozjeżdżone przez maszyny budowlane??!! Czy Miasto ma na to jakiś pomysł? Bo inwestor na pewno ma to… dokładnie tam.

  Odpowiedz
 • 13 sierpnia 2021 o 09:25
  Permalink

  Włodarze Miasta zbyt mało korzystają z art. 16 ustawy o drogach publicznych. Na marginesie chciałbym się dowiedzieć jakie warunki otrzymał inwestor inwestycji niedrogowej, Galerii przy ul. Kupieckiej, która generuje zwiększony ruch w tym obszarze.

  Odpowiedz
  • 16 sierpnia 2021 o 00:22
   Permalink

   W normalnym kraju, to najpierw powstaje infrastruktura drogowa i oświetlenie, a potem buduje się osiedla.
   Jeżeli droga będzie zniszczona to inwestor poprawia przed oddaniem projektu.
   Takie inwestycje trzeba blokować!!!

   Dlaczego Prezydent Otwocka dogaduje się na boku z inwestorem i ignoruje mieszkańców, którzy czekają na te drogę jak na zbawienie. Nawet nie ma przyzwoitości oficjalnie poinformować mieszkańców, którzy dowiadują się przypadkiem!!!

   To jest skandal i przykład jak obecna władza ma za nic swojego suwerena, tylko układy i układziki na boku.

   Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.