Noc Wolności w Otwocku – mieszkańcy uczcili 101. rocznicę Cudu nad Wisłą

To była nie tylko piękna noc, lecz także piękny Dzień Wolności. W niedzielę, 15 sierpnia w parku miejskim w Otwocku odbyły się obchody 101. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Władze samorządowe i mieszkańcy wzięli udział w oficjalnych uroczystościach przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego, nie zabrakło także części kulturalnej i sportowej. Był Bieg Tropem Wilczym, loty balonem, koncerty, pokaz filmowy oraz konkursy i animacje dla dzieci 

SYLWIA WYSOCKA

15 sierpnia – rocznica Bitwy Warszawskiej zwanej Cudem nad Wisłą, Święto Wojska Polskiego, a w Kościele katolickim uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – stał się okazją do organizacji uroczystości, które w Otwocku przyciągnęły tłumy mieszkańców chcących dać wyraz pamięci o historycznych wydarzeniach i pragnących wspólnie przeżywać chwile radości. Tegoroczne obchody obfitowały w ciekawe wydarzenia. Rozpoczął je przed południem Bieg Tropem Wilczym zorganizowany przy Muzeum Ziemi Otwockiej i będący hołdem złożonym Żołnierzom Wyklętym. Chociaż Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzimy 1 marca, w tym roku ze względu na zagrożenie epidemiczne bieg został przełożony na lato. 

Oficjalną część obchodów w parku poprzedziła msza święta w intencji ojczyzny sprawowana o godz. 13 przez księdza proboszcza Cezarego Krawczyńskiego w parafii bł. Ignacego Kłopotowskiego. Uczestniczyły w niej władze samorządowe Otwocka i powiatu, m.in. prezydent Jarosław Margielski, przewodnicząca rady miasta Monika Kwiek, starosta Krzysztof Szczegielniak, przewodnicząca rady powiatu Grażyna Kilbach oraz liczne poczty sztandarowe i mieszkańcy. Po liturgii uczestnicy przemaszerowali pod pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego do pobliskiego parku miejskiego, gdzie odbyły się poprowadzone przez Jarosława Kopaczewskiego uroczystości o charakterze państwowym. Wartę honorową przy pomniku pełnili członkowie Związku Strzeleckiego „Strzelec”, wokół pomnika ustawiły się liczne poczty sztandarowe ze szkół i organizacji, na honorowym miejscu znaleźli się kombatanci ze Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych i Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręgu Warszawa-Powiat Czwarty Rejon „Fromczyn”. Prezydent Otwocka odczytał list premiera Mateusza Morawieckiego. Głos zabrał również starosta Krzysztof Szczegielniak. 

– Bitwa Warszawska to bez wątpienia jedno z najważniejszych wydarzeń minionego wieku – mówił starosta. – 101 lat temu wojska polskie pod dowództwem marszałka Józefa Piłsudskiego pokonały znacznie liczniejsze od siebie oddziały Armii Czerwonej. W ocenie historyków to zwycięstwo zatrzymało realne niebezpieczeństwo marszu bolszewików na Europę. 15 sierpnia jest dniem narodowej dumy z naszych wartości, z naszej niezłomnej postawy, z odwagi, a przede wszystkim z umiłowania wolności. W tym dniu składamy hołd wszystkim poległym za ojczyznę – podkreślił Krzysztof Szczegielniak. I dodał: – Jako pedagog jestem dumny z tego, że w uroczystości bierze udział tak dużo dzieci i młodzieży ze sztandarami swoich szkół. To dowód na to, że pamięć o tym wielkim wydarzeniu nigdy nie zginie.

Apel pamięci poprowadził pododdział strzelców Związku Strzeleckiego „Strzelec” Jednostki Strzeleckiej 1019 im. Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej IV Rejon „Fromczyn” i uczniowie Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych im. Stanisława Staszica w Otwocku oraz Zespołu Szkół i. Księdza Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Karczewie. Salwę honorową oddali członkowie Bractwa Strzelców Kurkowych „Lechity” im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Zwieńczeniem uroczystości przed pomnikiem marszałka Piłsudskiego było złożenie wiązanek kwiatów.

Dalsza część uroczystości odbyła się w amfiteatrze, gdzie wyemitowano film  „W czasie wojny byliśmy dziećmi. Wspomnienia otwockiej konspiracji”. Jest on zbiorem wspomnień mieszkańców Otwocka, którzy podczas wojny działali w ruchach konspiracyjnych. Producentami filmu są miasto Otwock oraz Miejski Ośrodek Kultury, Turystyki i Sportu w Otwocku. Produkcja powstała we współpracy ze Światowym Związkiem Żołnierzy Armii Krajowej Koła nr 4 „Fromczyn” w Otwocku. Bohaterowie filmu odebrali z rąk przedstawicieli władz samorządowych specjalne podziękowania. 

Tego dnia wyróżniono również czworo przedstawicieli świata kultury. Hanna Lewandowicz-Galas, Dariusz Grzegorz Muczke, Jerzy Andrasiak i Jacek Grymuza otrzymali odznaki „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Nagrodę przyznał minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński. 

Równolegle z wydarzeniami w parku miejskim na pobliskim terenie dawnej Zieleni Miejskiej odbywał się  konkurs wiedzy o marszałku Józefie Piłsudskim,  loty balonem (osoby, które zaliczyły konkurs wiedzy, dostawały bilety na bezpłatny lot) i animacje dla najmłodszych. 

Wieczorne atrakcje przyciągnęły do parku miejskiego tłumy mieszkańców spragnionych dostępu do kultury po miesiącach pandemii i izolacji. Bawili się  oni podczas koncertów zespołów Chłopcy z Placu Broni i Varius Manx. Na zakończenie odbył się pokaz fajerwerków. 

fot. Linia Otwocka
fot. Jacek Grymuza

Galeria zdjęć nadesłanych przez Urząd Miasta Otwocka:

One thought on “Noc Wolności w Otwocku – mieszkańcy uczcili 101. rocznicę Cudu nad Wisłą

  • 18 sierpnia 2021 o 10:33
    Permalink

    Super…ale chociaż do zdjęć mogli by zdjąć KAGANCE

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.