Święto Wojska Polskiego w powiecie

O PROGRAMIE OBCHODÓW ŚWIĘTA WOJSKA POLSKIEGO W OTWOCKU PRZECZYTASZ TU

 

Józefów

Uroczystości skupią się na obchodach 77. rocznicy zestrzelenia w józefowskim lesie samolotu Liberator (fot.), który dokonywał zrzutu zaopatrzenia dla powstańców w Warszawie, w wyniku czego zginęło trzech lotników. W niedzielę, 15 sierpnia o godz. 12 przed Pomnikiem Lotników Alianckich w lesie na granicy Michalina, Wawra i Wiązowny odbędą się społeczne uroczystości 77. rocznicy katastrofy samolotu B-24 Liberator KG-939-A 31 Dywizjonu Bombowego SAAF. Uroczystość upamiętnia trzech lotników – pilota SAAF por. pil. Roberta Hamiltona, który wyskakując ze spadochronem jako ostatni poległ u stóp wzgórza w Michalinie (nazwanego od tamtej pory Górą Lotników) oraz dwóch strzelców RAF sierż. Lesly Mayesa i sierż. Herberta Hudsona, którzy polegli w samolocie od niemieckiego ostrzału przeciwlotniczego w trakcie dokonania zrzutu dla powstańców warszawskich nad Placem Krasińskich.

Głównym punktem ceremonii będzie społeczne przywrócenie po 30 latach stalowej tablicy ufundowanej ze składek społecznych. Organizujący obchody Komitet Społeczny Liberator zaprosił ciekawych gości, historyków, lotników, muzealników, specjalistów z całej Polski, którzy opowiedzą o lotniczych misjach zrzutowych w Powstaniu Warszawskim, historii pomnika i jego twórcy AK-owca Bronisława Kowalskiego oraz planach na przyszłość. Przewidywany jest również gość specjalny z daleka. Jego obecność będzie największym zaskoczeniem oraz chwilą spotkania z żywą historią tego historycznego, pięknego i wciąż tajemniczego miejsca.

Projekt rewitalizacji społecznej Pomnika Lotników realizowany od 2019 r. przez „Niebo bez Granic” i Komitet Społeczny „Liberator” ma charakter oddolnego patriotyzmu i prowadzony jest wyłącznie dzięki wsparciu ludzi dobrej woli. Szczegóły na profilu FB „Niebo bez granic”.

Dzień wcześniej odbędzie się gra terenowa organizowana przez harcerzy tutejszego szczepu oraz strażaków z OSP Józefów. Podczas gry nie zabraknie technik harcerskich, takich jak: szyfrowanie, węzły oraz pierwsza pomoc. Podczas gry będzie można spróbować swoich sił w paintballu oraz wejść na park linowy. Gra odbędzie się w sobotę, 14 sierpnia, przy Pomniku Lotników, początek o godz. 13. Zakończenie przewidziane jest na godz. 16. W grze mogą uczestniczyć zespoły liczące od dwóch do ośmiu osób.

Kołbiel

Uroczystości rozpoczną się w niedzielę o godz. 12.15 od złożenia kwiatów pod pomnikiem ks. Ignacego Jana Skorupki. Na godz. 12.30 zaplanowana jest msza święta w intencji ojczyzny w kościele parafialnym pw. Świętej Trójcy w Kołbieli, a po niej, ok. godz. 13.30, koncert patriotyczny „O prostą pamięć wołam dziś do Ciebie”. Wystąpią artyści Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego i scen warszawskich. Uroczystości organizują: Urząd Gminy w Kołbieli, parafia pw. Świętej Trójcy w Kołbieli i Gminna Biblioteka Publiczna.

Wiązowna

W niedzielę w Gminnym Parku Centrum w godz. od 11 do 18 będzie można oglądać wystawę plenerową „Sierpień w Wiązownie na przestrzeni dziejów”. Odbędzie się także historyczna gra terenowa. Na godz. 16.30 zaplanowano koncert patriotyczny w wykonaniu Orkiestry dętej z Trąbek, a o godz. 17 słodki poczęstunek. O godz. 18:00 w kościele pw. św. Wojciecha w Wiązownie odprawiona zostanie msza Święta w intencji Ojczyzny z udziałem pocztów sztandarowych a na godz. 18:45 na cmentarzu parafialnym zaplanowano oficjalną część obchodów: apel pamięci, rys historyczny, salwę honorową (bractwo strzelców) i złożenie kwiatów.

Karczew

W ramach obchodów Dnia Wojska Polskiego o godz. 12 odprawiona zostanie msza święta w kościele pw. św. Wita w Karczewie. Dalsza część uroczystości będzie miała miejsce przy Pomniku Ochotników przy Rynku Zygmunta Starego.

Sobienie-Jeziory

OSP w Dziecinowie zaprasza do udziału w Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym” 2021. Odbędzie się on w niedzielę, 15 sierpnia w Sobieniach Biskupich. W skali ogólnokrajowej będzie to już jego IX edycja, w Sobieniach zagości po raz drugi. Organizatorzy wyznaczyli dwie trasy. Pierwsza o dystansie czterech kilometrów jest przeznaczona dla zaawansowanych biegaczy powyżej 16. roku życia, druga o długości 1963 metrów dla wszystkich (bez ograniczeń wiekowych). Bieg na krótszy dystans jest bezpłatny. Za start w dłuższym obowiązuje opłata startowa.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.