Uczta dla miłośników militariów

Koło Terenowe „Przedmoście Warszawa” Stowarzyszenia na Rzecz Zabytków Fortyfikacji „Pro Fortalicium” oraz Nadleśnictwo Celestynów jak co roku w rocznicę Bitwy Warszawskiej zapraszają na Piknik Forteczny. W tym roku impreza odbędzie się pod hasłem „80 lat Punktu Oporu Dąbrowiecka Góra 1941-2021”. Piknik organizowany przez pasjonatów militariów odbędzie się w najbliższy weekend, 14 i 15 sierpnia, w godz. 10-17 na Dąbrowieckiej Górze

BARBARA MICHAŁOWSKA

W tym roku impreza jest dwudniowa i statyczna. Chcieliśmy uniknąć dużego skupiska ludzi w jednym miejscu, dlatego nie planujemy żadnej dużej inscenizacji poza życiem w schronie i budową okopu. Podczas pikniku wystawią się lokalne muzea, będzie można również obejrzeć prywatne kolekcje. Dla zwiedzających otwieramy też oba nasze bunkry wraz z wyposażeniem – mówi Hubert Trzepałka z Koła Terenowego „Przedmoście Warszawa” Stowarzyszenia „Pro Fortalicium”. Impreza jest bezpłatna, a całe rodziny znajdą dla siebie ciekawe atrakcje.

Motywem przewodnim tegorocznego pikniku jest powstanie umocnień Przedmościa Warszawa i ich rozbudowa inżynieryjna. Organizatorzy chcą pokazać zwiedzającym wielki plac budowy, jakim w latach 1940-1941 stały się wschodnie przedpola Warszawy. Podczas pikniku będzie więc można obejrzeć wyremontowane i wyposażone wnętrza schronów Ragelbau 120a i Ragelbau 514, schrony bierne odtworzone w oparciu o oryginalne blachy faliste, system rowów strzeleckich i zapór przeciwpancernych oraz przeciwpiechotnych. Przez dwa dni imprezy będzie można obserwować pracę cieśli, zbrojarzy oraz węzła betoniarskiego z wieżą wodną i polową kuźnią.

Ponadto na Dąbrowieckiej Górze pojawią się makiety z muzeów, grupy rekonstrukcji historycznej w mundurach z epoki, będzie wystawa elementów z pojazdów pancernych zniszczonych podczas Wielkiej Bitwy Pancernej pod Warszawą z przełomu lipca i sierpnia 1944, w tym elementy pociągu pancernego nr 74 zniszczonego pod Pogorzelą, wystawa zabytkowych pojazdów z okresu II wojny światowej i Zimnej Wojny oraz wystawa sztuki okopowej znalezionej na pobojowiskach wokół Warszawy. Głodni będą mogli spróbować prawdziwej wojskowej grochówki z kuchni polowej, a spragnieni mocniejszych wrażeń –  postrzelać na strzelnicy paintball i ASG.

Bitwa Warszawska rozegrała się w dniach 13-15 sierpnia 1920 roku na przedpolach stolicy. Armia Polska pokonała wówczas wojska bolszewickie, co stało się punktem zwrotnym w wojnie polsko-bolszewickiej z lat 1919-1921. Podczas Bitwy Warszawskiej broniono m.in. pozycji na Przedmościu Warszawskim. Jej częścią były wybudowane w 1915 roku bunkry na Dąbrowieckiej Górze.

W latach 1940-41 wojska niemieckie rozpoczęły odbudowę umocnień Przedmościa Warszawskiego. Od tego czasu w skład punktu oporu Dąbrowiecka Góra wchodziły: schron obserwacyjny artylerii typu Regelbau 120a oraz schron bojowy typu Regelbau 514.

Od kilkunastu lat obiektami opiekuje się Stowarzyszenie na rzecz Zabytków Fortyfikacji „Pro Fortalicium” Koło Terenowe „Przedmoście Warszawa”. Pasjonaci ze stowarzyszenia remontują bunkry i starają się skompletować ich dawne wyposażenie. Bunkry na Dąbrowieckiej Górze to najbardziej okazała pamiątka militarna w okolicach Otwocka. Piknik Forteczny jest coroczną imprezą tworzoną przez pasjonatów opiekujących się tym miejscem. W tym roku odbywa się już po raz 15. Organizatorzy zapraszają w sobotę i niedzielę w godz. 10-17. „Linia Otwocka” jest patronem medialnym wydarzenia.

10 thoughts on “Uczta dla miłośników militariów

 • 11 sierpnia 2021 o 16:35
  Permalink

  Festyny typu „dzieci+bron” = kolektywna choroba psychiczna, kryminalne!

  Odpowiedz
  • 12 sierpnia 2021 o 13:55
   Permalink

   Bez przesady z tym ” „dzieci+bron” = kolektywna choroba ” lepiej żeby poznawały historię i dotykały tej broni i uczyły sie do czego i jak służy i co może zrobić, niż poznawały tą samą broń na ekranie gierek komputerowych z zapasem 10 żyć.

   Odpowiedz
 • 11 sierpnia 2021 o 16:38
  Permalink

  „Bitwa Warszawska rozegrała się w dniach 13-15 sierpnia 1920 roku na przedpolach stolicy. Armia Polska pokonała wówczas wojska bolszewickie, co stało się punktem zwrotnym w wojnie polsko-bolszewickiej z lat 1919-1921. Podczas Bitwy Warszawskiej broniono m.in. pozycji na Przedmościu Warszawskim. Jej częścią były wybudowane w 1915 roku bunkry na Dąbrowieckiej Górze.”

  „W latach 1940-41 wojska niemieckie rozpoczęły odbudowę umocnień Przedmościa Warszawskiego. Od tego czasu w skład punktu oporu Dąbrowiecka Góra wchodziły: schron obserwacyjny artylerii typu Regelbau 120a oraz schron bojowy typu Regelbau 514.”

  Hm, czy nie zapomnial przypadkiem jeszcze czegos ? Czegos pomiedzy tymi ustepami/datami ? Tak na jesien 1939…….

  Czy to przypadek, ze zwyciestwami sie delektuje, a porazke tych fortyfikacji (tu w tym artykule) pomija ?

  Odpowiedz
  • 12 sierpnia 2021 o 16:47
   Permalink

   Te fortyfikacje nie istniały jesienią 39 r. Proponuję nie wypowiadać się w temacie który jest Pani zupełnie obcy.

   Odpowiedz
  • 12 sierpnia 2021 o 16:43
   Permalink

   Dzieci jak to dzieci, mają frajdę z zabawy na dziale przeciwlotniczym, to dorośli z kompleksami i pełni lęków dopatrują się jakiejś traumy. To tylko PIKNIK HISTORYCZNY a nie ośrodek szkolenia terrorystów.

   Odpowiedz
   • 13 sierpnia 2021 o 19:54
    Permalink

    Aha. A nie przypadkiem pranie młodych mózgów ? I trywializacja i banalizacja ? I „heroizacja” i militaryzacja itp. ? No i manipulacja (prawdziwa historia) ?

    Odpowiedz
 • 15 sierpnia 2021 o 11:18
  Permalink

  „pasjonatów militariów”

  Zrozumial bym jeszcze: pasjonatów historii. Ale „pasjonatów militariów” ?

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.